Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 23 grudnia 2021 [RAPORT]

opublikowano: 23 grudnia 2021 autor: Redakcja

W Górach Bialskich jeździ już polski ratrak

W Górach Bialskich jeździ już polski ratrak CETiK Stronnie Śląskie
Zapewne sporo naszych czytelników wybierze się w Święta na biegówki, bo w wielu miejscach leży śnieg. Przedświąteczna gorączka spowodowała, że nie otrzymaliśmy wieści z niektórych miejsc, jednak ogólny obraz, który się wyłania, jest bardzo pomyślny. Biegać na nartach można w Sudetach na wyżej położonych trasach, przez Beskid Śląski, po Karpaty. Bardzo dobre warunki panują zwłaszcza na Podhalu. Szczeółowe informacje znajdziesz w dzisiejszym raporcie śniegowym z polskich tras biegowych.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Po krótkiej odwilży, jaka przyszła w Góry Izerskie w trzeci weekend grudnia, do Jakuszyc znów wróciła zima z opadami śniegu. Warunki śniegowe są dobre. W czwartek ratraki poprawiły: Górny Dukt, Rozdroże pod Cichą Równią - Kopalnia Stanisław, Jakuszyce - Samolot - Orlo, z Jakuszyc spacerówką do Orlego. W prognozach jest przewidywany opad deszczu w piątek 24 grudnia, możliwe jednak, że w górach zamiast deszczu spadnie śnieg. Na sobotę są prognozowane opady śniegu.
Źródło: informacja własna i Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory:

Ratrak gminy Stronie Śląskie w tygodniu przygotował trasy biegowe.

Wyratrakowano:

polanę do nauki jazdy powyżej parkingu w Bielicach górnych,

 • Dolinę Białej Lądeckiej, po której można biegać łyżwą i klasykiem,
 • Pętlę Biały Spław, przygotowaną pod klasyk i łyżwę,
 • Od Długiego Spławu aż do Przełęczy Suchej przygotowaliśmy Dukt nad Spławami na długości 10 kilometrów pod styl klasyczny i łyżwę,
 • Pętlę Rezerwatową (nowa trasa) pod klasyk i łyżwę,
 • Pętlę Bialską (dawna 13 Ultrabiel) pod klasyk i łyżwę,
 • Czarny Dukt pod klasyk,
 • Trasę od Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział (obecnie jest to fragment Pętli pod Czernicą) pod klasyk i łyżwę.
 • Drogę Marianny od Nowej Morawy do Przełęczy Suchej (tutaj uważajcie na zjeździe, około 500 metrów przed Nową Morawą słabsze warunki śniegowe).

Ratrak wjechał też na Czernicę, przygotowując ślad do 2/3 trasy, powyżej ostrego podejścia za zakrętem w lewo, jest tylko zwykły ślad gąsienic ratraka. Uważajcie na zjeździe z Czernicy, środkowy odcinek zjazdu jest bardzo stromy.

Warunki są od dobrych po bardzo dobre, do wysokości około 800 metrów pokrywa śnieżna wynosi od 20 do 25 cm, powyżej od 25 do 45 cm. W Górach trzyma mróz ok. - 10°C, dlatego przygotowane ślady powinny się utrzymać przez najbliższych kilka dni.

Na trasy można wejść z parkingów w Bielicach Górnych oraz w Nowej Morawie. Parking górny w Bielicach został odśnieżony, przypominamy że zakazy wjazdu na parking w Bielicach Górnych nie obowiązują w sezonie zimowym. Parkingi są bezpłatne.

W Górach Bialskich działają też dwa czeskie ratraki ze Schroniska Paprsek, przygotowały po czeskiej stronie:

 • Mały i Wielki Szengen,
 • Pralinkę,
 • Magistralę,
 • Pohadkę,

Łącznie w Górach Bialskich po polskiej i czeskiej stronie przygotowanych jest ponad 100 kilometrów tras biegowych.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce da się biegać na nartach. Śniegu spadło nawet sporo, ale tam gdzie jest nierówne podłoże, bywają jeszcze przetarcia. Jeden odcinek trasy o długości kilkuset metrów w górnych jej partiach jest wyłączony z użytkowania ze względu na budowę systemu sztucznego naśnieżania, w pozostałych miejscach ratrak przygotowuje trasy.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Zakopane
W Zakopanem leży ok. 40 cm śniegu. Przygotowana jest trasa pod Reglami w rejonie Biały Potok - Spadowiec. Założony jest tor do techniki klasycznej. Długość trasy to 5 km.
 
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W czwartek ratrak rozpoczął prace na szlakach narciarstwa biegowego w Nowym Targu. Na lotnisku śniegu jest mało, został wywiany przez siny wiatr, jednak da się korzystać z niebieskiego szlaku, który biegnie po ścieżce rowerowej wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" w kierunku Szaflar. W miarę przyzwoicie jest również na fragmencie czerwonego szlaku od kładki, wzdłuż Białego Dunajca do Szaflar. Należy wziąć pod uwagę, że śniegu jest jeszcze mało, lepiej zabrać gorsze narty. Stosunkowo najlepsze warunki panują w tzw. „Borze Kombinackim". Tutaj śniegu jest zdecydowanie więcej niż na lotnisku.
 • czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" – poruszać się można na odcinku o długości 4km, od kładki wzdłuż Białego Dunajca do Szaflar „Tewikiel" - warunki dostateczne, wystające kępki trawy; należy wziąć pod uwagę, że śniegu jest jeszcze mało, zalecane jest zabranie gorszch nart,
 • niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska obok Rancho Lot, wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" - przygotowane pierwsze 3,5 km od strony Nowego Targu do Szaflary „Tewikiel" - warunki śniegowe dostateczne, między 600 m, a 1 km trasy jest mniej śniegu niż na pozostałej części szlaku,
 • szlak narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim" - 6 km - warunki dostateczne
Gorce - Obidowa
W Obidowej w tym sezonie trasy otwarte będą od 24 grudnia. Pokrywa śnieżna wynosi 30-50 cm. Na całej długości trasy na Turbacz wyciśnięte są tory do techniki klasycznej, środkowa część przygotowana do techniki łyżwowej. Jest bezpiecznie, w czwartek bez oblodzeń, czy wystających kamieni. Ratrak ma pracować i codziennie przygotowywać odcinki w Dolinie Obidowca oraz Lepietnicy (tam na pierwszych 3 km narciarze współdzielą trasę z zaprzęgami konnymi). Tak jak w poprzednim sezonie za wstęp pobierana jest opłata 5 zł.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 60 cm. Czynna jest pętla o długości 1200 m, wkrótce mają być otwarte kolejne odcinki. Przygotowane są tory do techniki klasycznej i łyżwowej. Trasy czynne codziennie, po zmroku oświetlone. W Wigilię ośrodek otwarty od 10:00 do 15:00, w I Dzień Świąt od 13:00 do 20:00, w II Dzień Świąt od 9:00 do 20:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej śniegu na trasach leży dużo. Do biegania nadaje się trasa o długości 1 km. Jest przygotowana zarówno do klasyka, jak też łyżwy. Obowiązuje zakaz wchodzenia na trasy z psami i bez przypiętych nart. Standardowo trasy czynne są od 8:00 do 21:00, restauracja zaprasza od 8:00 do 18:00. Trasy są zaminięte 24 i 25 grudnia.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy biegowe są zamkniete, brak śniegu.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 23 grudnia 2021 20:40
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • artykuły użytkowników

lubią nas