Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Choć w Wesołej zima krótka, zarażają biegówkami cały rok!

opublikowano: 11 grudnia 2013 autor: Alicja Rolska
Są sympatyczni, pomysłowi, pełni energii do działania. Lubią ludzi i chętnie poświęcają im swój czas. Kochają biegówki, więc cały rok ćwiczą, biegają, zdobywają wiedzę i doświadczenie, którymi dzielą się potem z innymi. Ta zgrana grupa z warszawskiej Wesołej może być wzorem dla wszystkich, którzy chcą zarażać pasją biegania na nartach i spędzać wolny czas w gronie podobnych sobie miłośników biegówek. Warto wziąć z nich przykład i rozruszać swoją najbliższą okolicę.

Na Mazowszu zima trwa krótko. Pewnie trochę dłużej niż nad polskim morzem, ale zdecydowanie krócej niż w polskich górach, nie wspominając o Skandynawii czy krajach alpejskich. Czy w takich warunkach klimatycznych można w ogóle myśleć o masowym uprawianiu i rozwoju narciarstwa biegowego? Czy znacie utytułowanego narciarza biegowego pochodzącego z Mazowsza? Trudno oczekiwać, że ta dyscyplina sportu w wydaniu profesjonalnym zaistnieje w tej części Polski. A co z amatorskim i rekreacyjnym bieganiem na nartach po piaskach mazowieckich? I tu, zaskoczenie! Liczba pasjonatów nart biegowych mieszkających w centralnej Polsce jest zaskakująco duża i z każdym rokiem rośnie. Tak też się dzieje w jednej z warszawskich dzielnic – Wesołej. Coraz więcej osób docenia walory prozdrowotne biegówek, treningu biegowego i obcowania z naturą.

Zajęcia z imitacji W warszawskiej Wesołej znakomicie sprawdza się model współpracy władz samorządowych z organizacją społeczną. Potrzeby finansowe konieczne do realizacji celów inicjatywy propagującej narciarstwo biegowe i inne formy aktywności na świeżym powietrzu nie są duże. Tzw. „małe granty", czyli dofinansowanie inicjatywy lokalnej na poziomie nieprzekraczającym jednorazowo 10 tysięcy zł, zabezpiecza możliwość uruchomienia szeregu działań. W przypadku Towarzystwa Narciarskiego Biegówki Wesoła środki te pozwalają na przygotowanie i utrzymywanie trasy biegowej, przeprowadzenie zajęć rekreacyjno-sportowych w ramach przygotowań do sezonu narciarskiego, zajęcia w okresie ferii zimowych z dziećmi objętymi akcją „Zima w mieście" oraz zorganizowanie największej na Mazowszu narciarskiej imprezy biegowej – Pikniku Narciarskiego.

Zajęcia z imitacji Widać więc, że korzyści społeczne, zdrowotne, edukacyjne takich działań są nieporównywalne do zaangażowanych środków publicznych! Warto taki model powielać w innych częściach Polski. Podstawą jest oczywiście wspomniana wyżej "organizacja społeczna". Niezbędne jest zaangażowanie grupy osób chętnych do poświęcenia własnego czasu i energii dla aktywizacji lokalnej społeczności. Według działaczy z Wesołej: wystarczy grupa inicjatywna (2-3 osobowa), przekonana o korzyściach swoich działań i świadomość wójta, burmistrza czy prezydenta, że takie działania to nie tylko zdrowe społeczeństwo, ale również promocja regionu. Tu warto wspomnieć, że działania towarzystwa zostały docenione w formie przyznanego mu wyróżnienia za "szczególne osiągnięcia propomujące dzielnicę Wesoła na terenie kraju". Chęci i pomysły społeczników plus wsparcie finansowe i medialne władz dają naprawdę duże efekty - bakcyl zdrowej aktywności rozprzestrzenia się szybko.

Zajęcia na nartorolkach Biegówki Wesoła z krótkiej mazowieckiej zimy wyciskają ile się da. I wraz z nastaniem wiosny, wcale nie gaśnie ich chęć do kontaktu z narciarstwem biegowym. Treningi imitacyjne, jak się okazuje, mogą przynieść czasem więcej radości i zadowolenia niż same narty. Przewrotne stwierdzenie? Wcale nie, wystarczy przeczytać fragment bloga pisanego przez jedną z uczestniczek zajęć, która przyłączyła się do Biegówek Wesoła w październiku tego roku. Maja Główka tak pisze o spotkaniu z grupą: „W tym roku w ramach poszukiwań stymulacji dobrego samopoczucia jesienią i zachowania go do wiosny zmobilizowałam się i postanowiłam sprawdzić jak wyglądają treningi imitacyjne organizowane przez TN Biegówki Wesoła. I okazało się, że treningi w lesie pod okiem profesjonalistów są zarówno świetnym przygotowaniem kondycyjnym, jak i super zabawą. Ponad godzina pracy nad poprawą różnych elementów składających się na motorykę narciarza przynosi zauważalne efekty. A ponadto, wśród wszelkiego rodzaju ćwiczeń, wdechów, wydechów, a często wybuchów śmiechu, stężenie zadowolenia i euforii rośnie najszybciej".

Można w tym miejscu postawić następującą, zapewne trochę kontrowersyjną tezę – czy aby mieszkańcy terenów nizinnych nie odczuwają większej przyjemności z uprawiania narciarstwa biegowego? Może bardziej doceniamy coś, czego nie mamy w zasięgu ręki? Jak mówią członkowie "Wesołej": tym samym, przyjemność jest większa, jak już przebrniemy przez pół Polski i przez tydzień będziemy rozkoszować się pięknem Jakuszyckich tras. Dla Wesołowskich Biegówek Jakuszyce to taka wisienka na torcie po wielomiesięcznym, bezśnieżnym treningu.

Piknik narciarski w Wesołej Mamy nadzieję, że Piknik Narciarski Wesoła 2014 (o którym na pewno będziemy jeszcze pisać na portalu) będzie okazją do spotkania wszystkich miłośników biegówek z okolic Warszawy i nie tylko. To niezwykła impreza dla ludzi w każdym wieku, także najmłodszych, dla początkujących i zaawansowanych, dla tych co marzą o pucharze wręczonym przez burmistrza i dla tych, którzy chcą się tylko zabawić w zawody narciarskie.

A póki co, wraz z pierwszym śniegiem, Biegówki Wesoła zapraszają na trasę biegową Hipodrom, o której zwycięzca ostatniego Pikniku Narciarskiego powiedział: „Jest na niej wszystko czego potrzeba. Są podbiegi, zjazdy, kawałek prostej. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu na Mazowszu, to tutaj jest super". Zachęcamy również czytelników do udziału w szkoleniach i treningach prowadzonych przez Kasię Witek – instruktora narciarstwa klasycznego, a prywatnie niezwykle sympatyczną i ciepłą osobę.

Już w najbliższą sobotę 14 grudnia 2013 możecie wziąć udział w bezpłatnych zajęciach imitacyjnych i poznać bliżej Towarzystwo Narciarskie Biegówki Wesoła. Każdy amator zdrowej aktywności na świeżym powietrzu jest mile widziany i może liczyć na poradę, wskazówki i wspólny trening w miłej atmosferze.

Na Hipodromie w Wesołej Wszelkie informacje dostępne są na:

Gdzie jeszcze w Polsce są chętni do propagowania amatorskiego narciarstwa biegowego? Apelujemy do lokalnych władz o wspieranie inicjatyw oddolnych w tej dziedzinie. A Was drodzy Czytelnicy zachęcamy do działania. Jak pokazują pasjonaci z Wesołej, wszystko jest możliwe i naprawdę warto!

zaktualizowano czwartek, 19 marca 2015 08:57
Oceń artykuł
(5 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas