nabiegowkach.pl > Miejsca > Warunki na trasach > Warunki na trasach 15 lutego 2018 [RAPORT]

Warunki na trasach 15 lutego 2018 [RAPORT]

Warunki na trasach 15 lutego 2018 [RAPORT]

Sezon powoli zbliża się ku końcowi, a my możemy cieszyć się dobrymi warunkami w większości górskich regionów w Polsce. Zwłaszcza w miejscach, gdzie trasy biegowe znajdują się na wysokości powyżej 800 m n.p.m. Przygotowane i oczekujące na narciarzy szlaki znajdziemy zarówno w Sudetach, jak też Karpatach. Konkretne informacje przeczytasz w naszym czwartkowym raporcie z tras.

dolnośląskie

Góry Izerskie – Jakuszyce
W Górach Izerskich praktycznie bez zmian. Pojawiło się trochę nowego śniegu, co poprawiło i tak dobre warunki na trasach. Biegać można łyżwą i klasykiem niemal po wszystkich trasach, gorsze warunki panują tylko w okolicach Szklarskiej Poręby, gdzie śniegu wciąż jest mało. W Górach Izerskich w ostatnich dniach panował silny mróz, na nadchodzący weekend także zapowiadane są ujemne temperatury.
Uwaga, w sobotę na Polanie Jakuszyckiej drużynowe zawody Sztafeta Piastów, więc od godz. 9.30 do 12.30 Górny i Dolny Dukt będą zajęte przez rywalizujących zawodników.

Góry Bystrzyckie – Spalona
Utrzymują się bardzo dobre warunki, jest lekki mróz, a do tego dopadało kilka centymetrów świeżego śniegu. Pokrywa śnieżna wynosi od 20 do 60 cm. Ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka przynajmniej dwa razy w tygodniu przygotowuje trasy Małej i Dużej Jagodnej, a skuter ze śladownikiem dodatkowo szlaki zielony i czerwony. Czynna jest Licencjonowana Szkoła Narciarstwa Biegowego, wypożyczalnia sprzętu, Schronisko PTTK Jagodna, a wszystko bezpośrednio przy parkingach i polanie biegowej, skąd wyruszamy na malownicze trasy. W niedzielę 18 lutego w Spalonej odbędą się zawody – Bystrzycki Bieg Narciarski- przez co ruch turystyczny może być utrudniony.
Masyw Śnieżnika – Międzygórze
Po ostatnich opadach śniegu ratrak przygotował polany wokół Jawora w Masywie Śnieżnika, ale warunki są trudne ze względu na małą pokrywę. Można poruszać się na nartach, jednak pokrywa wynosi tylko 20 cm, więc śniegu jest wciąż za mało.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie (po czesku Rychlebske Hory): Warunki bardzo dobre, dostępne są wszystkie trasy. Śniegu od 30 do 70 cm. Przygotowana jest Dolina Białej Lądeckiej, Pętla Biały Spław, Mali i Velky Sengen, Pohadka, Millire, Medvedi Bouda, Ruzovka, Magistrala, trasy pod maraton narciarski SGB Ultrabiel. Dolina Pluszcza w Bielicach przy Chacie Cyborga – warunki bardzo dobre – poniższe zdjęcie przedstawia trasę. Na dużej pętli po cztery tory w każdą stronę. Idealne miejsce dla początkujących, dla rodzin z dziećmi. Długość pętli prawie 3 km.
Masyw Śnieżnika: Warunki bardzo dobre, ale wciąż jeszcze przytrafiają się gorsze miejsca, gdzie na niżej położonych odcinkach tras brakuje wystarczającej ilości śniegu, żeby mógł pojechać ratrak i wycisnąć ślady. Takimi miejscami jest Kletno – pierwszy kilometr, nie jest przygotowana pętla góry Młyńsko, pierwsze 500 m w Kamienicy oraz 500 m od Nowej Morawy w kierunku Bolesławowa – również z nieco gorszymi warunkami.
Góry Sowie
W Górach Sowich jest śnieg, jednak pokrywa jest zbyt mała, by wycisnąć tor do klasyka. Mimo to pobiegać można, gospodarze tras oceniają ich stan na od dostateczego do dobrego.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski – Kubalonka
Od ubiegłego raportu na Kubalonce zmieniło się na lepsze. Przede wszystkim kilka razy spadł śnieg. Warunki zrobiły się całkiem przyjemne, można porównać je z tymi, jakie panowały w grudniu.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry – Kościelisko
W Kościelisku zima w pełni, 40cm śniegu, trasa ratrakowana jest codziennie rano. Na trasie o długości około 6 km gotowa jest ścieżka do łyżwy i dwa tory do klasyka.
 

Gorce – Obidowa
Na trasie „Śladami Olimpijczyków” od ubiegłego tygodnia spadło kolejne 15-20 cm. Warunki są rewelacyjne. Ratrak pracuje codziennie rano. Tor do techniki klasycznej założony jest na całej długości trasy.
Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy – pod Mogielicą
W końcu pod Mogielicą pojawiły się warunki do biegania na nartach. Na trasie o długości 21 km leży pokrywa śnieżna od 10 do 30 cm. Trasa jest przygotowana na całej długości do techniki klasycznej i łyżwowej. Do weekendu ma być każdego dnia poprawiana ratrakiem. W Zalesiu czynna jest pętla 5,5 km. Tu także można biegać klasykiem i łyżwą. Grubość pokrywy śnieżnej od 10 do 30 cm. Czynna także „ośla łączka” dla początkujących na stadionie, tu śniegu jest do 20 cm i jest przygotowana tylko do klasyka.
Źródło: Piotr Groń – operator ratraka
Beskid Niski – Krzywa
Na Śnieżnych Trasach w Krzywej od ostatniego czwartku pojawiło się kolejne 10 cm śniegu. Razem pokrywa śnieżna wynosi około 40 cm. W czwartek pracował skuter śnieżny z walcem, a w piątek po zapowiadanych opadach po trasach ma przejechać ratrak. Przygotowane jest około 10 km tras do klasyka (w tym na Górze Banickiej i w Krzywej) z torem do klasyka i ścieżką do łyżwy. Długość szlaków turystycznych wynosi ok. 80 km w tym ok. 60 km przetarte skuterem śnieżnym. Na sobotę 17.02 na trasach sportowych odbywać się będzie impreza narciarska „Do Upadłego” – bieg czterogodzinny dowolnym stylem.
Źródło: Bogusław Niedziela

lubelskie

Lubelszczyzna – Tomaszów Lubelski
Od publikacji ostatniego raportu w Tomaszowie Lubelskim dopadało ponad 10 cm śniegu. Ratrakowane są trasy 1,0 km; 1,5 km; 2,0 km. Tor do klasyka jest robiony na bieżąco. Dostępne są zjazdy i podjazdy. Uruchomione zostało „Nowe ucho”. Śniegu jest na tyle dużo, że spokojnie można jechać na trasy 2,5 km i 5,0 km, ale nie są one systematycznie ratrakowane. W nadchodzący piątek, sobotę i niedzielę na trasach zaplanowane są zawody, a w ich godzinach trasy będą zamknięte dla ruchu turystycznego.

Źródło: Krismar – Tomaszów Lubelski

 

pomorskie

Kaszuby – Kartuzy
W Kartuzach ostatnio nie było opadów. Dostępna jest jedna – kilometrowa trasa i fragmenty pozostałych. Śniegu jest za mało, by wycisnąć tor do klasyka, także za mało, by na trasę wyjechał skuter. Jest bezpiecznie, choć miejscami wychodzi trawa. Poniższa fotka ze środy 14 lutego.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl