Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

PŚ w Jakuszycach: Wylegżanin wygrywa „piętnastkę", Angerer pojedzie do Soczi

opublikowano: 19 stycznia 2014 autor: Michał Chmielewski
Mimo wczesnej pory Jakuszyce są już po pierwszym niedzielnym wyścigu. W zaciętym pojedynku na 15 kilometrów „klasykiem" triumfował Maxim Wylegżanin. Polacy wypadli przeciętnie.

Piętnaście minut przed dziesiątą jakuszyckie trybuny pierwszy raz dały o sobie znać. Zawodnicy wybiegający na start do biegu na 15 kilometrów przywitani zostali głośnymi owacjami. Rozstawione specjalnie na tę okazję podesty wypełniły się tylko do połowy - większość fanów przyjedzie tu dopiero na "dziesiątkę" kobiet.

Pierwszą z pięciu zaplanowanych na ten dzień pętli (pierwotnie zakładano sześć okrążeń) cała stawka przebiegła w jednej grupie. Chęć zyskania dobrej pozycji wyjściowej wymusiła na zawodnikach wyprzedzanie, co na wąskiej i grząskiej trasie sprawiało niektórym problemy. Jednym z poszkodowanych narciarzy był m.in. Polak Jan Antolec. Z każdym kolejnym kółkiem peleton szarpał się i wydłużał. Niestety polska grupa narodowa w większości usytuowała się na ostatnich lokatach.

Co ciekawe na starcie niedzielnego wyścigu stanął znany z Pucharu Masters Bogusław Gracz, którego często można spotkać na polskich biegach dla amatorów. Biegnący z numerem 68. Polak stracił do zwycięzcy ponad 5 minut, ale sam udział wśród takich sław może być powodem do zadowolenia. Dzisiejszy bieg na 15 kilometrów był szczególny dla wielu kadr, bowiem ich trenerzy na podstawie jego wyników mają zdecydować o składzie na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Cel uplasowania się w czołowej ósemce miał Niemiec Tobias Angerer. Dla wielokrotnego medalisty mistrzostw świata start ułożył się świetnie. Po 6. miejscu Angerer może być prawie pewny nominacji do Rosji.

W równych i obfitujących w emocje zawodach triumfował wytypowany wczoraj przez Sebastiana Parfjanowicza Maxim Wylegżanin. Rosjanin w pokonanym polu zostawił Yevgienija Biełowa i Kazacha Aleksieja Poltoranina. Najszybszym i jedynym punktującym reprezentantem naszego kraju był Maciej Kreczmer.

Na Polanie Jakuszyckiej trwa teraz przerwa, o 12:45 publiczności zaprezentują się kobiety.

W załączniku pod dokumentem wyniki z dzisiejszych zmagań mężczyzn.

zaktualizowano niedziela, 19 stycznia 2014 11:30
Oceń artykuł
(1 głos)
Michał Chmielewski

Michał Chmielewski

Dziennikarz sportowy specjalizujący się w narciarstwie klasycznym. Niestety nie udało mu się być najlepszym na polu sportowym - wiele lat spędzonych przy skoku o tyczce nie przyniosło upragnionego medalu Mistrzostw Polski. Wieloletni narciarz i zjazdowiec nawrócony na biegówki. Współtwórca cyklu "Polska biega na biegówkach" w Gazecie Wyborczej. Ze spikerskim i radiowym doświadczeniem stara się nieść najlepsze informacje i opinie.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas