Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 13 lutego 2020 [RAPORT]

opublikowano: 13 lutego 2020 autor: Redakcja

Na trasach w Obidowej leży nawet 80 cm śniegu

Na trasach w Obidowej leży nawet 80 cm śniegu
Dziś publikujemy najbardziej optymistyczny raport śniegowy z polskich biegowych tras narciarskich w tym sezonie. Opady w górach, które trwały przez ostatnie dwa tygodnie, znacznie poprawiły warunki. Można biegać komfortowo i bezpiecznie niemal wszędzie, gdzie trasy poprowadzone są na wysokości 700 m n.p.m. i wyżej. Gdzie dokładnie, dowiesz się z naszego raportu.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach już w ubiegłym tygodniu przynajmniej na połowie dostępnych tam tras panowały doskonałe warunki. Od tego czasu przybyło tam kolejne 25 cm śniegu. Trasy są świetnie przygotowane - praktycznie wszystkie odcinki, po których można biegać w Górach Izerskich (z wyjątkiem pętli dokoła Krogulca). W czwartek ratrak przygotował Dolny Dukt, Górny Dukt, Samolot, Orle, PGE Polskiej Grupy Energetycznej, wokół Koziego Grzbietu i część tras w Stronę Szklarskiej Poręby.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Tauron Duszniki Arena: Na Arenie dostępne są wszystkie trasy, są na nich wyciśnięte tory do klasyka, trasy moją szerokość minimum 6 m. We środy, piatki i soboty trasy są oświetlone do godziny 21:00. W lutym w dwa dni powszednie w godzinach wieczornych na terenie obiektu organizowane są biegi: we środy "polsko-czeskie" potyczki narciarskie, a w piątki "Turbo biegi" - w Walentynki ze sztafetą dla par. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia czynna do 17:00  (we środy, piątki i soboty do 21:00).
Zieleniec: w czwartek na godzinę 19:00 zaplanowano wyjazd ratraka do Zieleńca. Od piątku mają być przygotowane trasy w okolicach Orlicy i pasa granicznego z wejściem od Kamienia Rübartscha.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie
Spalona: W Stacji narciarskiej Spalona panują najlepsze warunki w tym sezonie. Przygotwane są ratakiem pętle: Duża Jagodna 14 km i Mała Jagodna 12 km oraz polany szkoleniowe. Pokrywa śnieżna wynosi od 20 do 40 cm, na całej długości jest tor do klasyka i wszędzie można biegać łyżwą. W niedzielę 16 lutego na trasach odbędzie się Bystrzycki Bieg Narciarski stylem dowolnym, start biegu głównego o 11:30, zakończenie od 14:00. Pomimo imprezy trasy są czynne, organizatorzy proszą o nieprzeszkadzanie zawodnikom.
Lasówka: trasy przygotowane są skuterem śnieżnym z płytą, można biegać klasykiem łącznie po około 12 km tras biegowych.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
We środę w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika spadło kolejne 7 cm śniegu.
Góry Bialskie (Rychlebske Hory): Warunki bardzo dobre. Pokrywa śnieżna wynosi od 40 cm do 60 cm. Przygotowane trasy: Dolina Białej Lądeckiej od Bielic, Biały Spław, Velky i Maly Sengen, Magistrala, Millire, Medvedi Bouda, Pohadka, Ostružná, Rampa, Velka Pralinka, Przełęcz Sucha, Przełęcz Sucha - Nowa Morawa. Łącznie wszystkie przygotowane odcinki po polskiej i czeskiej stronie mają nawet 100 km.
 
Masyw Śnieżnika: warunki śnieżne od dobrych po bardzo dobre. Pokrywa śnieżna od 25 do 60 cm. Przygotowane trasy około 30 km: Nowa Morawa - Kamienica, Kamienica - Drogą nad Lejami, Drogą nad Lejami Kletno (parking), Kletno - droga WOP - Przełęcz Śnieżnicka, Przełęcz Śnieżnicka Schronisko "Na Śnieżniku" im. Zbigniewa Fastnachta, Przełęcz Śnieżnicka - Janowa Góra Wichrowe Wzgórze, Przełęcz Śnieżnicka - Żmijowiec.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce warunki są bardzo dobre, jednak trasy nie będą w ten weekend gościnne dla amatorów. Do niedzieli na Kubalonce trwają Mistrzostwa Polski juniorów w biathlonie, popołudniami z tras korzystają kombinatorzy norwescy.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
Warunki na trasach biegowych wokół Chochołowskich Term są wprost idealne. Pokrywa śniegu wynosi od 30 do 90 cm. Na całej trasie można poruszać się klasykiem lub łyżwą. Trasa, długości 1600 m, o ile warunki pozwalają, jest ratrakowana co noc. Trasa jest w pełni bezpieczna, po zmroku oświetlona. Do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia sprzętu biegowego oraz bezpłatny parking.
Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
W Kościelisku raj dla biegaczy. W czwartek było słonecznie, a temperatura na lekkim minusie. Pokrywa śnieżna wynosi 30 cm zbitego i nawianego śniegu. Trasy mają długość łącznie 8 km. Przygotowane są do techniki klasycznej i łyżwowej. W sobotę 15 lutego na trasach w Kościelisku odbędzie się Bieg Walentynkowy Parami. Część tras może być więc wyjęta z ruchu turystycznego.
Tatry - Zakopane
Trasy Biały Potok są przygotowane, do dyspozycji biegaczy jest całe 5 km. Można także korzystać z przygotowanej trasy na Równi Krupowej. Warunki są także na COS OPO Zakopane, w sobotę 15 lutego na tych trasach odbędą się Mistrzostwa Polski PZN amatorów w biegach narciarskich.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu warunki na szlakach narciarstwa biegowego od dobrych po dostateczne. Trasy zostały wyratrakowane wieczorem 12 lutego. Powalone drzewa przesunięto i wszystkie szlaki udrożnionp. Od paru dni na trasach panuje odwilż i dodatnia temperatura. W nocy z piątku na sobotę ma padać deszcz, przechodzący w deszcz ze śniegiem i śnieg. Nad ranem w sobotę ratrak będzie pracował na szlakach. Przygotuje zasypane tory i usunie ewentualne konary łamiące się pod naporem mokrego śniegu.
Gorce - Obidowa
Warunki na trasach są bardzo dobre. W ostatnim czasie spadło kolejne 20 cm śniegu i razem pokrywa śnieżna wynosi na trasach od 50 do 80 cm. Trasa ratrakowana jest codziennie, a na całej długości zakładany jest tor do techniki klasycznej i środkowa część do techniki łyżwowej. W niedzielę po godzinie 11:00 trasą przebiegać będą uczestnicy półmaratonu górskiego Obidowa Głuszec. Bezpośrednio po tym trasa zostanie ponownie ratrakowana.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Sądecki - Ptaszkowa
W Ptaszkowej ratrak przygotował łącznie 2,5 km tras (pętle 1 km i 1,5 km). Pokrywa śnieżna wynosi około 30 cm, trasy przygotowane są na szerokości 6 m. Na wszystkich odcinkach są tory do klasyka i oczywiście można biegać łyżwą. W sobotę 15 lutego na trasach odbędzie się XXI Zintegrowana Dziecięca Spartakiada Zimowa, przez co w godzinach od 8:00 do 15:00 trasa będzie nieczynna. Wstęp na trasy jest odpłatny: bilet ulgowy kosztuje 3 zł, bilet normalny 5 zł. Parkować można przy ośrodku CSZ i koło zjeżdżalni.
 
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Warunki na trasach "U Leśników" są doskonałe. Wyratrakowano 6 km z przygotowaniem pod klasyk i łyżwę. Trasy są czynne codziennie od 9:00 do 15:00.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"
Beskid Niski - Krzywa (pow. gorlicki)
"Śnieżne trasy" (rejon Krzywej gmina Sękowa) - trasa sportowa ~7 km ubita, twarda, bez lodu, ale też bez toru pod klasyka. W piątek ma być przygotowywana trasa wokół góry Obszar (Krzywa). Na tej trasie w niedzielę odbędzie się impreza sportowo rekreacyjna pn. "Do Upadłego". Trasy turystyczne w 90 procentach przejezdne lecz nie ubijane.
Źródło: Zdzisław Musiał

 

podkarpackie

Bieszczady - Muczne
W Mucznem na trasach warunki całkiem dobre. Pokrywa śniegu wynosi 30 cm, a do biegania ratrakiem przygotowano około 7 km tras narciarskich. Trasy nadają się do poruszania techniką klasyczną.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 13 lutego 2020 21:41
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas