Drugi raport śniegowy w 2018 roku i wciąż wieści nie są najlepsze. Polscy narciarze biegowi mają do swojej dyspozycji zaledwie kilka miejsc, gdzie mogą komfortowo pobiegać na nartach. Trzy z nich znajdują się w Sudetach: to Góry Izerskie (Jakuszyce), Góry Bialskie (wejście od czeskiej strony) i Góry Bystrzyckie (Spalona). W Karpatach wciąż dobre warunki panują w Gorcach (Obidowa). Szczegóły znajdziesz w naszym czwartkowym raporcie.
Góry Izerskie – Jakuszyce
Choć z końcem ubiegłego i z początkiem obecnego tygodnia w Góry Izerskie zawitała odwilż, nadszarpnęła ona pokrywę śnieżną głównie na pobocznych trasach. Na szczęście na głównych szlakach biegowych utrzymało się wciąż dużo śniegu. W pierwszych dniach tego tygodnia problemem był brud. Z drzew posypały się igły i szyszki, w niektórych miejscach śnieg z białego zmienił się w ciemno-szary. Ale są dobre wieści, w nocy ze środy na czwartek w Jakuszycach i okolicznych górach spadło 10 cm śniegu. Ten choć mokry, przykrył większość brudu. Ratraki w czwartek przygotowały część tras. Na weekend można spodziewać się dobrych warunków do biegania i przejezdnych wszystkich główny arterii biegowych w Górach Izerskich. Uwaga! Na sobotę i niedzielę zaplanowano zawody. W sobotę to Bieg tylko dla Kobiet, w niedzielę Bieg WOŚP. Z tego względu od rana do około 11:00 – 12:00 w oba weekendowe dni dla ruchu turystycznego zamknięte będą Dolny i Górny Dukt Końskiej Jamy. Pozostałe trasy mają być dostępne.
Źródło: informacja własna
Góry Stołowe – Karłów
Brak śniegu i warunków.
Źródło: Wypożyczalnia nart w Karłowie
Góry Bystrzyckie – Spalona
W Spalonej, mimo że w ostatnich dniach panowała odwilż, udało się zachować dobrą pokrywę śnieżną na trasach uprawianych ratrakiem. Przygotowana była już we środę pętla Mała Jagodna, ale zaplanowano jeszcze jeden przejazd przed weekendem. Na trasie wyciśnięte są tory do klasyka, jednak nie na całej długości, a także trzeba się liczyć z dwoma słabszymi fragmentami, gdzie wytopiło się więcej śniegu. Najważniejszy jednak jest fakt, że w Stacji Narciarstwa Biegowego Spalona można wyruszyć na biegówki, trasy są systematycznie przygotowywane i pomimo słabej zimy, warunki obecnie są dobre.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Masyw Śnieżnika – Międzygórze
Wciąż brak pokrywy śnieżnej umożliwiającej przygotowanie tras.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W Górach Bialskich (czeska nazwa to Rychlebske Hory) leży około 40 cm cm śniegu w tym 15 cm świeżego opadu. Ostatni śnieg spadł tam w czwartek rano. Hotel Paprsek (znajdujący się po czeskiej stronie gór) ratrakuje regularnie polsko-czeskie pogranicze dla narciarzy biegowych i przygotowuje nawet około 80 km tras. Kolejne ratrakowanie zaplanowano na zbliżający się weekend. Niestety polski ratrak w tym sezonie jeszcze nie wyjechał, dlatego wejście na trasy biegowe możliwe jest tylko od czeskiej strony.
Góry Sowie
W Górach Sowich leży zaledwie kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna, to zdecydowanie za mało, by przygotować trasy, na których wystają kamienie i zalega lód.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
32,90 zł
1 050,00 zł
Beskid Śląski – Kubalonka
Na Kubalonce nie było opadów śniegu. Wciąż utrzymuje się jedynie pokrywa w górnych partiach tras, gdzie trenują lokalni zapaleńcy, którym nie przeszkadza, że trasa nie jest przygotowywana maszyną, a pętla jest krótka.
Źródło: team nabiegowkach.pl
Tatry – Kościelisko
W Kościelisku trasy są nieczynne, we środę temperatura powietrza wynosiła 5 stopni na plusie, śniegu brak. Natomiast w odległości 10 km od Kościeliska w Chochołowie przy Termach Chochołowskich przygotowano 600 m trasy sztucznie śnieżonej, w dodatku oświetlonej. Poniżej zdjęcie trasy po zmroku wykonane 10 stycznia.
Źródło: Zakątek pod Smrekami
Gorce – Obidowa
Trasa przygotowana jest przez ratrak na całej długości z wyłączeniem (w dni robocze) odcinka „Stokówka” od 5 km do 7 km ze względu na leśne prace zrywkowe. W czasie weekendu natomiast trasa ma być w całości dostępna dla narciarzy. W czasie wyłączenia wspomnianego odcinka będzie przygotowana trasa alternatywna, pozwalająca na ominięcie terenu prac leśnych. Odcinek będzie oznakowany. Gospodarze tras proszą o zwracanie uwagi na znaki. Pokrywa śnieżna na drodze na Turbacz bez zmian i wynosi od 20 do 40 cm. Tor do stylu klasycznego założony na całej długości.
Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej
Lubelszczyzna – Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim brak śniegu.
Źródło: Lubelski Okręgowy Związek Narciarski
Włącz swoją trasę do raportów
Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl