Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Trasy biegowe na Kubalonce - tu sprawdzisz, czy umiesz biegać na nartach

opublikowano: 19 lutego 2017 autor: Michał Rolski
Trasy biegowe na Kubalonce - na wzniesieniach przy przełęczy między Wisłą i Istebną na Śląsku, należą do jednych z najtrudniejszych w Polsce. Urozmaicona konfiguracja, odcinki płaskie, podbiegi, zjazdy, zakręty w obie strony, to wszystko sprzyja wydajnemu treningowi sportowemu, jak też nauce biegania na nartach.

Jeszcze przed kilkoma laty Przełęcz Kubalonka w Beskidzie Śląskim, położona na wysokości około 800 m n.p.m., należała do jednych z najbardziej śnieżnych miejsc w Polsce. Mówiono, że w Jakuszycach i właśnie na Kubalonce śnieg jest każdej zimy.

Przełęcz oddziela pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Wiślańskiego, zwanego też Pasmem Baraniej Góry. Przy dobrej pogodzie z tras biegowych dostrzeżemy Małą i Dużą Fatrę na Słowacji, a nawet Tatry.

W 2016 roku sezon między Wisłą a Istebną rozpoczął się z początkiem grudnia, wszystkie trasy biegowe Kubalonki są regularnie utrzymywane przez ratrak. Gospodarzem terenu i narciarskich szlaków jest Polski Związek Narciarski. Trasy mają homologację FIS i można na nich organizować zawody wysokiej rangi sportowej. Na Kubalonce odbywają się m.in. Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich.

Kubalonka to miejsce, które świetnie nadaje się na sportowy trening, naukę, czy doskonalenie techniki. Trasy na Kubalonce są zbyt trudne, by samodzielnie rozpoczynać na nich naukę biegania. Natomiast pierwsze kroki pod opieką instruktora-fachowca stawiane w tym miejscu zaprocentują szybkimi postępami i umiejętnością poradzenia sobie w każdym terenie. Jeśli chcielibyśmy wybrać się tu na dłuższą wycieczkę lub pospacerować bez wysiłku w celach aktywnej rekreacji, możemy się rozczarować. Trasy wiją się i krzyżują, ale te najlepsze narciarskie trasy na Śląsku położone są na stosunkowo ograniczonym terenie.

Można biegać na czterech pętlach o różnej długości i konfiguracji. Dzięki licznym skrzyżowaniom każdy może sam skonfigurować sobie trasę. Niemniej jednak nie oddalimy się zbytnio od "stadionu", miejsca, w którym rozpoczynają się wszystkie trasy. Najwyżej po pokonaniu 5 km powrócimy znów do punktu startu.

To co uderza na Kubalonce to szerokość tras. Już sam stadion robi wrażenie - wielki plac ubitego śniegu. "Piętro" wyżej jest kolejna płaska półka, na której znajduje się strzelnica biathlonowa. Jednak jeszcze wyżej trudno spotkać równe odcinki. Będzie albo do góry, albo w dół, ale zawsze szeroko. Wszystkie odcinki tras przygotowywane są zarówno do techniki klasycznej, jak też łyżwowej.

Regułą, o której należy pamiętać biegając na Kubalonce, jest kierunek ruchu odwrotny do wskazówek zegara. Większość tras jest jednokierunkowa. Strzałki oznaczone kolorami pętli ustawione przy ważniejszych skrzyżowaniach wskazują, jak powinniśmy się po niej proruszać.

Kubalonka to jedna z ulubionych tras polskich biegaczy o zacięciu sportowym. Tu na krótkim odcinku można przećwiczyć technikę w pełnej konfiguracji terenowej. Są podbiegi, krótsze i dłuższe, o różnym nachyleniu. Na zjazdach czekają nas zakręty w obie strony. Korzystając ze skrzyżowań możemy powtarzać interesujące nas odcinki.

- Jeśli ktoś nauczy się biegać na Kubalonce, będzie potrafił pokonać każdą trasę biegową w naszym kraju i nie tylko. Uważam, że trasy tutaj nadają się do szkolenia zarówno zaawansowanych, jak też początkujących adeptów biegów narciarskich. Podczas krótkiego szkolenia, bez konieczności przemieszczania się na dużych odległościach, mamy do dyspozycji wszystkie elementy tras istotne dla efektywnego szkolenia - dzieli się swoimi doświadczeniami Józef Michałek, mieszkaniec Istebnej, wieloletni trener kadry PZN, obecnie trener teamu nabiegowkach.pl.

Do dyspozycji biegaczy na Kubalonce są dwa parkingi. Jeden nieco mniejszy, na 30-40 samochodów znajduje się tuż przy samych trasach. Wystarczy po wyjściu z auta zapiąć narty i ruszać na trasę. Większy parking znajduje się 100 metrów poniżej. W obu miejscach obowiązuje opłata parkingowa 5 zł. Przy stadionie zimowym, gdzie rozpoczynają się trasy, w charakterystycznym "okrąglaku" znajduje się wypożyczalnia Salomona. Znajdziemy w niej głównie narty turystyczne do techniki klasycznej.

W okolicach dolnego parkingu zlokalizowanych jest wiele punktów gastronomicznych oferujących szybkie przekąski, domowe obiady, a nawet wykwintną kuchnię. Karczma Kubalonka oferuje też noclegi.

Wskazówki praktyczne i fakty

  • Na przełęcz dostaniemy się drogą wojewódzką nr 941 z Wisły do Istebnej.
  • Jeśli chcesz nocować rozważ pobyt w Istebnej. Zazwyczaj łatwiej tu o miejsce, ceny pensjonatów i hoteli też są bardziej korzystne niż w Wiśle.
  • Na Kubalonce zazwyczaj panuje dużo mniejszy ruch, niż w Jakuszycach, a szerokie trasy ułatwiają omijanie grupek narciarzy.
  • Przed przyjazdem upewnij się, czy nie są organizowane zawody. Te odbywają się tu często, także w weekendy, zwykle dla ruchu turystycznego zamykane są wtedy wszystkie trasy.
  • Do śledzenia warunków na Kubalonce przydatna bywa kamera internetowa.

Czarna pętla

Poniżej zapis ścieżki GPS z najdłuższej pętli o długości około 4,5 km, na mapach pętla przedstawiona jest w kolorze czarnym.

zaktualizowano piątek, 19 maja 2017 15:53
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas