Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 16 stycznia 2020 [RAPORT]

opublikowano: 16 stycznia 2020 autor: Redakcja

Takie warunki panują w Gorcach na trasie "Śladami  Olimpijczyków".

Takie warunki panują w Gorcach na trasie "Śladami Olimpijczyków".
W połowie stycznia 2020 roku najlepsze warunki do biegania na nartach panują w Tatrach i Gorcach. Tam pokrywa śnieżna miejscami wynosi nawet pół metra. W Kościelisku i Obidowej trasy ratrakowane są regularnie. W wielu innych miejscach kraju - od południowego wschodu do południowego zachodu - także można poruszać się na nartach na przygotowanych trasach. Warunki jednak nie rozpieszczają. Występują oblodzenia i przetarcia. Wszyscy czekają na prognozowane opady śniegu, które w Sudetach mogą pojawić się już w najbliższą sobotę. Czego można spodziewać się obecnie na trasach w Polsce?

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach sytuacja w ostatnich dniach jest stała. Ratraki nie wyjeżdżają - zbyt mała warstwa śniegu. W czwartek na trasach pokrywa śnieżna (w dużej mierze lodu) wynosiła około 5-15 cm. Najlepsze warunki panowały na Duktach i Kopalnii, gdzie tory już są płytkie, ale się utrzymały. Spacerowa do Orla w nienajlepszym stanie, ale jest na niej śnieg, na trasie do Orla przez Samolot bardzo duże oblodzenie, na obejściu budowy ośrodka za dawną strzelnicą (lasek za Polaną Jakuszycką) pełne oblodzenie, w sobotę prognozowany jest opad śniegu, nawet do 10 cm, co może radykalnie poprawić sytuację.
Góry Stołowe - Karłów
W Karłowie i Górach Stołowych w tym sezonie jak dotąd brak śniegu, a zatem też tras biegowych. Wypożyczalnia jest również zamknięta.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Duszniki Arena: Obiekt został sztucznie naśnieżony, jednak jest niedostępny dla ruchu turystycznego i amatorów. Od nadchodzacego weekendu przez cały tydzień na Duszniki Arena odbywać się będą Europejskie Zawody Leśników w biegach narciarskich i biathlonie.
Zieleniec: stan pokrywy śnieżnej nie pozwala na wyjazd ratraka na trasy przy Kamieniu Rubascha.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie
W Górach Bystrzyckich panuje wiosna.
Spalona: Śniegu brak, zapowiadane są opady na weekend, nie wiadomo jednak jak duże i czy wystarczy do przygotowania tras biegowych.
Lasówka: trasy nieuprawiane, brak warunków
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Trasy nieuprawiane, brak warunków.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Po polskiej stronie granicy brak warunków do przygotowania tras - zbyt mało śniegu. Większa pokrywa jest w wyższych partiach gór, ale można się tam dostać tylko od czeskiej strony przez schronisko Paprsek.

małopolskie

Tatry - Chochołów
Trasa wokół Chochołowskich Term jest w całości ratrakowana, praktycznie w każdą noc, pętla ma 1600 m długości. Na całej długości trasy są przygotowane tory do klasyka, można również poruszać się łyżwą. Na trasie jest od 20 do 40 cm śniegu. Parking jest bezpłatny, można skorzystać też z zmiejscowej wypożyczalni.
Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
W Kościelisku do dyspozycji narciarzy przygotowane są dwie pętle. Jedna łatwiejsza, o długości 2,5 km, druga za wypożyczalnią trudniejsza - o długości 5 km. Trasy przygotowane są ratrakiem. Pokrywa śniegu wynosi 20-30 cm. Wszędzie można biegać klasykiem i łyżwą. Na trasach jest bezpiecznie dla nart i narciarzy. Na piątek zaplanowano kolejne ratrakowanie. Parking i wejście na trasy są bezpłatne w Kościelisku.
Źródło: Gąsienica Sport
Tatry - Zakopane
Z Zakopanego otrzymaliśmy informację, że sytuacja wygląda identycznie jak przed tygodniem, czyli śnieg leży na COS OPO Zakopane. Na Górnej Równi Kurpowej trwa sprzątanie po zabawie sylwestrowej, natomiast na trasach w rejonie Białego Potoku nie da się biegać ze względu na zbyt małą pokrywę śnieżną.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
informacja z 17.01: W Nowym Targu ostatni przejazd ratraka odbył się 7 stycznia. Trasy mocno oblodzone. Śniegu jest za mało by można sfrezować lód. Należy zachować ostrożność. Czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" 14 km - trasa nieczynna. Niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" -  warunki od dostatecznych do trudnych. Przygotowane pierwsze 4 km od strony Nowego Targu. Ostatni przejazd ratraka odbył się tam 6 stycznia. Szlak Narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim" - 5,5 km - warunki dobre, miejscami dostateczne.
Gorce - Obidowa
Pokrywa śnieżna na trasie wynosi od 30 cm do 50 cm. Trasa ratrakowana jest codziennie - brak oblodzeń. Tory do stylu klasycznego pociągnięte są na całej trasie, środkowa część przygotowana do biegania techniką łyżwową. Godpodarze tras przypominają o tym, że na trasach obowiązuje ruch prawostronny. Należy też zwracać uwagę na oznaczenia trasy podczas zjeżdżania w dół. Na trasach jest bardzo duże natężenie ruchu, narciarze proszeni są o rozwagę. W poniedziałek 20 stycznia w dolnej części tras odbędą się zawody dla dzieci i młodzieży - Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
We środę zostało przytogotwane pierwsze 6 km trasy Mogielica. W miejscach gdzie brakowało śniegu, został on dosypany. Warunki są dostateczne. Na trasie w okolicach drugiego kilometra mogą pojawiać się drobne kamyczki. Na pierwszym kilometrze zalega dużo igliwia. W sobotę na Trasie Mogielica (pierwsze 6 km od Wyrębisk) organizowane są zawody. Trasa do około godziny 13:00 będzie zamknięta dla turystów.
Źródło: Trasy Mogielica
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Na trasach "U Leśników" w Krynicy-Zdroju panują doskonałe warunki. Zostało wyratrakowane 6 km, na całej długości zostały założone tory do techniki klasycznej, śniegu jest dużo i na całej długości trasy jest bezpiecznie. Gospodarze ośrodka nie planują kolejnego ratrakowania w ciągu najbliższych dni. Uwaga, wejście na trasy jest możliwe jedynie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"
Beskid Niski - Krzywa (pow. gorlicki)
informacja z 17.01: Trasy sportowe: Jest wyznaczona pętla ok. 7 km czerwonymi tyczkami (częściowo paliki z czerwonymi chorągiewkami). Trasa była ubita skuterem z walcem. Śladu pod klasyka jeszcze nie założono ze względu na miejscami niedostateczną warstwę śniegu. Trasa ubita jest szeroka i prowadzi łąkami. W piątek na południowym stoku trochę przymiękło, ale śniegu nie wytopiło. Ogólnie warunki są dobre. W nielicznych miejscach dostateczne. Parking w Krzywej dostępny jest nieopodal cerkwi przy Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej. Ośrodek czynny jest od wtorku do piątku w godz. Od 12:00 - 16:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 10:00 - 16:00. W ośrodku można się ogrzać, przebrać, wypić herbatę lub kawę.
Pozostałe wyznakowane narciarskie trasy turystyczne ~ 90 km - nie są przygotowane sprzętowo, ale znaczna większość z nich jest przejezdna z tym, że warunki są różne w zależności od wysokości. Śniegu na nich jest od 10 nawet do 40 cm w partiach szczytowych.
Źródło: Zdzisław Musiał

 

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
Na trasach pod Żukowem można poruszać się na odcinku 5 km, ale warunki są trudne - wystająca trawa, kamienie i błoto. Jedynie na stadionie jest ciut lepiej, ale mimo to gdzieniegdzie wystaje ziemia. Trasy zmrożone, ratrak przejechał ostatnio dwa tygodnie temu po opadach, wiec tory są nierówne i zlodzone, nie występują też na całej długości trasy, głównie są na stadionie. Dojazd na trasy i parking dostępny.
Bieszczady - Muczne
W Mucznem przygotowanych ratrakiem jest około 8 km tras biegowych. Pokrywa śnieżna wynosi średnio 25 cm. Na całej długości trasy wyciśnięty jest tor do techniki klasycznej. Jedynie w kilku miejscach można natrafić na wyfrezowane przez ratrak kawałki gruntu. Na trasie można też spotkać małe gałązki oraz igliwie ze względu na brak opadów przez ostatni tydzień. Śnieg jest twardy, trasy miejscami zlodowaciałe, ale warto się wybrać.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano sobota, 18 stycznia 2020 10:05
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas