Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

NORDIC CAB - całoroczna przyczepka narciarska do przewożenia dzieci rodem z Norwegii

opublikowano: 02 listopada 2012 autor: Redakcja
Przyczepka Nordic Cab to jedno z nielicznych na rynku rozwiązań, które pozwala rodzicom małych dzieci cały rok cieszyć sportem i turystyką. Bieganie na nartach z dzieckiem w przyczece to w Polsce ciągle nowość, mamy jednak nadzieję, że wkrótce stanie się standardem.

Wielu rodziców wobec konieczności opieki nad dziećmi rezygnuje z uprawiania ulubionego sportu lub mocno ogranicza swoją sportową aktywność. Jak pokazuje przykład krajów skandynawskich, to nie musi być normą. Norwescy rodzice przyzwyczajają dzieci do przebywania na świeżym powietrzu w każdych warunkach pogodowych, biegają z nimi na nartach, jeżdżą na rowerach i uczą aktywności już od najmłodszych lat.

Także rodzice małych dzieci, nawet takich, które jeszcze nie chodzą, mogą być aktywni w podobny sposób jak przed pojawieniem się dziecka. Pomagają w tym przyczepki, które mogą być ciągnięte przez narciarza biegowego, za rowerem lub zamienione na wózek do joggingu. Przyjrzyjmy się więc bliżej przyczepce produkowanej przez norweską firmę Nordic Cab. Dlaczego prezentujemy właśnie model tej firmy? Gdyż jego pierwszym i głównym zastosowaniem ma być właśnie ciągnięcie przez narciarza biegowego.

Geneza

Historia wózka Nordic Cab rozpoczęła się w 1991 roku w miejscowości Hamar w Norwegii, znanej miłośnikom sportów zimowych, gdyż odbywają się tam liczne zawody pucharu świata w łyżwiarstwie szybkim czy też w biegach narciarskich. Była to jedna z aren igrzysk olimpijskich w Lillehammer. Gmina Hamar, poligon doświadczalny dla Nordic Cab, leży dwie godziny drogi na północ od Oslo i słynie z wielu kilometrów szlaków rowerowych i narciarskich.

Założyciel firmy, Dagfinn Nyborg, spędzał czas wolny uprawiając razem z dziećmi i psem swój ukochany sport - narciarstwo. Któregoś dnia postanowił połączyć hobby z pracą i zaczął konstruować. Efektem jego pracy stał się wózek dla dzieci. Pierwszy projekt nosił nazwę Rocky 2. Od 2005 roku unowocześniony wózek nosi nową nazwę - Nordic Cab.

Podstawowe funkcje

Wózek Nordic Cab może spełniać wiele funkcji

Wózek Nordic Cab jest przystosowany do przewozu jednego lub dwojga dzieci, a po wyjęciu siedziska można wozić w nim psa lub po prostu bagaż. Posiada kilkanaście różnych możliwych konfiguracji. Producent oferuje go w czterech modelach i trzech kolorach (żółty, czerwony i niebieski). My przyglądamy się wersjom całorocznym All season i All season Sport, które oprócz funkcji wózka spacerowego i przyczepki towarowej (cargo), mają także zestaw do trekkingu, zestaw narciarski, a wersja Sport także jogger.

Zimowe możliwości

Nordic Cab doskonale sprawdza się w zimie

Przyczepka składa się ze skorupy z wytrzymałego tworzywa będącej jednocześnie podłogą; kabiny z aluminowego, składanego szkieletu i powłok ochronnych tworzących ścianki; siedziska dla dwojga dzieci oraz elementów, które zmieniają jego funkcje w zależności od aktualnej pory roku i zapotrzebowania. W komplecie są kółka do wersji letniej, dyszel do holowania za rowerem, zaczep do roweru, kółko do funkcji wózka spacerowego, zestaw do joggingu, płozy narciarskie, uprząż i dyszle do nart.

Wózek jest tak zbudowany, że jednym ruchem możemy zamontować lub zdemontować koła i zastąpić je płozami, które mocowane są w tych samych otworach. Płozy wyposażone są w zintegrowane stabilizatory zapobiegające obróceniu się wózka o 360 stopni. Wózek na płozach posiada pewien zakres ruchomości w odniesieniu do poziomu. Pozwala to na dopasowanie pozycji wózka do wzrostu osoby, która go ciągnie.

Za połączenie narciarza z wózkiem odpowiadają dyszle, które przypinane są do regulowanej uprzęży zakładanej przez osobę ciągnącą przyczepkę. Uprząż zawiera również uchwyt na bidon. Starsze dzieci mogą uczyć się jazdy na nartach, trzymając się uchwytu wózka.

Płozy poruszają się niezależnie od siebie i mają rozstaw szerszy od toru do nart biegowych, a także działają niezależnie, dzięki czemu wózek jest mniej podatny na kołysanie. Płozy przyczepki Nordic Cab są stosunkowo szerokie i producent gwarantuje, że sprawnie ślizgają się także w nieubitym śniegu. Obustronne wygięcie płóz umożliwia wycofanie wózka bez konieczności wypinania dyszli.

Zestaw zawiera także uchwyty na narty dla dziecka. Możemy więc w dowolnej chwili rozpocząć lekcje narciarstwa, a po jej zakończeniu zapakować zmęczone dziecko z powrotem do wózka. Sprzęt powinien się sprawdzić nawet przy temperaturze poniżej - 30 C. W razie cięższych opadów można skorzystać z dodatkowej folii zabezpieczającej cały wózek. Kabina przyczepki jest wentylowana. Nawet przy nałożeniu na niego dodatkowej folii przeciwdeszczowej dwoje dzieci ma w środku odpowiednią wymianę świeżego powietrza.

Sprzęt funkcjonuje sprawnie w temperaturze nawet -30 st. C Dno wózka, wykonane z trwałego tworzywa, chroni dziecko i bagaż przed zamoczeniem, grudami śnieżnymi, kamieniami czy też korzeniami. Jest to rozwiązanie pozwalające również na łatwe utrzymywanie wózka w czystości. Wystarczy odkurzyć, zmyć myjką ciśnieniową czy pozamiatać.

Nordic Cab jest często wykorzystywany jako codzienny środek transportu na dalekiej północy. Po odczepieniu uprzęży, Nordic Cab posłuży jako wózek/sanki w wersji zimowej. Jest to dogodne rozwiązanie dla osób, które np. podczas ferii zimowych mogą dostać się na trasę, pchając sanki/wózek przed sobą. Potem wystarczy założyć uprząż, wpiąć dyszle i już można biegać lub uprawiać, coraz bardzie popularny, ski touring.

Nordic Cab nadaje się nawet na ekstremalne wyprawy Ważne jest też to, że każdy z modeli może również pełnić funkcję przyczepki bagażowo-wyprawowej zarówno letniej, jak i zimowej. Wystarczy, że zdejmiemy kabinę, która jest "zapięta" na czterech zawleczkach w podstawie przyczepki - powstaje sprzęt, który możemy wykorzystywać na trasach zimowych do przewożenia bagaży np. podczas rajdów.

Jak podaje producent, nad całością konstrukcji zestawu narciarskiego czuwali specjaliści pracujący dla Norwegian Cross-Country team, a wózek jest w całości wolny od PVC, czyli proekologiczny.

Inne pory roku

Wózek może być wykorzystywany jako przyczepka rowerowa. Gdy śniegi stopnieją, dzięki zaczepowi pasującemu do każdego roweru, wózek można wykorzystać jako przyczepkę rowerową. Uprząż można użyć do trekkingu - spacerując po dowolnym terenie, ciągnąc wózek za sobą.

Wózek nadaje się do joggingu i to w dwóch konfiguracjach. Możemy wykorzystać wózek jako klasyczny jogger z 16'' kółkiem z przodu (wtedy wózek pchamy przed sobą), albo, dzięki użyciu uprzęży, możemy go ciągnąć za sobą, mając wolne ręce. Uprząż nadaje się także do ciągnięcia przy jeździe na rolkach, czy nartorolkach.

Podsumowanie

Wózek Nordic Cab ma wielu zwolenników wśród rodziców na całym świecie. Oczywiście ze względu na kraj pochodzenia produktu, Skandynawia jest jego "środowiskiem naturalnym" i tam ma najwięcej fanów. Wykorzystywany jest przez rodziny do codziennego użytku, ale również przez tych rodziców, którzy cenią sobie bardziej ekstremalne sposoby spędzania czasu, co widać na zdjęciach i filmie.

Modułowa budowa wózka pozwala na szybką i łatwą zmianę jego funkcji. Nordic Cab to produkt pozwalający na aktywne spędzanie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Dzięki modułowej budowie pozwalającej na szybką zmianę z funkcji zimowych na letnie z przyczepki można korzystać cały rok. Budowa i obsługa wózka jest bardzo prosta.

Dystrybutorem Nordic Cab na rynku Polskim jest firma BikeOVO z Wrocławia. Ceny detaliczne przyczepek Nordic Cab w sezonie 2012/13 to:

  • wersja All Season Sport (4 podstawowe funkcje: przyczepka rowerowa, wózek, jogger, narty) - 4299 zł
  • wersja All Season (3 podstawowe funkcje: przyczepka rowerowa, wózek, narty) - 3995 zł

Jak podaje dystrybutor przyczepek Nordic Cab są one najtańszym rozwiązaniem w Polsce w tej klasie przyczepek nadających się do używania na nartach biegowych.

zaktualizowano piątek, 02 listopada 2012 14:57
Oceń artykuł
(1 głos)

Filmy powiązane z treścią

Przyciemnij tło

Galeria zdjęć

Komentarze (1)
Seba
Seba Mieszkańców okolic i Warszawy chcących biegać na nartach ze swoimi pociechami zapraszam do naszego Centrum Testów - http://sklep.dzieciakiwplecaki...testow,35. Czekają na Was Thule Chariot CX 1 w wersji do narciarstwa biegowego oraz Nordic Cab 5 w 1 - przyczepka rowerowa/narciarska :)
03.10.2014, 21:57
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
10:22
wososh zmienił(a) swój awatar.
10:19
1 tydzień temu
manfred, Szklarz odpowiedział(a) w temacie Odp: Strefa odbicia na forach.
Lut 12
manfred utworzył(a) nowy temat Strefa odbicia na forum.
Lut 12
Więcej
Więcej

lubią nas