nabiegowkach.pl > Z życia > Pokonać strach i zdobywać medale na Ridderrennet

Pokonać strach i zdobywać medale na Ridderrennet

Pokonać strach i zdobywać medale na Ridderrennet

Zaledwie tydzień temu, podczas Biegu Piastów podziwialiśmy grupę młodych niewidomych zawodników z Lasek, a być może już za dwa tygodnie będziemy pisać o ich sukcesach na największych narciarskich zawodach dla niepełnosprawnych Ridderrennet w Norwegii.

O niewidomych narciarzach biegowych pisaliśmy już w grudniu, a w lutym zachęcaliśmy was do finansowego wsparcia udziału pięciorga zawodników w tegorocznym Biegu Piastów.

Udało się zrealizować marzenie Anety, Arniki, Arka, Grześka i Mietka o starcie w biegu na 10 km. Pobiegli ze swoimi opiekunami z Towarzystwa Narciarskiego „Biegówki”, z którymi trenują w Laskach. Poszło im naprawdę dobrze, a z czasu uzyskanego przez Arka (1 godz. 2 min) ucieszyłby się niejeden widzący amator.

Komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski powiedział kiedyś, że chciałby „aby Jakuszce stały się wiodącym, europejskim ośrodkiem zimowym dla osób niepełnosprawnych” – mówi Krystyna Nowacka, liderka projektu Pokonać strach – Przywieźliśmy więc do Jakuszyc piątkę niewidomych zawodników, a w oczach Komandora ujrzeliśmy niedowierzanie. Człowiek, który tyle zrobił dla biegówek w Polsce, był zaskoczony i zarazem przejęty naszą bezinteresowną pracą. Na szczęście ludzi podobnych do pana Juliana jest w Polsce dużo więcej i dzięki nim nasz plan został zrealizowany. Kilkadziesiąt osób odpowiedziało na naszą prośbę i wpłaciło pieniądze na akcję „Pokonać strach”. Zebraliśmy ponad osiem tysięcy złotych, za co bardzo dziękujemy!

Niewidomi zawodnicy podczas treningu w JakuszycachPowodzenie akcji, radość uczestników i wsparcie wielu ludzi, skłoniło członków TN „Biegówki” do realizacji kolejnych planów, do których należy między innymi udział niewidomych narciarzy w zawodach dla niepełnosprawnych Ridderrennet w Norwegii. To nawiększa i najstarsza impreza zimowa dla zawodników z różnym stopniem niepełnosprawności, obejmująca oprócz narciarstwa biegowego także zjazdowe oraz biathlon i snowboard.

Zgłoszenia wysłane, zaklepujemy prom, noclegi i w sobotę 17 marca ruszamy na północ. Nasz cel do miejscowość Beitostølen położona 200 km od Oslo. Jedziemy autem, będziemy płynąć 12 godzin promem i jechać 800km przez Szwecję i Norwegię – opowiada Krystyna Nowacka. To będzie niezapomniane przeżycie nie tylko dla niewidomych zawodników, ale także dla nas, ludzi z pasją, którzy poświęcają swój czas dla tego pomysłu.

Do udziału w norweskich zawodach wytypowano Arkadiusza Dudę i Mieczysława Bąka. Obaj na co dzień mieszkają w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach, gdzie oprócz wiedzy szkolnej zdobywają umiejętności potrzebne w samodzielnym życiu. Ich przewodnikami będą Krystyna Nowacka i Krzysztof Koc, a Robert Mucha z zarządu TN Biegówki jedzie jako kierownik ekipy i kierowca.

Sylwetki zawodników


Arkadiusz DudaArkadiusz Duda
lat 17, pochodzi z Rant koło Giżycka, od 3 lat trenuje pływanie, ma w swoim dorobku kilka medali z ogólnopolskich zawodów. Ma ambicje by zostać członkiem kadry narodowej.

Mieczysław Bąk

Mieczysław Bąk lat 18, pochodzi z Siemianowic Śląskich, skończył szkołę muzyczną pierwszego stopnia na skrzypcach z wynikiem celującym. Swoją przyszłość wiąże z muzyką i informatyką.

Arek i Mietek pobiegną na 20 km w Biegu Rycerskim, sam start odbędzie się w sobotę 24 marca, ale przez cały tydzień poprzedzający starty odbywać się będą treningi, szkolenia z techniki oraz przepisów dla zawodników i trenerów, spotkania towarzyskie – opowiada Krystyna. Do Norwegii jedziemy po medale. Życzcie nam powodzenia!

Projekt Pokonać strach jest finansowany ze środków uzyskanych przez Towarzystwo Narciarskie „Biegówki” z darowizn od swoich członków i sympatyków oraz dzięki pomocy rzeczowej sponsorów. Na mocy porozumienia z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, stowarzyszenie TN „Biegówki” otrzymało możliwość pozyskania środków na kontynuację projektu z 1% PIT za rok podatkowy 2011. Aby przekazać 1% na projekt Pokonać strach wystarczy zadeklarować w swoim zeznaniu PIT nr KRS 0000054086 (TOO w Laskach) wraz z dopiskiem „Pokonać strach” w odpowiedniej rubryce.

Każda wpłata to radość naszych podopiecznych – gorąco zachęcamy do wspierania ich trudu, by mogli pokazać całemu światu, że możliwe jest to, co niemożliwe! – apeluje Krystyna Nowacka.

Portal nabiegowkach.pl objął patronatem medialnym opisane przedsięwzięcie, tak jak i inne wydarzenia w ramach akcji Pokonać strach. Trzymamy kciuki za dobry start Arka i Mietka na Ridderrennet.

Czym jest Ridderrennet

Ridderrennet (dosłownie Bieg Rycerski) to norweskie stowarzyszenie powołane na rzecz osób niewidomych, niedowidzących i z dysfunkcją narządu ruchu, które w ramach swej działalności organizuje dwie wielkie imprezy zimowe dla niepełnosprawnych w miejscowości Beitostølen.

Barnas Ridderuke (Dziecięcy Tydzień Rycerski) jest organizowany dla dzieci w wieku 10 – 15 lat. W tym roku odbywał się już po raz 30. w dniach 15 – 21.01. Internasjonal Ridderuke (Międzynarodowy Tydzień Rycerski) jest organizowany dla osób powyżej 15 roku życia. Górna granica wiekowa nie jest określona. W 2012 roku odbywa się 18 – 25.03 już po raz 49. Początkowo Tydzień organizowany był tylko dla osób niewidomych i niedowidzących. Obecnie stowarzyszenie obejmuje swoją działalnością również osoby z dysfunkcjami układu ruchu, m.in. po amputacjach kończyn.

W 2011 r. w imprezie wzięło udział ponad 500 osób, z 10 krajów świata, startując w kilku dyscyplinach (narciarstwo biegowe, zjazdowe, slalom, biathlon) i w różnych kategoriach w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, płci i wieku. Najważniejszą, koronną konkurencją na Ridderuke jest Ridderrennet – bieg narciarski na 20 km, w którym startują osoby niewidome i niedowidzące wraz ze swoimi opiekunami.

Podczas Ridderuke trenuje się, bierze udział różnych konkurencjach sportowych, ale można także obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, pokazy talentów, zabawić się w dyskotece lub wziąć udział w pikniku z grillowaniem na świeżym powietrzu.

Od pierwszych zawodów Ridderrennet tj. 1964 r. imprezie patronuje Rodzina Królewska, a hasłem przewodnim jest zawsze: GJØR DET UMULIGE MULIG! co znaczy: CZYŃ NIEMOŻLIWE – MOŻLIWYM!

Na podstawie materiałów opracowanych przez Teresę Mazurek.

Filmowa prezentacja zawodów Ridderrennet w Beitostølen w Norwegii

Alicja Rolska

Alicja Rolska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl