nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > Relacja z VI Edycji Salomon Nordic Sunday

Relacja z VI Edycji Salomon Nordic Sunday

Relacja z VI Edycji Salomon Nordic Sunday

Zmiany, zmiany, zmiany. Pod takim hasłem 13 lutego 2011 roku rozegrana została VI edycja Salomon Nordic Sunday zaliczana do klasyfikacji Mistrzostw Polski Amatorów. Zmianie uległo miejsce rozegrania zawodów, trasa, a także liczba i poziom uczestników. Przeczytaj relację z VI już edycji SNS.

Pierwsze cztery tegoroczne edycje Salomon Nordic Sunday miały miejsce w Górach Izerskich, z czego trzy odbyły się w Jakuszycach, a jedna po czeskiej stronie gór – w Bedřichovie. Kolejne dwa biegi, które włączone zostały do Mistrzostw Polski Amatorów, zaplanowane zostały w innych regionach Sudetów. Piąta edycja w ramach XXXII Biegu Gwarków odbyła się w Rybnicy Leśnej niedaleko Wałbrzycha, a szósta miała mieć miejsce w Dusznikach Zdrój – na Jamrozowej Polanie.

Już przed Biegiem Gwarków wśród uczestników SNS rozgorzały dyskusje na temat miejsc rozgrywania zawodów. Dwie grupy spierały się, czy w kolejnych latach Salomon Nordic Sunday powinien odbywać się wyłącznie w Jakuszycach, czy w różnych częściach Sudetów. Zwolennicy Jakuszyc jako argument wskazywali najlepsze w Polsce warunki śniegowe, szerokość i jakość przygotowania tras. Druga grupa nie miałaby nic przeciwko startom w różnych częściach Dolnego Śląska, co pozwala na urozmaicenie tras i poznanie nowych miejsc, gdzie biega się na nartach.

Spory rozstrzygnęła pogoda, gdy okazało się, że na Jamrozowej Polanie stopniał śnieg i nie ma możliwośći rozegrania zawodów. Na kilka dni przed „godziną zero” organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu VI Edycji SNS do Jakuszyc.

I znów w Internecie rozpoczęły się dyskusje. Tym razem dotyczyły zaproponowanej trasy zawodów. Panująca w całej Polsce odwilż przyszła także do Jakuszyc. Śnieg na trasach w dzień topniał, w nocy przy ujemnych temperaturach marzł i pokrywa śnieżna zamieniła się w lód. W wypowiedziach uczestników pojawiły się obawy, że planowana trasa jest „zbyt szybka” i może powodować zagrożenie. Pojawiły się nawet pogłoski, że część mocnych zawodników rozważa wycofanie się z udziału w tej edycji, ze względu na obawy o zdrowie.

Uczestnicy SNS wzięli sprawę w swoje ręce i zaproponowali inny przebieg trasy, a organizator przyjął ich sugestię. To był strzał w dziesiątkę, dzięki temu obawy zniknęły i ostatecznie zawody rozegrane zostały na bezpiecznej trasie, która w zasłyszanych wśród uczestników opiniach, była chwalona za różnorodność.

Mimo trudnych warunków, na starcie zawodów stanęła rekordowa liczba 163 osób. W mojej opinii także poziom współzawodnictwa należał do najwyższych. Z jednej strony, z obawy o trudne warunki wycofała się część słabszych uczestników, z drugiej, frekwencję poprawiła spora grupa zawodników, którzy przyjechali z całej Polski żeby wystartować i zebrać punkty w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski.

Zachmurzenie, silny wiatr i ujemna temperatura zachęcała zawodników do intensywnej rozgrzewki. Zwyczajowo o 11:00 na mierzącą 12 km pętle wystartowali biegnący techniką klasyczną. Kwadrans po nich na tę samą trasę ruszyli ścigający się stylem dowolnym. Zawodnicy rywalizujący na dystansie Mini pokonywali trasę raz, a na dystansie Mega dwukrotnie.

Trasa jak zwykle w Jakuszycach została znakomicie przygotowana, ratrak przemielił śnieg, lód zauważalny był wyłącznie w torach do „klasyka”. W wyższych partiach górskich, gdzie trasa prowadziła głównie przez tereny zadrzewione, wiatr nie był odczuwalny, pogoda też poprawiła się i przez pewien czas zawodnikom przyświecało słońce.

Sam należę do zwolenników rozgrywania zawodów w różnych miejscach. Tym razem jestem jednak bardzo zadowolony z faktu, że VI SNS odbył się w Jakuszycach. Podobała mi się atmosfera, wysoki poziom zawodników, a także trasa, która w moim odczuciu należała do najciekawszych w tym sezonie.

Następne spotkania w ramach Salomon Nordic Sunday, w tym najbliższe planowane na 20 lutego, odbędą się zgodnie z planem w Jakuszycach.

Najlepsi w VI edycji Salomon Nordic Sunday

Mega CT

Szmel Ewa – Piechowice
Mroziński Jakub – Jelenia Góra

Mini CT

Kráčmarová Lenka – Velké Poříčí
Skowron Piotr – Jelenia Góra

Mega FT

Golasińska Joanna – Włocławek
Jansky Lukas – Adršpach

Mini FT

Jedziniak Ewelina – Piechowice
Gracz Bogusław – Skawa

Zapis trasy dystansu Mega w formacie GPX
Tabela wyników dla dystansu Mega CT
Tabela wyników dla dystansu Mega FT
Tabela wyników dla dystansu Mini CT
Tabela wyników dla dystansu Mini FT

Michał Rolski

Michał Rolski

Twórca i redaktor naczelny portali nabiegowkach.pl i nartorolki.pl. Aktywny zawodnik w biegach narciarskich i nartorolkowych w kategorii masters. Współtwórca pierwszego polskiego półprofesjonalnego teamu narciarskiego działającego i odnoszącego sukcesy w Polsce i zagranicą w latach 2014-2022. Pomysłodawca i organizator wielu biegów na nartach i nartorolkach w Polsce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl