nabiegowkach.pl > Miejsca > Warunki na trasach > Warunki na trasach 24 stycznia 2019 [RAPORT]

Warunki na trasach 24 stycznia 2019 [RAPORT]

Warunki na trasach 24 stycznia 2019 [RAPORT]

Jeden z bardziej optymistycznych raportów w tym sezonie i mamy nadzieję, że tak będzie do końca zimy. Niemal wszędzie w górach jest śnieg i niemal wszystkie trasy są przygotowywane. Gdyby zliczyć kilometry z naszego raportu, wyjdzie, że polscy narciarze mają do dyspozycji setki kilometrów przygotowanych maszynowo tras. Przeczytaj gdzie można się wybrać w nadchodzący weekend.

dolnośląskie

Góry Izerskie – Jakuszyce
W Górach Izerskich przygotowanych jest do 80 km tras biegowych. Warunki rewelacyjne – szczególnie na klasyk, na łyżwę na mniej uczęszczanych trasach jest za miękko – miejscami zapadają się kije.
Góry Suche – Sokołowsko
Trasy w Sokołowsku przygotowane – pętla na polanach obok szkoły podstawowej ma około 2,3 km. Trasy są szerokie, doskonałe do łyżwy, obok założone tory do klasyka (płytkie). Śniegu jest sporo – od 20 do 40 cm. Niestety warunki trudne, miejscami oblodzenie, trasy przygotowane są za pomocą skutera. W weekend planowane jest poprawienie tras po opadach śniegu.
Sokołowsko
Źródło: Andrzej Nowicki

Góry Orlickie – Duszniki Zdrój
Trasy na Duszniki Arena są doskonale przygotowane, tory do techniki klasycznej są założone na wszystkich pętlach. We wtorki, piątki i soboty trasy są oświetlone od 17:00 do 20:00. We środę ratrak przygotował też trasy w Górach Orlickich w rejonie Zieleńca. W piątek 25 stycznia od godziny 18:00 na Duszniki Arena odbędą się zawody Turbo Bieg, wówczas obiekt będzie wyłączony z ruchu turystycznego, w weekend trasy mają być do dyspozycji także dla amatorów.
1.jamrozowa
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój

Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
W minionym tygodniu nie przybyło świeżego puchu, ale dzięki minusowym temperaturom w górach utrzymuje się gruba pokrywa śnieżna i bardzo dobre warunki dla narciarzy. 23.01.2019 cały szlak w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich został wyratrakowany, w tym trasy maratonu SGB Ultrabiel. Szlaki ratrakuje też Snowpark Paprsek – są to transgraniczne pętle, które powyżej Bielic łączą się z polskim szlakiem (po czeskiej stronie kilkadziesiąt kilometrów regularnie utrzymywanych tras www.paprsek.cz).

W Masywie Śnieżnika, na odcinku ok. 500-600 m od wejścia na szlak w Kamienicy w kierunku Drogi nad Lejami trwają prace leśne, powyżej warunki bardzo dobre. Jeśli szukacie mało uczęszczanych tras polecamy okolicę Kletna: pętlę góry Młyńsko, Drogę nad Lejami oraz drogę nad rezerwatem Jaskinia Niedźwiedzia w kierunku Przełęczy Śnieżnickiej. Piękna, a mało uczęszczana jest też trasa z Janowej Góry na Przełęcz Śnieżnicką. Trasa na Żmijowcu (wejście na szlak na Żmijowej Polanie nieopodal górnej stacji kolei krzesełkowej „Żmija” ośrodka narciarskiego Czarna Góra) w minionym tygodniu (przed ratrakowaniem 23.01.) była mocno zniszczona przez piechurów i skutery.

Najlepsze miejsca do parkowania: Bielice (700 m za ostatnimi zabudowaniami wsi), Nowa Morawa (leśne miejsca postojowe na końcu wsi), Kletno (przy tablicy elektronicznej na końcu wsi), Sienna „Czarna Góra Resort” dolny parking (szlak zaczyna się na Żmijowej Polanie, niedaleko górnej stacji kolei krzesełkowej Żmija). Parkingi są bezpłatne. W Kamienicy i Janowej Górze parkuje się przy drodze, brak przygotowanych miejsc postojowych.

Trasy przygotowuje się do klasyka, a na Dukcie nad Spławami do łyżwy. Obok Chaty Cyborga w Bielicach przygotowana jest polanka biegowa dla początkujących – Dolina Pluszcza. Małe pętle przygotowano też na łące przy wejściu na szlak w Janowej Górze oraz na plaży nad Zalewem w Starej Morawie (2 km od Stronia Śląskiego).

Na poniższym zdjęciu ze środy 23 stycznia Droga nad Lejami w Masywie Śnieżnika.

Przed wyruszeniem na trasy warto sprawdzić aktualne informacje o przygotowaniu tras na stronie www.stronie.pl w zakładce „narciarstwo biegowe”. Jeśli chcecie otrzymać bezpłatne, laminowane mapki tras narciarskich w podziałce 1:30 000, napiszcie pod e-mail: strategia@stronie.pl

Góry Sowie
Stan Sowiogórskich Tras Do Narciarstwa Biegowego można określić jako „bardzo dobry”. Przygotowane są wszystkie trasy, ratrak wyjedzie ponownie w piątek i poniedziałek. Drogi dojazdowe dość dobre, warto jednak pamiętać, aby poruszać się na oponach zimowych. Aktualny stan tras można sprawdzać na stronie www.gorysowie.org w specjalnym okienku z aktualnymi informacjami o trasach. Od najbliższego weekendu może pojawić się na Przełęczy Jugowskiej policja, która podejmie działania kierowania wzmożonym ruchem samochodowym. Administratorzy tras proszą o rozsądne parkowanie wzdłuż drogi, tak aby obok dwa pojazdy mogły się wyminąć. Przygotowujący trasy narciarskie apelują również o niewchodzenie na trasy pieszych z sankami i wózkami, tą samą prośbę kierują do rowerzystów. Góry Sowie mają bardzo dobrze rozwiniętą się sieć dróg i szlaków, dzięki której zawsze można dojść z punktu A do B nie wchodząc na trasę biegową, co najwyżej ją przecinając.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski – Kubalonka
Na Kubalonce niezmiennie świetne warunki. Śniegu wszędzie pod dostatkiem. Wszystkie trasy są na bieżąco przygotowywane do klasyka i łyżwy. Uwaga! Wiele tras na Kubalonce jest jednokierunkowych, choć niestety nie jest to oznakowane. Wejście pod prąd grozi jednak dużym niebezpieczeństwem. eśli będzie tamtędy zjedżała osoba z dużą prędkością, może się nie spodziewać wchodzącego na trasę z drugiej strony, miejscami mogą być problemy z szybką reakcją. Dlatego osoby niezorientowane proszone są o sprawdzenie na mapach kierunków tras, bądź spytanie w wypożyczalni i miejscowych biegaczy napotkanych na trasie.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry – Kościelisko
W Kościelisku do biegania jest łącznie gotowych ok. 15 km tras. Są bardzo dobrze przygotowane, ubite i twarde (zarówno do techniki klasycznej i łyżwowej). W ostatnich dniach w nocy temperatura spadała do – 20 stopni, w ciągu dnia około -8 stopni. Prognozowane są dalsze opady śniegu.
Tatry – Zakopane
Na trasie Biały Potok warunki doskonałe i bardzo duża ilość śniegu. Przygotowano całe 5 km do łyżwy oraz stylu klasycznego. Trasa na Górnej Równi Krupowej nadal nieczynna, trwają prace porządkowe po Sylwestrze.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem

Gorce – Nowy Targ
Tym razem wyjątkowo nie otrzymaliśmy informacji.
Gorce – Obidowa
Warunki na trasach rewelacja – dużo zmrożonego śniegu i fantastyczne widoki. Pokrywa śniegu od 80 cm do 150 cm, trasy ratrakowane na bieżąco, brak oblodzeń – trasy frezowane i ślad do stylu klasycznego na całej długości. Dolina Lepietnicy ma dwa tory po obu stronach i środek przygotowany do stylu dowolnego. Dolina Obidowca przygotowana z myślą o miłośnikach stylu dowolnego – założony tylko jeden tor – cała pozostała część trasy dla ,,łyżwiarzy”. Warto pamiętać, że trasa Doliną Obidowca jest rekomendowana jako podejście na Turbacz – zjazd tym wariantem tylko dla osób bardzo dobrze zjeżdżjących. Przygotowane są również trasy w kierunku Waksmunda, czyli łącznie do dyspozycji narciarzy w okolicy Turbacza jest około 40 km tras. Przygotowane są też trasy w Waksmundzie, Gronkowie, Dębnie, Łopusznej, Krempachach.
Parkingi przygotowane i czekają na narciarzy.

 

Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy – pod Mogielicą
Warunki na trasach Mogielica są wspaniałe. Dla narciarzy przygotowane jest ponad 30 km tras biegowych do stylu klasycznego i łyżwowego. Na weekend mają być poprawione.
Zdjęcie z Polany Stumorgowej
Źródło: Piotr Groń – operator ratraka
Beskid Niski – Krzywa (pow. gorlicki)
Do dyspozycji narciarzy jest nawet 100 km oznakowanych narciarskich szlaków turystycznych, w tym 9 km sportowych przebiegających po łąkach, pozostałe to szlaki turystyczne przebiegające po łąkach i lasach w części utrzymane skuterem. Pokrywa śniegu wynosi od 0,5 do 1 m. Ostatnio spadło ok. 5 cm nowego śniegu. Trasy sportowe (ok. 9 km) mają przygotowany tor do klasyka i łyżwy. Trasy sportowe to łączące się pętle:
– o długości 5 km oznaczona czerwonymi chorągiewkami,
– o długości 3 km oznaczona niebieskimi chorągiewkami,
– o długości 2 km oznaczone żółtymi chorągiewkami,
– o długości 3.5 km oznaczone czerwonymi tyczkami plastikowymi.
– o długości 1 km oznaczone żółtymi tyczkami plastikowymi.
– o długości 0.4 km oznaczone pomarańczowymi tyczkami plastykowymi
W czwartek ubito skuterem 25 km szlaku turystycznego (część zielonej Wielkiej Pętli na której odbędzie się w sobotę turystyczna impreza „piątka bez setki”). Regulamin na www.snieznetrasy.pl. W piątek na trasy sportowe ma wyjechać ratrak.
Źródło: Bogusław Niedziela

 

 

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

Udostępnij:

Komentarze (3) do “Warunki na trasach 24 stycznia 2019 [RAPORT]

  1. Nie dali oficjalnej informacji o trasach w Nowym Targu, to ja udzielę, bom dzisiaj tam była. Na lotnisku dookoła Boru na Czerwonem bardzo dobre warunki, człowiek, który rozwieszał plakaty o Biegu Podhalańskim powiedział, że było 50 cm śniegu, ale dosypało 20 cm, to jest jakieś 60. Trasy przygotowane do klasyka, dwa tory, do łyżwy za wąsko. I trochę miękko, miejscami przy pchaniu kijki się zapadają, mimo że śnieg zmrożony, dzisiaj -6C. Nie wiem jak w weekendy, ale w tygodniu nie ma przy lotnisku czynnej knajpy. Z infrastruktury jest toitoi, całkiem przyzwoity. Kilometrów nie wiem, ile jest, bo wszystkiego nie przebiegłam, chyba ze 20 będzie, ja zrobiłam koło 15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl