nabiegowkach.pl > Sprzęt > Test kartki – czyli jak dobrać sztywność narty i wyznaczyć strefę smarowania na odbicie

Test kartki – czyli jak dobrać sztywność narty i wyznaczyć strefę smarowania na odbicie

Test kartki – czyli jak dobrać sztywność narty i wyznaczyć strefę smarowania na odbicie

Test kartki to sposób na sprawdzenie, czy sztywność nart jest odpowiednia do wagi ich użytkownika. Służy także do wyznaczania zakresu strefy odbiciowej w nartach do techniki klasycznej. Test uda się, gdy spełnimy kilka istotnych warunków. Jak wykonać go poprawnie i jak interpretować jego wyniki?

Do testu kartki potrzebne będą:

  • cyklina lub linijka
  • flamaster
  • cienka i niepognieciona kartka
  • druga osoba – pomocnik

Test kartki to metoda, którą można się posłużyć przy dobieraniu odpowiedniej sztywności nart do techniki klasycznej. Czasami służy też do wyznaczenia długości i zakresu strefy odbiciowej wymagającej smarowania smarami podbiegowymi.

Metoda ta niestety jest mało dokładna, łatwo też o błąd przy wykonywaniu testu, ale często to jedyny sposób, dzięki któremu możemy się upewnić, że zakupowany sprzęt jest odpowiedni do naszej wagi. Zwłaszcza jeśli zakupów dokonujemy w niewyspecjalizowanym sklepie lub na giełdzie. Chociaż test jest niedokładny, wykonanie go może być przydatne w celu uchronienia się przed złym wyborem sprzętu.

Pamiętaj!

  • Test kartki służy wyłącznie do sprawdzenia sztywności nart do techniki klasycznej.
  • Test kartki da poprawne wyniki tylko, gdy wykonujemy go na idealnie równym podłożu.
  • Podczas wykonywania testu powinniśmy włożyć ubranie i inne wyposażenie (np. plecak) o wadze możliwie zbliżonej do wykorzystywanych podczas biegania na nartach.

Uwaga na błędy pomiaru

Aby test się udał, powierzchnia, na której go wykonujemy, musi być idealnie równa. Odchylenie podłoża od poziomu większe niż grubość kartki będzie skutkować błędnymi wynikami. Ważne też aby narty obciążyć podobną wagą do tej jak przy bieganiu w terenie. Ubierz się podobnie jak na biegówki, jeżeli biegasz z plecakiem, zapakuj go podobnie jak wychodząc na narty i załóż go na plecy podczas testu kartki.Test kartki

Wyznacz środek ciężkości nart

Wyznacz środek ciężkości nart.Jeżeli narty, które testujesz nie mają zamontowanych wiązań, należy zacząć od wyznaczenia ich środka ciężkości. Zrobisz to układając narty w poziomie na ślizgach a następnie podkładając wąską linijkę lub cyklinę w taki sposób, aby końce nart nie dotykały podłoża. Zaznacz środek ciężkości flamastrem na nartach lub dokładnie zapamiętaj jego położenie.Wsuń kartkę pod narty

Wsuń kartkę pod nartyWsuń kartkę węższym końcem pod środek obu nart.

Stań na nartach obciążając je równomiernieStań na obu nartach. Jeśli narty mają wiązania, załóż buty narciarskie i wepnij je. Jeśli nie mają wiązań, stań tak, aby czubki twoich butów znalazły się przy linii środka ciężkości nart.

 

Pomiar sztywności nart

Metoda ta pozwala na stwierdzenie, czy sztywność nart jest odpowiednia dla wagi użytkownika.

Narty bez łuski

Test kartki jest najbardziej wiarygodny gdy wykonuje się go dla nart bez łuski.

Przenieś ciężar ciała na jedną nogę

Przenieś ciężar ciała na jedną nogęGdy stoisz obciążając jedną nartę, osoba asystująca próbuje przesuwać kartkę pod nartą wzdłuż narty od środka do przodu i do tyłu.

Jeżeli:

  • kartka swobodnie się przesuwa – te narty są dla ciebie za twarde
  • nie można przesunąć kartki, zbyt duży opór – narty są za miękkie lub w sam raz, w takim wypadku:

Stań na obu nartach obciążając je równomiernie

  • nie można przesunąć kartki lub kartka przesuwa się na niewielką odległość – narty za miękkie
  • kartkę można przesuwać na długości pomiędzy 40, a 60 cm – te narty są w sam raz
  • kartka przesuwa się na długości większej niż 60 cm – narty są za sztywne

Narty z łuską

W wypadku nart z łuską test kartki daje tylko przybliżone rezultaty. W zależności od producenta i modelu nart strefa z łuską może mieć różną długość, a łuska mniej lub bardziej wystawać poza powierzchnię ślizgu.

Stań na obu nartach obciążając je równomiernie

03.obciazenie-obu-nartOsoba asystująca próbuje przesuwać kartkę pod nartą wzdłuż narty w obie strony.

Jeżeli:

  • kartka wychodzi poza obszar łuski – narta za sztywna
  • kartka przesuwa się i zatrzymuje w okolicy granic łuski – narty są w sam raz
  • kartka nie przesuwa się, przesuwa tylko w okolicach wiązań (buta) lub zatrzymuje w dużej odległości od granic łuski – narta za miękka

Wyznaczenie granic strefy odbiciowej

Metoda to pozwala wyznaczyć w nartach do techniki klasycznej bez łuski zakres o długość strefy do smarowania smarami podbiegowymi.

Stań na obu nartach obciążając je równomiernie

Stań na nartach równomiernie je obciążającOsoba asystująca przesuwa kartkę pod nartą ze środka do przodu i do tyłu. Miejsca, w których kartka natrafia na opór uniemożliwiający dalsze przesuwanie to granice strefy odbiciowej. Zaznacz je wodoodpornym flamastrem osobno dla każdej z narty. Uwaga! Jeżeli odcinek, na którym kartka się przesuwa jest krótszy niż 40 cm – te narty są za miękkie. Jeśli jest dłuższy niż 60 cm – te narty są za sztywne.

 

Jak poprawnie wykonać test kartki, w tym jak wyznaczyć środek ciężkości nart, przetestować narty z łuską i bez łuski oraz jak wyznaczyć granicę strefy odbiciowej dowiesz się z poniższego filmu.

Demonstracja testu kartki

Michał Rolski

Michał Rolski

Twórca i redaktor naczelny portali nabiegowkach.pl i nartorolki.pl. Aktywny zawodnik w biegach narciarskich i nartorolkowych w kategorii masters. Współtwórca pierwszego polskiego półprofesjonalnego teamu narciarskiego działającego i odnoszącego sukcesy w Polsce i zagranicą w latach 2014-2022. Pomysłodawca i organizator wielu biegów na nartach i nartorolkach w Polsce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl