Vexa Rossignol Odlo Swenor Marwe Ski Way SkiGo

Salomon Carbon Skate LAB - najlżejsze buty na świecie

opublikowano: 31 października 2014 autor: Redakcja
But, którego powłoka w całości zrobiona jest z włókien węglowych. Wewnętrzne wstępnie wymodelowane poszycie, które wraz z powłoką zewnętrzną pod wpływem temperatury dostosowuje się do kształtu stopy i podudzia, zapewniając doskonałe przeniesienie sił i kontrolę nad nartą. Także radykalne odchudzenie masy pary butów do 900 gram. To największe innowacje w nowych butach Salomona do techniki łyżwowej.

Prace nad Salomon Carbon Skate LAB trwały ponad 4 lata. W efekcie konstruktorzy stworzyli najlżejsze, a jak twierdzą ci, którzy mieli okazję wypróbować buty, także najbardziej stabilne i zaawansowane technologicznie, buty do narciarstwa biegowego jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Zewnętrzna powłoka z włókien węglowych wykonana w technologii bezszwowej została opracowana wspólnie z Ferrari. Poszycie zewnętrzne i podeszwa w butach Carbon Skate LAB to integralna całość.

Inżynierowie Salomona zaprojektowali buty modułowo. W razie potrzeby można wymienić każdą część, choćby wewnętrzny, miękki but, który prawdopodobnie szybciej ulegnie zużyciu niż węglowy szkielet buta.

Stabilność i kontrola

Węglowy szkielet buta ewidentnie wpływa na zwiększenie sztywności konstrukcji. Większa sztywność to zdolność do przekazywania energii bez niepotrzebnych strat. Mniejsza elastyczność oznacza większą stabilność w fazie poślizgu, skutkującą dłuższą jazdą i silniejszym odbiciem. Jednak tam gdzie trzeba, but jest giętki, aby zapewnić odpowiedni komfort i możliwość właściwej pracy nóg.

Waga piórkowa

Waga pary butów Carbon Skate Lab to raptem 900 gramów. Jak podaje producent te buty ważą nawet 45 % mniej niż buty konkurencji. Najbardziej do tej pory zaawansowane buty Salomona do techniki łyżwowej - model S-Lab Skate Pro - ważą 1230 gramów. Nie ma co przekonywać, że mniejszy ciężar na nogach to mniej energii straconej niepotrzebnie na ich unoszenie i mniejsza bezwładność.

Indywidualne dopasowanie

Jak przekonują konstruktorzy modelu, żadne buty nie będą działać dobrze, jeśli nie będą dobrze dopasowane do stóp. Elita biegów narciarskich otrzymuje buty skonstruowane specjalnie dla nich, idealnie dostosowane do ich kształtu stóp. Salomon Carbon Skate LAB to pierwsze buty dostępne w wolnej sprzedaży, które każdy może dopasować do siebie. Cały but, czyli zarówno zewnętrzne poszycie, jak też powłoka wewnętrzna mogą być modelowane odpowiednio do kształtu nóg posiadacza przy użyciu specjalnego piecyka dostarczanego przez Salomona. Niestety nie wiadomo, czy operację tę można powtórzyć, np. gdy odsprzedamy buty innemu użytkownikowi.

Jaki but, taka cena

Po przeczytaniu tych wszystkich nowinek przed natychmiastowym udaniem się do sklepu może powstrzymać nas jedynie ta ostatnia informacja, dotycząca ceny i dostępności. Jak można się spodziewać tak nowoczesny i zaawansowany sprzęt musi kosztować. Ceny Salomon Carbon Skate LAB w sklepach internetowych na Zachodzie to ponad 800 EUR. W Polsce cena detaliczna sugerowana przez Salomona to 4999 zł.

Co ciekawe producent najwyraźniej nie spodziewa się wysokiej sprzedaży tego modelu. Cała produkcja jest bardzo limitowana. Na Polskę przypada zaledwie 8 par.

zaktualizowano piątek, 31 października 2014 09:30
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas