Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Jeśli nie Jakuszyce i Bieg Piastów to co? Może region olimpijski Seefeld i Ganghoferlauf

opublikowano: 27 stycznia 2015 autor: Robert Mucha
Region olimpijski Seefeld oferuje biegaczom narciarskim prawie 300 km doskonale oznakowanych i świetnie przygotowanych tras prowadzących przez zróżnicowany krajobrazowo północny Tyrol. Narciarstwo klasyczne i biathlon są specjalnością regionu, co przekłada się na pozbawiony wakacyjnego zgiełku klimat – tu naprawdę można aktywnie wypocząć.

Wyjątek stanowi coroczne święto narciarstwa biegowego – bieg Ganghoferlauf, na starcie którego rok w rok melduje się ponad 1300 uczestników. W 2014 roku w biegu wzięło udział 13 Polaków. Ciekawe ilu stanie na starcie 1 marca 2015?

Jakuszyce ze swoimi wspaniałymi trasami i względnie stabilnymi warunkami śniegowymi są stolicą polskich biegówek, a od lat pierwszy marcowy weekend jest przez większość sympatyków narciarstwa biegowego w Polsce kojarzony z udziałem w Biegiem Piastów, tradycyjnie największym wydarzeniu sezonu. Celem tego artykułu jest wskazanie doskonałej alternatywy, jaką jest prawie 300 km narciarskich tras biegowych w regionie olimpijskim Seefeld w zachodniej Austrii oraz bieg Ganghoferlauf rozgrywany akurat w tym samym terminie co Bieg Piastów.

1. Ogólna charakterystyka regionu

Olympiaregion Seefeld leży w zachodniej Austrii w odległości około 30 km na północny-zachód od Innsbrucku. Formalnie jest to związek 5 wiejskich gmin: Leutasch, Moesern-Buchen, Reith, Scharnitz oraz centralnie położonego i najludniejszego Seefeld in Tirol z zaledwie 3 tys. mieszkańców.

Magnesem przyciągającym turystów do Seefeld są wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa klasycznego. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze oraz walorom przyrodniczo-krajobrazowym region Seefeld gościł konkurencje narciarstwa klasycznego igrzysk olimpijskich (1964 oraz 1976), młodzieżowych igrzysk olimpijskich (2012) oraz niezliczonych zawodów rangi mistrzowskiej (1985) oraz pucharu świata m.in. w kombinacji norweskiej oraz w biathlonie. W 2019 region będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIS w narciarstwie klasycznym.

Więcej informacji na oficjalnej stronie regionu (wersja angielska): http://www.seefeld.com/en

2. Sporty zimowe - infrastruktura

Narciarskie trasy biegowe

Region posiada sieć narciarskich tras biegowych o całkowitej długości 279 km, z czego 154 km jest przygotowywane do stylu klasycznego, a 125 km to częściowo równoległe trasy do stylu łyżwowego. Szlaki są doskonale oznakowane, szczególnie w punktach węzłowych. Nadano im stopnie trudności zgodnie z obowiązującymi w Austrii normami: czarne – trudne, czerwone – średnie, niebieskie – łatwe. Istnieją odcinki oświetlone, przeznaczone dla narciarzy z psami oraz przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Korzystanie z tras jest odpłatne – 3 EUR za dzień, ale karnet na pobyt dłuższy niż 3 dni to 9 EUR. Wypożyczenie sprzętu to wydatek od 8 EUR za dobę za komplet do stylu klasycznego. Istnieje również szeroka oferta szkół narciarskich na wszystkich poziomach zaawansowania.

Mapa narciarskich tras biegowych (kliknij by powiększyć):

Stan tras oraz szczegółowy opis każdej z nich jest dostępny na bardzo czytelnej i często aktualizowanej stronie: http://sdds4.intermaps.com/seefeld_bericht/default.aspx?lang=en

Pozostałe aktywności zimowe regionu to narciarstwo zjazdowe, łyżwiarstwo, zimowe wycieczki po trasach spacerowych oraz wysokogórskich, trasy saneczkowe.

Latem w regionie królują rowery, golf i trekking, ale funkcjonuje tu również trasa nartorolkowa wraz z wypożyczalnią sprzętu, można uprawiać letnią wersję biathlonu.

3. Dojazd z Polski

Dojazd samochodem: dystans z Warszawy to, w zależności od wybranej trasy ok. 1200 km i 12 godzin nieprzerwanej jazdy. Z Krakowa i Wrocławia dystanse te wynoszą odpowiednio 950 i 850 km.

Połączenia kolejowe nie wydają się niestety konkurencyjne. Podróż z Warszawy do Seefeld z przesiadkami we Wiedniu i Innsbrucku zajmie w najlepszym wypadku ok. 14 godz. Połączenia z Krakowa i Wrocławia przedstawiają się bardzo podobnie.

Sensowną alternatywą do samochodu pozostaje więc połączenie lotnicze do Monachium, skąd do Seefeld można się dostać bezpośrednim autobusem lub najbardziej komfortowa, lecz jednocześnie najdroższa podróż samolotem do Innsbrucka.

Samochodowy wyjazd do Seefeld można urozmaicić sobie krótką wizytą w czeskiej Szumawie, co może być szczególnie atrakcyjne, jeśli 2 dniowy przystanek w drodze przypadłby w terminie Narciarskiego Maratonu Szumawskiego (22-23.02.2015) zaliczanego podobnie jak Ganghoferlauf (1.03.2015) do serii Euroloppet.

Jeśli chodzi o bazę noclegową, to nie będziemy się tu zanadto rozpisywać: region oferuje ponad 30 tys. miejsc noclegowych o przeróżnym standardzie. Oprócz korzystania z popularnych serwisów rezerwacyjnych warto zajrzeć na strony lokalnej organizacji turystycznej: http://booking.seefeld.com/seefeld/en/accommodation/search?customHeader=true

4. XLV Bieg Ganghoferlauf

Impreza ma doskonałą stronę internetową w językach angielskim i niemieckim. Ograniczymy się więc do przekazania garści podstawowych informacji oraz kilku ciekawostek i subiektywnych wrażeń z udziału w biegu w roku 2014.

Termin: 28.02.2015-1.03.2015

Miejsce: Leutasch (Olympiaregion Seefeld)

Zapisy: poprzez oficjalną stronę internetową biegu http://www.ganghoferlauf.at/en oraz w biurze zawodów (o ile nie wyczerpie się limit miejsc). W zawodach startuje rokrocznie ok. 1300 zawodników, zwykle nie ma problemu z dostępnością miejsc do ostatniego tygodnia przed zawodami. W zeszłym roku w biegu wystartowało 13 Polek i Polaków.

Wpisowe: do 11.02.2015 obowiązuje opłata 46 EUR na biegi długie (50 CT i 42 FT) oraz 36 EUR na biegi średnie (25 CT i 20 FT). Zapisy w terminach późniejszych (do 26.02) są droższe o 6 EUR, rejestracja w biurze zawodów to koszt kolejnych 3 EUR. Posiadacze paszportów euroloppet otrzymują 20% rabat. Udział w MINI-Ganghoferlauf (dzieci urodzone w 1997 i młodsze) to wydatek 11-13 EUR.

Pakiet startowy: upominki od sponsorów (w 2014 była to techniczna opaska na głowę z logo Ganghoferlauf, batoniki energetyczne, paczka makaronu, kupony rabatowe), pamiątkowy plastron z numerem startowym i imieniem zawodnika, kupony na napoje (w tym piwo) i ciepły posiłek na pasta party oraz 2 godzinna wejściówka na basen 'ErlebnisWelt Alpenbad Leutasch' (parę kroków od hali, gdzie obędzie się pasta party i dekoracja).

Pozostałe świadczenia i nagrody: punkty żywieniowe na trasie, puchary dla pierwszych 3 zawodników w każdej dyscyplinie i grupie wiekowej, udział w losowaniu nagród (tylko zarejestrowani elektronicznie). Organizatorzy zapewniają również odpłatny serwis fotograficzny – po biegu można zamówić przez internet dobrej jakości zdjęcia wyszukane po numerze startowym w cenie do 8 EUR za sztukę.

Przydział miejsc w sektorach startowych: z 1 sektora startują zawodnicy z punktami FIS oraz ustalona dla każdego dystansu i płci liczba zawodników z najlepszymi czasami w 3 poprzednich edycjach Ganghoferlauf. Sektor drugi jest zarezerwowany dla posiadaczy paszportów euroloppet. Pozostałe: kto pierwszy ten lepszy.

Program

sobota, 28.02.2015

 • od 8.00 expo, testy sprzętu, smarowanie nart (Stadion Narciarski Ganghofer)
 • od 10.00 MINIGanghoferlauf (Stadion Narciarski Ganghofer)
 • od 13.00 do 17.00 Odbiór numerów startowych w biurze zawodów, ostatnia szansa na rejestrację

niedziela, 01.03.2015

 • od 7.00 Odbiór numerów startowych w biurze zawodów, ostatnia szansa na rejestrację
 • 9.00 Start na dystansach 25 i 50 CT (Stadion Narciarski Ganghofer)
 • 9.30 Start na dystansie 20 FT
 • 10.00 Start na dystansie 42 FT
 • od 11.00 Pasta party w hali 'Festhalle Wetterstein' w 'ElebnisWelt Alpenbad Leutasch'
 • od 13.00 Dekoracja zwycięzców, losowanie nagród (miejsce jw.)

W roku 2014 organizatorzy Ganghoferlauf zmagali się, podobnie jak cała Europa, z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Trasy zostały skrócone, a biegi zostały rozegrane na dystansach 24 CT oraz 17,5 i 35 FT.

Robert Mucha na trasie Autor na trasie 44. Ganghoferlauf

W 2015 roku istnieje możliwość wyjazdu na biegówki do Seefeld z biurem AB Poland Travel, które co roku organizuje wycieczkę na biegówki w inne miejsce w Europie. sprawdź ofertę

Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, cały program był realizowany z zegarkiem w ręku, a fakt, że wszystkie konkurencje były tradycyjnie rozgrywane tego samego dnia ze startem i metą w tym samym miejscu nie powodował żadnych komplikacji.

Szerokość i profil tras był doskonale dostosowany do liczby i poziomu uczestników – po kilkuset metrach tłum się rozciągnął, niezależnie od sektora, z którego dany zawodnik wyruszał na trasę. Bieg w takich warunkach był czystą przyjemnością. Przeciętny uczestnik biegu był nie tylko świetnie wyposażony, ale dysponował niezłymi umiejętnościami technicznymi i kondycją, a kraksy powodowane przez upadki nowicjuszy zdarzały się bardzo rzadko.

Impreza nabrała bardzo kameralnego charakteru, kiedy niemal wszyscy uczestnicy z 27 różnych państw zasiedli do posiłku pod jednym dachem w wielkiej Festhalle Wetterstein. Udekorowano ponad 50 osób, rozlosowano ok. 20 par nart. Nagrody o mniejszej wartości były rozlosowane wcześniej, lista szczęśliwych numerów była rozwieszona w hali, a nagrody były wydawane w specjalnym stoisku.

Pasta Party Pasta party w Festhalle Wetterstein

Ceremonia dekoracji zakończyła przed. 16.00, dzięki czemu większość uczestników mogła wyruszyć w drogę powrotną do domu.

Miejsca i czasy Polaków w 44, Ganghoferlauf - http://services.datasport.com/2014/winter/ganghofer/LANDPL.HTM

Galeria

Pakiet do paszportu euroloppet (cena 39 EUR), uprawniającego m.in. do startów z 2 sektora w biegach euroloppet oraz do 20% rabatu na wpisowe

Pakiet startowy 44. Ganghoferlauf

biuro zawodów – przepustowość oraz godziny otwarcia optymalne

Statuetki dla pierwszych trójek w każdej konkurencji i grupie wiekowej

Ponad 50 osób miało swoje 5 minut na podium

Optymalizacja – dziesiątki nagród o niższej wartości rozlosowano przed ceremonią dekoracji, można było odebrać na specjalnym stoisku

Lista szczęśliwych numerków

Narty były losowane pomiędzy dekoracjami w poszczególnych konkurencjach przez klasyczną sierotkę

Narty losowane wśród uczestników biegu

Podium 35 FT wśród mężczyzn zdominowali Włosi

zaktualizowano wtorek, 27 stycznia 2015 10:45
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas