Narciarze noszący okulary korekcyjne, którzy nie przywykli stosować szkieł kontaktowych, mają utrudnione życie na biegówkach. Ich codzienne okulary nie chronią dostatecznie przed śniegiem, wiatrem, słońcem, czy grotami kijów innych biegaczy. Z kolei niemal wszystkich dostępnych na rynku gogli i okularów narciarskich nie da się założyć na okulary korekcyjne, bez których wiele osób bardzo źle widzi. Tę grupę zauważyła szwedzka firma Bliz, która w swojej ofercie ma gogle Proflip OTG („over the glasses”, po polsku „nad okularami”). Czy spełniają swoją funkcję?
Po kilkuletnich, bezowocnych poszukiwania, tej zimy dotarły do moich rąk gogle marki BLIZ Proflip OTG. Sprawiło mi to ogromną radość, gdyż wreszcie rozwiązany został problem, który doskwierał mi, odkąd zacząłem biegać na nartach. Noszę okulary korekcyjne i od wielu lat poszukiwałem gogli, dla których moje okulary nie stanowiłyby problemu. Niestety bezskutecznie i nawet w miejscowościach, które żyją z narciarstwa biegowego, sprzedawcy bezradnie rozkładali ręce, gdy pytałem o tego typu gogle. Ponieważ jednak trener przy każdym treningu przypominał mi o konieczności ochrony oczu, ratowałem się goglami do zjazdówek, bo takie w wersji dla osób noszących okulary dostępne są już od kilkunastu lat. Nie było to jednak satysfakcjonujące rozwiązanie.
Elegancja i wygoda
I wreszcie są. Trzymam w rękach czarne, estetycznie wykonane, stabilne (sztywne) etui, które sprawia solidne wrażenie. W środku gogle i dwie dodatkowe szyby: przeźroczysta i brązowa. Łącznie w komplecie wraz z zamontowaną szybką w okularach otrzymujemy trzy szyby i szeroki pasek z dwiema klamrami. Gogle prezentują się bardzo atrakcyjnie. Są nowoczesne i bardzo eleganckie, podobają się nie tylko mnie. Poznani na trasie dwaj biegacze z Niemiec przyznali mi się, że zapamiętali markę moich gogli i sami zaczęli ich szukać w sieci, bo mają taki sam problem jak ten, o którym pisałem na początku.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Uchylna szybka
Szybka uchyla się o ok. 45°. Do jej podniesienia używałem obu dłoni, opierając palce wskazujące na górnej krawędzi oprawki i podnosząc szybkę kciukami. W ten sposób unikałem przesunięcia się gogli na twarzy, co w konsekwencji pociągało za sobą także przesunięcie okularów korekcyjnych. W ogóle należy zadbać o to, aby okulary korekcyjne były stabilnie osadzone. Ja z moimi będę musiał pójść jeszcze raz do optyka i poprosić o przygięcie zauszników.
Noszenie gogli Proflip OTG na okulary korekcyjne możliwe jest dzięki dystansowej warstwie białej pianki, która przyklejona do wewnętrznej strony oprawki odsuwa ją od twarzy, przez co powstaje przestrzeń dla oprawek okularów korekcyjnych. Do pianki, dla złagodzenia ucisku na czoło, doklejona jest też cienka warstwa miękkiej gąbki. W związku z tym, że gogle odsunięte są od twarzy, szybka nie opiera się na nosie, nie ma więc potrzeby zakładania na nią nosków, które i tak najczęściej się gubią.
Tylko na biegówki
Ta informacje będzie dla niektórych z nas dość istotna: gogle BLIZ Proflip OTG służyć nam będą jedynie na biegówkach, ponieważ, niestety, taśma z dwiema klamrami nie mieści się pod kaskiem, a ponadto sam kask uniemożliwia uchylanie szybki. Do jazdy na nartorolkach lub rowerem gogle można założyć tylko wtedy, kiedy nie mamy na głowie kasku, czego jednak nie radzę i czego też pewnie nikt rozsądny nie robi.
Na trasie
Po raz pierwszy testowałem moje gogle na trasach w Południowym Tyrolu. Na tamtejszych, skrzących się w południowym słońcu ośnieżonych terenach już niebieska szybka (standardowo zamontowana w goglach o średnim stopniu przyciemnienia) zapewniała wystarczającą ochronę przed promieniami słońca, nie zaciemniając zbytnio obrazu i pozwalając przez to w pełni cieszyć się pięknem tamtejszych krajobrazów. Zauważyłem jednak, że w szybie gogli odbijają się lekko noski i oprawki okularów korekcyjnych, co jednak przy patrzeniu w dal znikało i generalnie nie powodowało jakiegoś dyskomfortu. Ponadto, po zatrzymaniu się po męczącym podbiegu i przy głębokich oddechach, szybka gogli pokrywała się lekko parą.
Dużym atutem jest wspomniane na początku sztywne etui, które zabezpiecza gogle przed mechanicznym uszkodzeniem podczas podróży, a jak wiem, nie wszyscy z nas jeżdżą na narty samochodem, często więc gogle upychane są w plecaku z innymi niezbędnymi rzeczami. Mam jednak wrażenie, że etui mogło być nieco obszerniejsze, gdyż gogle i dwie pozostałe szybki mieszczą się w nim absolutnie „na styk”. W związku z tym, mimo, iż szybki wykonane są z twardego poliwęglanu, staram się unikać ewentualnych zadrapań przy pakowaniu do etui.
Równie ostrożnie i nie bez obaw przystąpiłem do wymiany szybek. Było to jednak znacznie łatwiejsze, aniżeli można się było tego spodziewać. Jedną ręką należy przytrzymać oprawkę, a drugą chwycić za szybkę w miejscu pod logo producenta na oprawce i krótkim ruchem pociągnąć. W odwrotnym kierunku zakładamy szybkę podobnie, przy czym tutaj należy zwrócić uwagę na to, aby wypustki na jej obu górnych krańcach znalazły się dokładnie w prowadnicy. Moje pierwotne obawy przed wymianą szybki okazały się niepotrzebne, bo operacja jest dość prosta. Ponieważ jednak producent nie dołączył instrukcji, jak to się robi, musiałem szukać jej w sieci.
Czy warto?
BLIZ Proflip OTG to pierwsze gogle, zaprojektowane specjalnie dla narciarzy biegowych, które mogłem bez problemów założyć na okulary korekcyjne. Używałem ich już wielokrotnie i nie miałem problemów ani z ich założeniem, ani z noszeniem, ani także z widocznością. Mam dwie pary okularów korekcyjnych, jedną z oprawką o profilu bardziej sportowym w kształcie łagodnego łuku i drugą, prostą, której używam do okoliczności bardziej oficjalnych. Obie spokojnie mieściły się pod goglami, które mi się po prostu sprawdziły. Jestem pewien, że tę opinię potwierdzą i inni biegacze noszący okulary korekcyjne. A ponieważ z goglami BLIZ widać znacznie lepiej, mogę zakończyć moją relację i powiedzieć do zobaczenia na trasie.
Plusy
nowoczesny design i atrakcyjny wygląd
solidne wykonanie
stabilne (sztywne) etui
trzy wymienne szybki
dwie klamry na gumce okalającej głowę umożliwiające precyzyjne dopasowanie
uchylna szybka
Minusy
zbyt ciasne etui
brak możliwości założenia na kask rowerowy (to jednak wada wszytkich gogli na biegówki, a nie tego modelu)
odblask oprawki okularów korekcyjnych w szybce gogli
brak instrukcji wymiany szybek