Ostatni tydzień stycznia przyniósł opady śniegu w górach. W niektórych miejscach grubość pokrywy śnieżnej wzrosła nawet o 20 cm. Choć prognozy pogody są niekorzystne i zapowiadają ocieplenie pod koniec tego tygodnia, a nawet intensywne deszcze, już wielokrotnie w tym sezonie się nie sprawdziły. Wszyscy liczymy na to, że w górach zamiast desczu pojawi się jeszcze więcej śniegu. Jednak na wszelki wypadek przed wyjazdem na wybraną trasę w sobotę i niedzielę radzimy sprawdzić u źródła jej stan.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W ostatnich dniach w Górach Izerskich pojawiło się 20 cm świeżego śniegu. Ratrak kursuje regularnie na trasach: Wokół Koziego Grzbietu, Elektrownią Turów, Dolnym Duktem, Górnym Duktem, Orle – Jakuszyce, Rozdroże pod Cichą Równią – Kopalnia. W czwartek warunki na trasach były najlepsze jak dotąd w całym sezonie, możliwe że ratrak przejedzie przez trasy w okolicach Samolotu (w tym Volvo). Niestety na piątek i sobotę zapowiadane są dodatnie temperatury i intensywne opady deszczu, dlatego warunki mogą zmienić się w najbliższych dniach na gorsze.
Duszniki Arena: Na Duszniki Arena wszystkie trasy są przygotowane ratrakiem o szerokości 6 m. Czynne są pętle: 1300 m, 1500 m, 2000 m, 2500 m i 3000 m. Tory do klasyka są wyciśnięte. Gospodarz tras planuje wieczorne oświetlenie od lutego, informacje o dniach i godzinach oświetlania mają pojawić się na facebooku Duszniki Arena. W najbliższy piątek i sobotę w ośrodku będą odbywały się zawody (Puchar Karkonoszy i Mistrzostwa Polski amatorów w biathlonie) i w tym czasie ośrodek będzie zamknięty dla niebiorących udziału w zawodach.
Zieleniec: stan pokrywy śnieżnej nie pozwala aktualnie na wyjazd ratraka na trasy przy Kamieniu Rubascha, ponieważ jednak przed weekendem zapowiadane są opady śniegu, jeśli spadnie odpowiednio dużo białego puchu, może na trasę wyjechać ratrak.
Spalona: Trasy narciarskie w Spalonej są przygotowane ratrakiem częściowo w stronę szczytu Jagodna, pokrywa śnieżna wynosi od 5 do 15 cm. Taka pokrywa nie gwarantuje niestety bezpieczeństwa dla nart, należy spodziewać się miejscami występowania kamieni na trasie.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Od środy w górach przybyło 10 cm śniegu. W nocy ze środy na czwartek ratrak Stronie Śląskie-Aktywni Z Natury przygotował trasy w Górach Bialskich. Horský hotel Paprsek wyratrakował we środę wszystkie trasy po czeskiej stronie gór, ale będzie ratrakować jeszcze przed weekendem.
Góry Bialskie (Rychlebske Hory): przygotowane są – Dolina Białej Lądeckiej od Bielic, Biały Spław, Droga Rezerwatowa, Velky i Maly Sengen, Magistrala, Millire, Medvedi Bouda, Pohadka, Ostružná, Rampa, Mala i Velk Pralinka, Nowa Morawa – Przełęcz Sucha i kilka innych krótkich tras. Gospodarze apelują o stawianie samochodów na parkingu w Bielicach w dwóch rzędach – prostopadle do rzeki i zbiorników wodnych. Biegaczy przybywa i należy parkować tak, żeby każdy miał gdzie postawić swój samochód.
Masyw Śnieżnika: Warunki śniegowe dobre tylko w wyższych partiach, ale ze względu na małą ilość śniegu w dolnych odcinkach trasy nie są wyratrakowane.
Trasy na Kubalonce to miejsce, w którym w tym sezonie jest wystarczająco dużo śniegu, a z tygodnia na tydzień warunki tylko się polepszają. W ostatnim czasie na trasach pojawiło się trochę nowego śniegu. Wszystkie odcinki są przygotowywane na bieżąco, można biegać zarówno klasykiem, jak też łyżwą.
Aktualnie panujące warunki na trasach biegowych wokół Chochołowskich Term są wprost idealne. Pokrywa śniegu wynosi 80 – 100 cm. Trasa jest ratrakowana w każdą noc. Na całej jej długości 1600 m można poruszać się klasykiem, do którego przygotowane są dwa tory oraz łyżwą. Do dyspozycji narciarzy jest również wypożyczalnia sprzętu biegowego oraz bezpłatny parking. Trasa jest oświetlona i czynna codziennie.
Trasa ratrakowana jest codziennie. Na całej długości założony jest tor do stylu klasycznego – środek przygotowany do stylu łyżwowego. Pokrywa śnieżna wynosi od 40 do 50 cm, a w ostatnich dniach przybyło kilka centymetrów świeżego śniegu. Brak przetarć i zlodowaceń. W niedzielę rano na trasie odbędzie się bieg „Turbacz XC”, więc w tym czasie ruch turystyczny będzie utrudniony. Gospodarze przypominają o obowiązującym na trasie ruchu prawostronnym.
Trasa przeratrakowana na odcinku 2,5 km – strefa stadionowa tj. start i meta – posiada po obu stronach po dwa tory do klasyka. Pozostała część trasy posiada założony tor do klasyka, ale środkową częścią trasy można również biegać łyżwą. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi około 50 cm. Na chwilę obecną można biegać na pętlach: 1 km, 1,5 km, 2,5 km.
Trasy „U Leśników” są otwarte, a warunki bardzo dobre. Dla dyspozycji narciarzy dostępnych jest 6 km tras z torem do techniki klasycznej i miejscem do biegania łyżwą.
„Śnieżne trasy przez lasy” w zasadzie bez zmian – po bardzo niewielkich opadach śniegu trasa sportowa ( ~7 km) została ubita skuterem z walcem. Nie ma oblodzenia, warstwa śniegu jest na tyle gruba, że nie ma kamieni i grud ziemi, lecz w dalszym ciągu brak założonych torów do klasyka. Gospodarze czekają na większe opady, aby frezem nie dokopać się do ziemi lub trawy. Pozostałe trasy do turystyki narciarskiej nie są ubijane maszynowo, lecz przejezdne. Na dolnych odcinkach w Pętnej brak wystarczającej ilości śniegu, ale już nieco wyżej można przypiąć narty. Na trasie Krzywa – Regetów warunki dobre, w nielicznych miejscach dostateczne. „Jagoda” (Magura Małastowska) nie ubita lecz śniegu jest wystarczająco dużo. Warstwa spodnia jest twarda, a na wierzchu jest warstwa puszystego śniegu. Nie ma skorupy. Podobnie jest na Mareszce i Dziamerze.
Trasy pod Żukowiem o długości 5 km: warunki są dostateczne, w ostatnich dniach dopadało ok. 5 cm świeżego śniegu. Trasy nieratrakowane, ślad założony przez turystów. Warunki jeśli chodzi o bezpieczeństwo dobre – z uwagi na świeży śnieg, który nie jest szybki. W czwartek temperatura wahała się w okolicach zera. Dojazd na trasy i parking dostępny.
Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl
Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.