Kto by przypuszczał, że w ostatni weekend marca na polskich trasach biegowych w niektórych miejscach będzie jeszcze nawet 70 cm naturalnego śniegu? W wysokich Sudetach i Gorcach wciąż jeszcze zalega gruba biała pokrywa. Można śmiało wybierać się na biegówki w te miejsca w nadchodzący weekend. Poza tym śnieg utrzymuje się także na trasach sztucznie naśnieżonych. Więcej informacji znajdziesz w cotygodniowym raporcie z tras.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W czwartek niemal na wszystkich trasach były doskonałe warunki. W miejscach zacienionych tory do techniki klasycznej utrzymywały się w bardzo dobrym stanie, w nasłonecznionych było bardzo miękko, a miejscami tory nie utrzymują kształtu. Śniegu jest bardzo dużo, spokojnie utrzyma się do weekendu, a nawet do Świąt. W sobotę na części tras odbędzie się Charytatywny Bieg dla Maksa, zawodnicy będą pokonywać trasę indywidualnie, trasy nie będą zamykane dla ruchu turystycznego.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W nocy z piątku na sobotę (26/27 marca) gminny ratrak MIŚ przygotuje trasy: w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej, Drodze Rezerwatowej, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej, Drodze z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz na Czarnym Dukcie, na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drodze Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy. Pokrywa śnieżna wynosi w Górach Bialskich od 20 cm (parking) do 70 cm (Szengeny i Droga nad Spławami), temperatura na niewielkim minusie, bez opadu śniegu. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach sugerowane jest poruszanie się klasykiem ze względu na mniejszą szerokość tych odcinków.
Na Kubalonce wciąż można pobiegać, pomimo wyższej temperatury w dzień śnieg jeszcze się utrzymuje, gdyż nie wieje, a w nocy trasę konserwuje mróz. Jeśli warunki utrzymają się do piątku to na weekend trasa będzie przygotowana skuterem śnieżnym.
Zakopane jest białe, ale utrzymanie tras biegowych jest możliwe tylko w miejscach pokrytych śniegiem sztucznie wyprodukowanym – z armatek. Okolice Zakopanego są również białe, ale ta warstwa śniegu nie przekracza 10 cm, co daje możliwość wędrówki na biegówkach, ale nie można tras przygotować mechanicznie W Zakopanem można korzystać z odpłatnej trasy COS OPO z trasami o długości 3,3 km z możliwościami zapętlania na dystansach 1,4 km ,2 km, 2,5 km oraz bezpłatnej trasy miejskiej „Polana Pod Skocznią” o długości 1,5 km. Na trasach są tory do techniki klasycznej i łyżwowej. Na trasach jest bezpiecznie dla nart i narciarzy. Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy od soboty przewidują ograniczenia w dostępie do obiektów sportowych dla osób niebędących zawodnikami wyczynowymi.
W Nowym Targu czynne jest sztucznie naśnieżane „KOŁO” w Parku Miejskim (ul. Parkowa 14). Warunki śniegowe bardzo dobre. Koło jest otwarte w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, jest oświetlone po zmroku, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Wejście na koło możliwe jest od strony parku.
Trasy są przygotowane, a warunki bardzo dobre. Pokrywa śnieżna wynosi od 40 cm do 50 cm na całej długości trasy. Przygotowane dwa warianty dojścia na Turbacz: Doliną Lepietnicy 11 km i Doliną Obidowca 9 km. W Dolinie Lepietnicy po obu stronach trasy założone są tory do stylu klasycznego, a środek przygotowany do stylu łyżwowego. Na pierwszych 2 km mogą pojawić sie piesi i zaprzegi konne. Dolina Obidowca – zalożony tor do stylu klasycznego do podejscia, natomiast reszta przygotowana do stylu łyżwowego, czyli bez wyciśniętych torów – trasa rekomendowana jest do podchodzenia w stronę Turbacza. Za polaną Rozdziele należy pamiętać, że trasa łączy sie ze szlakiem turystycznym od Starych Wierchów i tam mogą pojawić sie piesi. Na trasach brak oblodzeń, a nawet parę centymetrów świeżego śniegu. Brak wystających kamieni, warunki bezpieczne. Poza trasami zmrożona skorupa śnieżna.
Ratrak pracuje codziennie, trasa jest frezowana – są przygotowywane oba warianty i kończy pracę przed godz. 8:00. Wciąż obowiązuje opłata 5 zł za wejście na trasę, którą należy uiścić w wyznaczonych punktach za potwierdzeniem w postaci paragonu.
CNB Klikuszowa działa do końca Świąt Wielkanocnych w pełnym reżimie sanitarnym – zamknięte są szatnie oraz budynek zaplecza, dostępna kasa oraz wypożyczalnia obsługiwane przez okno kasowe. Trasa obecnie mierzy prawie 2 km, warunki śniegowe są bardzo dobre. Wejście na trasy dozwolone jest wyłącznie w maseczkach.
Źródło: Katarzyna Maciążek – pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
W Ptaszkowej długość trasy wynosi około 2 km. Grubość pokrywy śnieżnej to 15 – 20 cm. Trasa jest ratrakowana w zależności od warunków atmosferycznych tzn. gdy jest zbyt mokro i temperatura na plusie ratrak nie wyjeżdża, bo wyrządzi to więcej szkód niż korzyści. Od soboty 20 marca w myśl obowiązujących obostrzeń z tras mogą korzystać tylko osoby posiadające odpowiednie dokumenty (licencja klubowa, legitymacja) nadane przez polski lub międzynarodowy związek sportowy. Wypożyczalnia czynna w godz. 7.00 – 20.00.
Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl
Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.