W wielu miejscach Polski leży śnieg. I to nie tylko w górach. Jeśli chodzi o przygotowane trasy, to w skrócie można podsumować, że w Sudetach pojawiły się obfite opady śniegu, tam też w wielu miejscach przygotowano trasy z doskonałymi warunkami do biegania. Opady białego puchu nie były natomiast tak duże w Karpatach. Tam w wielu miejscach wciąż są problemy z maszynowym przygotowaniem tras. Gdzie można będzie pobiegać w nadchodzący weekend na nartach dowiesz się z czwartkowego raportu z tras.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W Jakuszycach ośrodek oficjalnie jest zamknięty. W ostatnim czasie spadło tam nawet 50 cm śniegu. Do weekendu ratraki na pewno przygotują wszystko, co będzie w ich mocy.
Spalona: Po nocnych opadach śniegu (ok.15 cm) ratrak przygotował szlaki: Mała Jagodna oraz szlak czerwony. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny oraz łyżwowy. Łącznie przygotowanych jest ok 18 km szlaków. Temperatura powietrza w czwartek wynosiła ok. -5 st. C. W Górach Bystrzyckich pokrywa śnieżna wynosi od 20 cm do 50 cm. W sobotę rano planowany jest przejazd ratraka na trasie: Duża Jagodna, Mała Jagodna oraz trasa czerwona. Na bieżąco można śledzić pracę ratraka na stronie bilestopy.cz.
Lasówka: Trasy w Lasówce zostały przygotowane w czwartek skuterem śnieżnym. Po nocnych opadach śniegu w piątek planowany jest przejazd ratraka ze Spalonej do Lasówki, aby przygotować trasy dla biegaczy. Łączna długość tras ok. 15 km. Trasy będą przygotowane do stylu klasycznego i łyżwowego. Pokrywa śnieżna od 20 cm do 50 cm i wciąż prószy śnieg.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory: W czwartek w Górach Bialskich spadło kolejne 5 cm śniegu. W czwartek zostały przygotowane wszystkie dostępne w rejonie worka bialskiego szlaki: od parkingu w górnych Bielicach, po Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Drogę Rezerwatową, Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz tzn. „Trzynastkę Ultrabiel” z Przełęczy Suchej przez Wielkie Rozdroże (Pięć Dróg) do parkingu w górnych Bielicach. Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych. W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 25 cm (parking w górnych Bielicach) do 65 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm). Temperatura powietrza w czwartek wynosiła ok. -5 st. C. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej to ok. 130 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej i dalej do Wielkiego Rozdroża jest na tyle szeroko, że można biegać komfortowo stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę. Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen, Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, szlak do Ostrużnej, trasa Paprsek – Velke Vbrno.
Zdjęcie dzięki wypożyczalni Wildcat ze Starego Gierałtowa.
Opady śniegu we środę i czwartek pozwoliły na wyjazd ratraka w czwartek pod wieczór. W chwili publikacji tego raportu nie mieliśmy jeszcze pełnego obrazu, co udało się przygotować. W planach jest przygotowanie 35 km tras w Górach Sowich. Obecnie w górach leży 20-30 cm śniegu, z czego 10-15 cm spadło ostatniej doby. Na większości tras jest już bezpiecznie dla nart i narciarzy z nielicznymi wyjątkami (strumyki). Na większej długości tras będzie jeden tor do klasyka, reszta szerokości trasy przeznaczona jest dla łyżwy. Parkować można tylko w miejscach oznaczonych, na parkingach.
Na Kubalonce w nocy ze środy na czwartek spadło nawet 40 cm śniegu. W czwartek ratrak ubijał śnieg, ten znów padał i zasypywał trasy. Śnieg jest ciężki, na trasach miękko. Ze względu na to, że gruba pokrywa śnieżna zniwelowała wszystkie nierówności, należy spodziewać się bardzo dobrych warunków do biegania w nadchodzący weekend.
Na trasach na Równi Kurpowej wciąż za mało śniegu, ale ponieważ ma padać śnieg, trasy mają być czynne od poniedziałku. Na trasach Biały Potok na obecną chwilę za mało śniegu, nie są przygotowywane.
Po opadach śniegu w piątek ratrak ma rozpocząć przygotowywanie tras. W planie jest udostępnienie do biegania wszystkich szlaków narciarstwa biegowego. W związku z budową Zakopianki w „Borze Kombinackim” szlak będzie nieczynny na krótkim odcinku od studni głębinowych wzdłuż torów w kierunku przejazdu kolejowego. Nieczynny jest również parking i wejście na szlak od ul. Składowej. Można korzystać z parkingu obok Hotelu „Skalny Dworek”, stamtąd można przejść ok. 400m do szlaku biegowego.
W Klikuszowej można biegać na przygotowanej trasie o długości 1,5 km. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 60 cm. Warunki są bardzo dobre. Trasa przygotowana zarówno pod klasyk, jak też łyżwę. Wejście na trasę jest odpłatne i możliwe jest tylko przy zasłonięciu twarzy maseczką lub kominem.
Źródło: Katarzyna Maciążek – pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
W Ustjanowej jest około 35 cm śniegu, z czego we środę spadło 30 cm. Są zapowiadane dalsze opady. Ratrak ma pojawić się na trasach w piątek rano, ale zrobi trasy tylko w okolicach stadionu, gdyż śniegu jest jeszcze za mało na dalszy wyjazd.
Obecnie trasy narciarskie nie są przygotowane, warunki są dobre, lecz za mało śniegu na profesjonalne przygotowanie ratrakiem. Ślady są założone przez amatorów narciarstwa biegowego na długości około 2 km. Wypożyczalnia nart nieczynna.
W Kartuzach warunki dobre, na trasach ok. 10 cm śniegu. Dla narciarzy i nart jest raczej bezpiecznie, na trasach nie ma kamieni, czy gałęzi, wcześniej były wykoszone. Łącznie przygotowanych zostało skuterem śnieżnym 3-4 km, są tory do klasyka, także tor do łyżwy. W tym roku na trasach przestrzegane są obostrzenia związane z pademią koronawirusa, należy więc przestrzegać regulaminu Cartusia SkiArena.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach
Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl
Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.