Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 18 marca 2021 [RAPORT]

opublikowano: 18 marca 2021 autor: Redakcja

W Obidowej jak zwykle wspaniałe warunki

W Obidowej jak zwykle wspaniałe warunki
W sobotę 20 marca ostatni dzień kalendarzowej zimy. Ta żegna się z nami opadami śniegu w niektórych partiach górskich i niskimi temperaturami. Dzięki temu na przełomie pór roku nadal możemy cieszyć się w wielu miejscach takimi warunkami narciarskimi, jakich życzylibyśmy sobie niejednej zimy w ostatnim dziesięcioleciu. Gdzie warto wybrać się na biegówki i przywitać wisonę na śniegu dowiesz się z naszego cotygodniowego raportu śniegowego.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach można poczuć się jak w środku zimy. W ostatnich dniach w Górach Izerskich spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, w tym 10 cm ze środy na czwartek. W tym czasie temperatura cały czas utrzymywała się poniżej zera. Bieg Piastów poprawia ratrakami wszystkie swoje trasy z wyjątkiem Krogulca. Należy spodziewać się warunków w nadchodzący weekend lepszych niż bywały nieraz w tym sezonie.
Źródło: informacja własna
Góry Bystrzyckie
Spalona: W czwartek pokrywa śnieżna wynosiła od 30 cm do 40 cm, stan tras jest dobry, choć w kilku miejscach mogą pojawiać się przetarcia. W weekend do dyspozycji narciarzy będzie Mała Jagodna oraz częściowo Sasanka, w obrębie Dużej Jagodnej są już prowadzone prace leśne, ale pokrywa śnieżna i tak nie pozwalała na ubijanie tego odcinka.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Choć w Górach Bialskich jest sporo śniegu, wiele spadło go w tym tygodniu, niestety leśnicy zaplanowali na czwartek prace leśne, które wyprą narciarzy z części tras. Zaplanowanno odśnieżenie odcinka drogi o długości ok. 500 metrów w Dolinie Białej Lądeckiej, od parkingu w górnych Bielicach do skrętu na zielony szlak turystyczny na Rudawiec. Ten odcinek narciarze będą musieli przejść pieszo. Dalej można spodziewać się wyratrakowanej trasy. Maszyna przygotowała: Dolinę Białej Lądeckiej, Szengeny po stronie polskiej, Drogę Rezerwatową, Biały Spław aż do Przełęczy Suchej, Drogę z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz Czarny Dukt, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy. Obecnie w Górach Bialskich panują doskonale warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, zalega od 20 cm do 60 cm śniegu. Tradycyjnie Szengeny oraz Biały Spław i Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej są przygotowane zarówno pod styl klasyczny jak i łyżwę. Na pozostałych odcinkach, które są węższe, dobrze biega się głównie klasykiem. Gospodarze tras apelują, by na parkingu w górnych Bielicach ustawiać samochody w taki sposób, żeby samochody ciężarowe, które wjeżdżają po drewno, miały możliwość przejazdu, dotyczy to Drogi w Dolinie Białej Lądeckiej oraz Czarnego Duktu.
Góry Sowie
W Górach Sowich jest jeszcze sporo śniegu. Z czwartku na piątek dopadało kolejne 10 cm, łącznie pokrywa śnieżna wynosi 20 - 40 cm. W piatek 19 marca od 16:00 ratrak ma przejechać trasy: Sowa, Lis i Niedźwiedź, będzie ślad do klasyka na wszystkich trasach, łyżwą najlepiej poruszać się po trasach Niedźwiedź i dolny Lis.
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce są bardzo dobre warunki do biegania na nartach. Maszyna jeździ po wszystkich trasach, jest bezpiecznie dla nart i biegaczy. Można śmiało planować bieganie.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku jest za mało śniegu, by przygotować trasy ratrakiem, ale zostały one przygotowane skuterem śnieżnym i można po nich biegać.
Gorce - Obidowa
W Obidowej tradycyjnie już można spodziewać się bardzo dobrych warunków. Pokrywa śnieżna wynosi 40-50 cm, z czego 15 cm to śnieg świeży. Przygotowane do biegania są dwa warianty trasy na Turbacz: Doliną Lepietnicy 11 km i Doliną Obidowca 9 km. Po obu stronach założone są tory do stylu klasycznego, w Dolinie Lepietnicy środek przygotowany do stylu łyżwoego. Na pierwszych 2 km w Dolinie Lepietnicy mogą pojawić sie piesi i zaprzegi konne. Dolina Obidowca - założony tor do stylu klasycznego do podejścia, natomiast reszta przygotowana do stylu łyżwowego - trasa polecana jest do podchodzenia w stronę Turbacza. Za polaną Rozdziele należy pamiętać, że trasa łączy sie ze szlakiem turystycznym od Starych Wierchów i tam też mogą pojawić sie piesi. Na trasach brak oblodzeń - sporo świeżego śniegu, brak wystających kamieni. Warunki bezpieczne. Ratrak pracuje codziennie - są przygotowywane oba warianty - konczy pracę przed godz. 8.00. Za wejście na trasy obowiązuje opłata 5 zł.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej wciąż można biegać po 1,5 km tras biegowych z założonymi torami do klasyka i łyżwy. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi około 20 cm. Trasa jest ratrakowana. Warunki nie są idealne, ale jak na tę porę roku, bardzo dobre. Wypożyczalnia jest czynna w godz. 7.00 - 20.00. Od soboty 20 marca w związku z wprowadzonymi obostrzeniami z tras będą mogły korzystać tylko osoby posiadające odpowiednie dokumenty (licencja klubowa, legitymacja) nadane przez polski lub międzynarodowy związek sportowy.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
W Krynicy-Zdroju trasy biegowe "U Leśników" zostały już zamknięte i nie będą więcej otwierane w bieżącym sezonie.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 19 marca 2021 09:59
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas