Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Możesz wpłynąć na przyszłość biegów narciarskich w Polsce. Wesprzyj “Życie na biegówkach”.

opublikowano: 16 maja 2017 autor: Redakcja

Dominik Bury podczas treningu na nartorolkach

Dominik Bury podczas treningu na nartorolkach
Czterech członków kadry biegów narciarskich zamierza zrobić wszystko co w ich mocy, by dobrze przygotować się do Igrzysk Olimpijskich PjongCzang 2018. Projekt, który stworzyli ma przełożyć się nie tylko na sukcesy sportowe, ale wpłynąć także na przyszłość i jakość biegów narciarskich w Polsce. O czym mowa?

Maciej Staręga, Jan Antolec, Paweł Klisz i Dominik Bury chcą efektywnie przygotować się do rywalizacji w nadchodzących IO. Stworzyli projekt, który ma im umożliwić cztery miesiące treningów w Norwegii. Od 15 maja będą stacjonować w Lillehammer, by pod opieką norweskiego trenera chłonąć wiedzę, uczyć się wszelkich nowinek i trenować jak Norwedzy. Bez tego trudno o sukces.

- Wiadomo, że w Polsce nie ma tak doświadczonych trenerów, jak w Norwegii. Brakuje nam w kraju także infrastruktury, choćby tras nartorolkowych o odpowiednim dla nas profilu. Ja jestem biegaczem dystansowym. Nie ma w Polsce zawodników, od których mógłbym się uczyć, podciągnąć się przy nich. Jedziemy do Norwegii, by znaleźć to wszystko, czego nie mamy w Polsce - mówi Dominik Bury, który jako junior zdobył Mistrzostwo Polski seniorów w biegach narciarskich.

Sportowcy, którzy każdego dnia trenują nawet po 8 godzin, nie są w stanie pracować jeszcze zarobkowo. A wyjazd kosztuje. Nie sfinansują go ze stypendiów. Projekt wsparł finansowo Polski Związek Narciarski, ale nie jest w stanie opłacić wszystkiego. - PZN bardzo nas wspiera. Pomysł spodobał się Prezesowi. Jednak choćby ze względów formalnych związek nie może opłacić wszystkiego. Tam każda złotówka musi być udokumentowana. Na takie wydatki, jak choćby wynagrodzenie dla trenera, odnowa biologiczna, czy nawet zwykłe zakupy spożywcze w sklepie, musimy mieć własne środki - wyjaśnia Dominik Bury.

Kadrowicze otworzyli projekt na portalu Polak Potrafi, za pośrednictwem którego można ich wspomóc. Jak podkreślają, ważne są dla nich wszystkie wpłaty. Także te po 5, czy 10 zł.

Więcej o projekcie:

- Nasz projekt ma na celu nie tylko nasze indywidualne sukcesy, ale także pozyskanie aktualnej wiedzy o biegach narciarskich, którą przywieziemy do Polski i w przyszłości będziemy zaszczepiać w kraju, choćby w pracy trenerskiej - tłumaczy najlepszy polski biegacz dystansowy.

Zobacz krótki film, w którym Dominik Bury opowiada o projekcie i wyjaśnia, na co zostaną wykorzystane zebrane środki.

Przyciemnij tło

zaktualizowano wtorek, 16 maja 2017 14:29
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (1)
Bjoerndalen Fan
Bjoerndalen Fan Dla mnie to istna rewelacja oraz przełom. W końcu nasza kadra, zdobędzie nie tylko - bardzo cenne doświadczenie - od naszych norweskich "kolegów" (specjalnie umieszczam to słowo w cudzysłów, bo wiem jakie kontrowersje potrafiły towarzyszyć norweskiej kadrze, przez lata rywalizacji z innymi kadrami, i jakie teraz panują, po tym - jak w końcu się przyznali - że nie zawsze grali fair, używając "doping") ale i także być może, przyczynie się do małej rewolucji w systemie szkoleniowym. Widzę że chłopaki, zainspirowali się tym, że u skoczków narciarskich, mamy obecnie austriaka jako trenera (gdzie to właśnie ten naród, jest obecnie najlepszy w skokach) i poszli za ciosem, tworząc całą kampanię aby móc się szkolić drużynowo. Tak, w biegach narciarskich, nie chodzi tylko o ciężko wypracowaną z poświęceniami - indywidualność - jaką, np. pokazała Justyna Kowalczyk ale i o zespołowość. A każdy fan biegów narciarskich, wie że u nas - solidna - drużyna biegaczy, "praktycznie" nie istnieje. Solidna by walczyć z innymi i osiągać wyniki. Wiem to, po przykładach "z autopsji" z telewizji, kiedy nie raz nie dwa, śledziłem wyczyny męskiej kadry w biathlonie. Bardzo słabo tam to wygląda. Tutaj jak mówiłem - nie istnieje. Oby ten projekt, mógł to wszystko nareszcie zmienić. ;)

Trzymam za Was kciuki, a raczej "kijki". ;PP
20.05.2017, 10:35
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas