Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 25 lutego 2021 [RAPORT]

opublikowano: 25 lutego 2021 autor: Redakcja

W Nowym Targu wciąż można biegać na nartach...

W Nowym Targu wciąż można biegać na nartach...
Choć w wielu miejscach Polski wiosna wyparła zimę, a na nizinach zanotowano rekordy ciepła, to w górach, szczególnie na większych wysokościach nad poziomiem morza i tam, gdzie ratraki dobrze ubiły śnieg, utrzymały się dobre, a nawet miejscami bardzo dobre warunki narciarskie. Gdzie warto wybrać się na biegówki na koniec lutego przeczytasz w naszym co ygodniowym raporcie z polskich tras biegowych.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W ciągu dnia w Jakuszycach panowała dodatnia temperatura, mimo to trasy utrzymują się w dobrym stanie. We środę Stowarzyszenie Bieg Piastów wyratrakowało 80 km tras. Trwa 45. Bieg Piastów, którego uczestnicy pokonują indywidualnie trasy na różnych dystansach. Trasy są oznakowane, ale otwarte także dla ruchu turystycznego. Osoby, które nie biorą udziału w biegach proszone są o ustępowanie trasy zawodnikom.
Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Bystrzyckie
Spalona: Odwilż i wiosenne temperatury spowodowały znaczne ubytki śniegu, pomimo tego trasy biegowe są w dobrym stanie. Pokrywa śnieżna wynosi od 20 cm do 40 cm. Jeżeli pogoda pozwoli (takie są prognozy), ratrak na weekend przygotuje główne trasy Mała Jagodna i Duża Jagodna pod styl klasyczny i łyżwowy.
Lasówka: Ze względu na znaczne ubytki w pokrywie śnieżnej trasy biegowe w Lasówce nie są przygotowane.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Ze względu na ocieplenie które spowodowało znaczne ubytki pokrywy śnieżnej trasy biegowe w Międzygórzu są nie przygotowane.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Pomimo odwilży sytuacja śniegowa na szlakach biegowych w Górach Bialskich jest dobra, ślad który został założony w sobotę 20 lutego w czwartek trzymał się jeszcze dobrze. Na nartach można poruszać się już od parkingu w górnych Bielicach, im wyżej tym warunki są lepsze. Na parkingu leży kilka centymetrów śniegu, na Drodze nad Spławami śniegu jest jeszcze około 40 cm a na Przełęczy Suchej nawet 45 cm. Czeskie ratraki we środę i czwartek przygotowały Szengeny, Pralinkę i Pohadkę. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami można biegać łyżwą, pozostałe odcinki szlaków przygotowane są pod klasyk. W nocy pojawiają się przymrozki, dlatego miejscami trasa może być zlodzona. Kolejny przejazd ratraka zaplanowano na piątek 26 lutego.
Góry Sowie
W górach Sowich już po zimie. Warunki typowo wiosenne. W miejscach odsłoniętych od drzew utrzymuje się biała pokrywa śnieżna, a tory do klasyka są twarde i czytelne. Pod drzewami natomiast liczne przetarcia i zlodowacenia pokryte igliwiem. Jedyne miejsce, gdzie można spotkać względnie dobre warunki, to 1 km odcinek (w jedną stronę) na trasie Lis (dolny). Pokrywa śnieżna na tym odcinku wynosi ok. 30 cm, na innych od 0 cm do 30 cm.
 
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce warunki znacznie się pogorszyły, miejscami pojawiają się prześwity. W nadchodzący, ostatni weekend lutego na Kubalonce odbywać się będą biegi narciarskie - w sobotę Bieg o Istebniański Bruclik, a w niedzielę Puchar Wisły - oba zaliczane do Pucharu Polski Amatorów w biegach narciarskich. W związku z tym przez większość soboty i niedzieli trasy będą zamknięte dla ruchu turystycznego. Organizatorzy mają poprawić warunki na trasach przesypując śnieg.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku warunki do biegania dostateczne. Temperatuta powietrza w ciągu dnia w czwartek wynosiła grubo powyżej 10 stopni, za to w nocy spada do 0, przez co nadal można biegać, choć miejscami pojawia się trawa i błoto. Łącznie można biegać po 5 km tras przygotowanych pod klasyk i łyżwę. Na weekend prognozowane są opady śniegu, więc warunki powinny się poprawić.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu można jeszcze biegać na nartach. Wszystkie szlaki narciarstwa biegowego są czynne. Warunki panują na nich od bardzo dobrych po trudne. W godzinach porannych tory są zmrożone, w ciągu dnia w miejscach nasłonecznionych robi się miękko i pojawiają się prześwity, które można obejść.

Czynne są:

  • czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" - 14 km - warunki na szlaku dostateczne, miejscami trudne. Stosunkowo najlepsza część szlaku od kładki przy Rancho Lot wzdłuż Dunajca do Szaflar.
  • niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska obok Rancho Lot, wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" - przygotowane pierwsze 4 km od strony Nowego Targu do Szaflary „Tewikiel" - warunki na szlaku dostateczne, miejscami trudne, w miejscach zalesionych sporo igieł i patyczków.
  • szlak narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim"- 5,5 km - warunki dobre, wyłączony odcinek długości ok. 700m.
  • sztucznie naśnieżane i oświetlone po zmroku "KOŁO" w Parku Miejskim - warunki bardzo dobre.

Gorce - Obidowa
W Obidowej trwa odwilż, jednak warunki na trasie Śladami Olimpijczyków są bardzo dobre. Na całej długości trasy pokrywa śnieżna od 45 cm do 60 cm. Nocami są przymrozki.
Trasy ratrakowane są codziennie rano - ratrak kończy pracę przed godziną 8:00. Można biegać trasą na Turbacz Doliną Obidowca o długości 9 km lub Doliną Lepietnicy o długości 11 km. Tor do stylu klasycznego założony jest na całej długości tras po obu stronach - środek przygotowany do stylu łyżwowego. Dolina Obidowca polecana jest do poruszania się pod górę w stronę Turbacza - zjeżdża się dobrze Doliną Lepietnicy. Przypominamy, że w dolnej części Doliny Lepietnicy na pierwszych 2 km mogą pojawić się zaprzęgi konne i piesi.
Obowiązuje oplata za wejście na trasę 5 zł za osobę.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
W Krynicy-Zdroju pomimo odwilży na trasach "U Leśników" warunki do biegania są idealne. Śniegu jest dużo, można korzystać z 6 km ratrakowanych tras biegowych. Działa wypożyczalnia i toaleta. Można skorzystać z usług instruktorów.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

podkarpackie

Bieszczady - Muczne
Trasy biegowe są przygotowane na odcinku 6 km, tory do klasyka są wyciśnięte, ale ze względu na warunki w wielu miejscach pozostało około 30% głębokości toru. Na trasach zalega wciaż średnio 25 cm ubitego śniegu. W jednym miejscu woda przebija się przez trasę, ale można ten odcinek ominąć. Prawdopodobnie w nadchodzący weekend będzie można pobiegać przy dostatecznych warunkach.

mazowieckie

Warszawa - Narciarska Trasa Biegowa "Stajnia"
Warunków obecnie brak.

 

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy (Cartusia Ski Arena Nordic)
W Kartuzach śniegu jest bardzo mało, utrzymały się jedynie fragmenty tras.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 26 lutego 2021 09:47
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas