Odwilż, która przyszła do Polski w lutym, w niektórych miejscach pozostawiła po sobie spustoszenia, na wielu trasach – tych niżej położonych – warunki już sie nie poprawiły. Na szczęście w wyżej położonych partiach gór śniegu jest sporo, a trasy mają się bardzo dobrze. Niestety musimy pogodzić się z faktem, że im bliżej wiosny, tym będzie mniej miejsc, w które można wybrać się na biegówki. Jak wygląda sytuacja na trasach uprawianych maszynowo w ostatni weekend lutego? Przeczytaj w dzisiejszym raporcie śniegowym.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W Jakuszycach przybyło kilkadziesiąt cm śniegu w ostatnim tygodniu, warunki są znakomite, wszystkie trasy ratrakowane, ale pobocza jeszcze miekkie. Czysto i bezpiecznie. W weekend rozpoczyna się Festiwal Biegu Piastów, w sobotę i niedzielę będą odbywać się biegi (Rodzinna Dwunastka i Memoriał Michonia), więc część tras będzie zamknięta dla osób niestartujących w zawodach. Najlepiej na trasy wchodzić w Szklarskiej Porębie przy stacji Huta.
Źródło: informacja własna i Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory: W czwartek ratrak gminy Stronie Śląskie ponownie wyjechał na trasy biegowe w Górach Bialskich. We współpracy z czeskimi ratrakami ze Schroniska Paprsek zostały przygotowane: polana powyżej parkingu w górnych Bielicach, Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, Szengeny, Pralinka, Pohadka, Pętla Bialska. Ratrak zjechał też do pierwszego zakrętu z Przełęczy Suchej na Drodze Marianny. Pętla pod Czernicą nie była przygotowywana ze względu na brak śniegu, deficyty występują głównie na zjazdach. Przygotowanych łącznie na pograniczu polsko – czeskim jest ok. 80 km tras.
Warunki są od dobrych po bardzo dobre, jedynie na pierwszych 1,5 km w Dolinie Białej Lądeckiej i na Czarnym Dukcie występuje oblodzenie. Wysokość pokrywy śnieżnej wynosi od 3 cm, na początku trasy powyżej parkingu, do 35 cm na wysokości od 890 metrów. Droga do parkingu w górnych Bielicach od Stronia Śląskiego jest dobrze utrzymana. W nadchodzący weekend w Górach Bialskich będą odbywać się zawody w biegach narciarskic Jelyman, trasy będą prowadzić m.in. po Szengenach, Białym Spławie i Dukcie nad Spławami. Mogą wystąpić ograniczenia wstępu na trasy czeskie i częściowo na polskie.
W czwartek na Czarnym Dukcie zostało usunięte przez operatora ratraka powalone drzewo, trasa jest już całkowicie przejezdna.
W Górach Sowich nie ma już warunków do uprawiania narciarstwa biegowego. Są miejsca z białym śniegiem, ale to niedługie odcinki, do których trzeba dojść po brudnym śniegu lub przetarciach z nartami w rękach.
W Kościelisku w czwartek była piękna i słoneczna pogoda oraz bardzo dobre warunki dla biegaczy. Chwilowo nie jest ratrakowana trasa po wschodniej stronie ul. Nędzy-Kubińca, natomiast po zachodniej czeka na narciarzy 8 km bardzo dobrze przygotowanej trasy. Pokrywa śnieżna wynosi ok. 25 cm.
W Nowym Targu dla biegaczy narciarskich czynny jest stadion obok Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu (ul. Parkowa 14), tzw. „Koło”, gdzie czynna jest sztucznie naśnieżana, narciarska trasa biegowa. Warunki śniegowe są doskonałe. Trasa otwarta jest w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. „Koło” jest oświetlone, dzięki czemu można korzystać z niego po zmroku. W godzinach funkcjonowania trasy można również korzystać z szatni oraz toalety znajdujących się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska. Pozostałe trasy są nieczynne.
Warunki na trasie są bardzo dobre i bezpieczne. Pokrywa śnieżna to min. 40 cm, w tym 5 -10 cm świeżego śniegu. Trasy ratrakowane są codziennie i przygotowane dla narciarzy na 8:00 rano. W ostatnich dniach temperatury w dzień dochodziły do +4°C, w nocy spadały do -6°C, przez co po nocy śnieg był zmrożony, a warunki szybkie. Trasy w Dolinie Lepietnicy 11 km są mniej wymagające i rekomendowane mniej zaawanoswanym narciarzom. Na pierwszych 2 km mogą tam pojawić się zaprzęgi konne. Dla osób lubiących ciszę polecana jest trasa Dolina Obidowca – ze względu na wymagający zjazd powrót z Turbacza tym szlakiem polecany jest tylko zaawansowanym narciarzom. W obu dolinach tor do stylu klasycznego wyciśnięty jest na całej długości tras, na zakrętach i stromych zjazdach ze wzgledu na bezpieczeństwo tor nie jest zakładany. Środkowa część tras przygotowana jest do stylu łyżwowego. Na trasach obowiązuje ruch prawostrony. Gospodarze przypominają, że trasa biegowa nie jest szlakiem turystycznym na Turbacz – szlaki piesze są wcześniej. Na trasie obowiązuje zakaz jazdy rowerem na czas utrzymania tras biegowych Śladami Olimpijczyków. Należy pamiętać o uiszczeniu opłaty za korzystanie z tras, należ ją wpłacić w punkcie kasowym za potwierdzeniem w postaci paragonu.
W Klikuszowej pokrywa śnieżna ma ok. 90 cm. Trasa jest w świetnym stanie, regularnie przygotowywana do klasyka i łyżwy, po zmroku oświetlona. Czynna 7 dni w tygodniu. Od piątku do niedzieli (25-27 lutego) na trasach odbywać się będą zawody i obiekt w tych dniach będzie udostępniony do swobodnego biegania dopiero od godziny 15:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek – pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
W Krynicy-Zdroju na trasach „U Leśników” śniegu jest wciąż dużo, a trasy przygotowywane na dystansie 6 m. Obowiązuje opłata za korzystanie, kasa jest czynna od 9:00 do 15:00.
Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl
Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.