nabiegowkach.pl > Miejsca > Warunki na trasach > Warunki na trasach 11 lutego 2021 [RAPORT]

Warunki na trasach 11 lutego 2021 [RAPORT]

Warunki na trasach 11 lutego 2021 [RAPORT]

W całej Polsce zima. Kto może, przy użyciu nart wycisna ślad przy domu i w najbliższej okolicy. Ratraki w ośrodkach narciarstwa biegowego pracują pełną parą. W naszym raporcie, który od kilku lat ukazuje się w każdy czwartek, przekazujemy informacje o warunkach na polskich trasach biegowych przytotowywanych maszynowo. Tym razem z przyjemnością donosimy, że wszędzie, skąd napłynęły do nas informacje, są znakomite warunki. Nic tylko wybrać się na biegówki w nadchodzący weekend. Szczegółowe wieści z tras, jak zwykle w naszym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie – Jakuszyce
W Górach Izerskich wciąż przybywa śniegu, w nocy ze środy na czwartek spadło kolejne 7 cm. Ratrakowane jest 65 km tras, wszystkie z wyciśniętymi torami do klasyka i torem do łyżwy. Wejścia na trasy znajdują się w Jakuszycach oraz w Szklarskiej Porębie Hucie (parking przy przystanku kolejowym Huta) i Białej Dolinie (brak parkingów).
Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów

Góry Bystrzyckie
Spalona: W Spalonej w czwartek padał śnieg. Warunki znakomite.
Lasówka: Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są coraz lepsze, ratrak ze Spalonej przygotował trasy biegowe we wtorek i zaplanowany jest kolejny przejazd na weekend.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika – Międzygórze
W piątek ratrak ma przygotować polany biegowe na Jaworze oraz odcinek trasy w kierunku Śnieżnika. Trasa rozpoczyna się od parkingów pod skocznią za mostem w kierunku Jawora lub Śnieżnika.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W Górach Bialskich ponownie poprószyło, spadło ok. 20 cm. świeżego śniegu, gminny ratrak „MIŚ” przygotował następujące odcinki: od parkingu w górnych Bielicach przygotował polanę (do nauki jazdy na nartach biegowych), Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt (od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach), Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel, drogę od Wielkiego Rozdroża (tzn. Pięć Dróg) do Przełęczy Dział. Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych. Wejście na szlaki możliwe jest od parkingu w Górnych Bielicach oraz od parkingu w Nowej Morawie.
W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 20 (parking w górnych Bielicach) do 70 cm śniegu (powyżej wysokości 900 m npm). Temperatura powietrza w czwartek wynosiła -11 st. C. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 150 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz od Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział można komfortowo biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę.
Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen (po stronie czeskiej), Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, trasę Paprsek – Velke Vbrno szlak z Paprska w kierunku Przełęczy Płoszczyna.
Na piątek i sobotę przewidziane są dalsze opady śniegu, w niedzielę ma być słonecznie. Kolejny raz ratrak wyjedzie prawdopodobnie w piątek wieczorem, wszystko zależne jest od opadów śniegu w górach.

Nowość: na czwartek 11 lutego zaplanowano przygotowanie trasy biegowej nad Zalewem w Starej Morawie. Będzie można z niej korzystać od rana do zmierzchu, ale nie będzie oświetlona.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Góry Sowie
W Górach Sowich panują najlepsze warunki śniegowe w XXI wieku. Warstwa ubitego śniegu wynosi 30-50 cm. Trasy są ratrakowane codziennie na długości 28 km. Na całej długości wyciśnięto tory do techniki klasycznej. Do techniki łyżwowej polecane są trasy: Niedźwiedź, Lis (dolny), Nietoperz (cały). Parkowanie dozwolone jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Do niedzieli trwa wirtualny XXXVII Bieg Gwarków, a do końca lutego Sowie na Biegówkach 2021.
Źródło: Sowie Szczyty

małopolskie

Tatry – Kościelisko
Do Kościeliska ponownie zawitała zima. Trasa jest przygotowana, a ratrak jeździ codziennie. Obecnie w Kościelisku na trasie leży około 30 cm śniegu i wciąż go przybywa. Korzystanie z tras jest bezpłatne, natomiast pobierana jest opłata za parking w wysokości 10 zł.
Tatry – Zakopane
Na czwartek w Zakopanem zaplanowano przygotowanie trasy na Górnej Równi Krupowej do stylu klasycznego i łyżwowego. Również w czwartek podjęto próbę przygotowania trasy Biały Potok, jednak ze względu na to, że znajduje się ona w lesie i jest tam mniej śniegu, należy spodziewać się na niej pewnych niedostatków, jak choćby wystającej trawy.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem

Gorce – Nowy Targ
W Nowym Targu przybyło 7 cm świeżego śniegu. Poprawiło to znacznie warunki na szlakach narciarstwa biegowego. Wszystkie są czynne i przygotowywane na bieżąco. Warunki bardzo dobre. W weekend prognozowane są kolejne większe opady śniegu i trasy będą ratrakowane.

Czynne są:

  • czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” – 14 km – warunki na szlaku bardzo dobre.
  • niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska obok Rancho Lot, wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” – przygotowane pierwsze 4 km od strony Nowego Targu do Szaflary „Tewikiel” – warunki śniegowe bardzo dobre, w paru miejscach dobre; wciąż jest za mało śniegu żeby przygotować niebieski szlak w całości.
  • szlak narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim” – 5,5 km – warunki bardzo dobre, na czas prac leśnych wyłączony czasowo jeden odcinek długości ok. 700m.
  • sztucznie naśnieżane i oświetlone po zmroku „KOŁO” w Parku Miejskim – warunki bardzo dobre.
Gorce – Obidowa
Trasa „Śladami Olimpijczyków 11 km” na Turbacz Doliną Lepietnicy jest ratrakowana codzienne rano przed godziną 8:00, od piątku 12 lutego ma być udostępniony drugi wariant Doliną Obidowca. Po obu stronach tras wyciśnięto tor do stylu klasycznego, środek przygotowano do stylu łyżwowego. Obowiązuje ruch prawostronny. Doliną Obidowca warto poruszać się w kierunku pod górę, natomiast zjazd polecany jest jedynie dla zaawansowanych narciarzy. Na Kałużnej – Wąwóz Cieślara – trasy pod górę i zjazd są rozdzielone – tu należy zwracać uwagę na oznakowanie i podporządkować się organizacji ruchu!
Grubość pokrywy śnieżnej w Gorcach to 50-60 cm na całej długości trasy, w tym około 10 cm świeżego śniegu. Brak oblodzeń i wystających kamieni. W dolnej części trasy w Dolinie Lepietnicy na długości około 2 km w weekend odbywa się ruch zaprzęgów konnych.
Za wejście na trasę pobierana jest opłata 5 zł za osobę. Bilet można zakupić w trzech wypożyczalniach – oznakowanych punktach kasowych przy wejściu na trasę. Od uibegłego tygodnia dotępne są nowe sanitariaty na pierwszym parkingu.
Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej

Gorce – Klikuszowa
W Klikuszowej masa śniegu – od 50 cm do nawet 1 m. Można biegać po blisko 2 km wyratrakowanej i oświetlonej trasy biegowej, gdzie wyciśnięte zostały tory do klasyka i przygotowany tor do łyżwy. Trasa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00 i weekendy 8:00-20:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek – pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski – Ptaszkowa
Obecnie w Ptaszkowej można biegać po 2,5 km tras biegowych. Na odcinku 1 km założono tor do klasyka, gdzie środkiem można również biegać łyżwą. Pozostała część trasy  została zrobiona na gładko – bez torów do klasyka. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi około 40 cm.

Trasa jest wyratrakowana, opady śniegu są cały czas dość intensywne, więc śnieg zasypuje trasy. Od piątku 12 lutego z tras mogą korzystać również amatorzy nieposiadający odpowiednich dokumentów (licencja klubowa, legitymacja), które były wymagane do tej pory. Wypożyczalnia czynna jest w godz. 7:00 – 20:00. Na najbliższy weekend nie ma w planie żadnych imprez sportowych, więc trasy będą ogólnodostępne.

Natomiast od poniedziałku 15 lutego trasy będą wyłączone z użytkowania ze względu na przygotowania do Pucharu Europy World Para Nordic Skiing, które to zawody będą rozgrywane na trasach CSZ Ptaszkowa od 19 do 21 lutego 2021 r.

Beskid Sądecki – Krynica-Zdrój
Trasy w Krynicy są otwarte codziennie od 9:00 do 15:00. Można biegać po 6 km przygotowanych tras z torem do klasyka i łyżwy. Trasy są ratrakowane codziennie. Na miejscu czynna jest wypożyczalnia z nowym sprzętem. Parking dostępny dla korzystających z tras.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe „U Leśników”

 

 

podkarpackie

Bieszczady – Ustjanowa
W Ustjanowej dosypało ok 40 cm i ciągle pada. Warunki doskonałe. Wszystkie trasy są przygotowane. Założony tor do klasyka i łyżwy. W piątek na trasie odbędą się zawody Ligi Podkarpackiej w godzinach 10:00 – 14:00.
 
Bieszczady – Muczne
Na trasach leży 0,5 m śniegu. Trasy o długości 6 km były w tygodniu była przygotowana „na gładko”, czyli bez torów do techniki klasycznej. Te zostaną przygotowane na weekend. Od piątku czynna jest wypożyczalnia.

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim już wiosna. Koniec sezonu.
Źródło: Krismar - Tomaszów Lubelski

 

pomorskie

Kaszuby – Kartuzy
W Kartuzach leży na trasach 40 cm świeżego śniegu i panują bardzo dobre warunki narciarskie. Można biegać po ok. 4 km tras, wyciśnięte są tory do techniki klasycznej (w zależości od miejsca od 1 do 3) i oczywiście na całej długości jest tor do jazdy techniką łyżwową. Ze względu na wycinkę drzew zamknięte zostały trasy zielona i pomarańczowa – tam jest bezwzględny zakaz wjeżdżania. Otwarto za to nową trasę – różową. Na weekend przetarte maszyną będą wszystkie trasy.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl