Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 30 grudnia 2021 [RAPORT]

opublikowano: 30 grudnia 2021 autor: Redakcja

Jedne z lepszych warunków panują w Obidowej - tam ratrak pracuje każdego dnia

Jedne z lepszych warunków panują w Obidowej - tam ratrak pracuje każdego dnia
Prognozy pogody na ostatni weekend roku nie są niestety pomyślne. W wielu miejscach mają panować dodatnie temperatury i padać deszcz. Na trasach - tam gdzie pokrywa śnieżna nie była zbyt gruba i leżał naturalny śnieg - deszcz może spowodować duże spustoszenia. Trudno teraz określić na ile zapowiadane deszcze będą intensywne i na ile śnieg oprze się odwilży. Zdecydowanie najlepiej będzie tam, gdzie na trasach leży śnieg sztuczny, on jest znacznie bardziej trwały niż naturalny, jego pokrywa często była też stosunkowo gruba. Jeszcze w czwartek na polskich trasach mimo odwilży, zwłaszcza w górach, panowały dobre warunki i można było biegać na nartach. Oby tak pozostało także po deszczowym weekendzie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach trasy po raz ostatni ratrakowano we środę 29 grudnia. W tygodniu spadło nawet trochę świeżego śniegu. Jednak w czwartek od rana padał deszcz (z przerwami), a temperatura powietrza była dodatnia. W czwartek można było jeszcze dobrze pobiegać, niestety na kolejne dni zapowiadane są deszcze i ciepłe powietrze, trudno określić na ile trasy się utrzymają. Najlepiej śledzić komunikaty wydawane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów - gospodarza tras w Górach Izerskich.
Źródło: informacja własna i Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Trasy po polskiej stronie Gór Bialskich ostatni raz były ratrakowane w sobotę 25 grudnia. Ze względu na dodatnie temperatury nie ma w planach ratrakowania w nadchodzący weekend. Kolejny wyjazd ratraka możliwy jest dopiero po ewentualnych opadach śniegu i nadejściu ujemnych temperatur powietrza. Od wtorku 28 grudnia warunki znacznie pogorszyły się w porównaniu ze stanem w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, ale nadal da się poruszać po trasach na biegówkach. Warstwa śniegu ma grubość od 5 cm (w okolicach parkingu w Bielicach) do 35 cm (na Szengenach i na Dukcie nad Spławami). Najlepsze warunki utrzymują się po stronie czeskiej, ratraki ze schroniska Paprsek wyjeżdżały jeszcze we środę 29 grudnia i przygotowały: Mały i Wielki Szengen, Pralinkę, Pohadkę.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
W czwartek na Kubalonce moża było pobiegać po wszystkich trasach. Śniegu nie ma jednak za dużo, w niektórych miejscach nawet - tam gdzie jest nierówno - ratrak wyciągnął trochę ziemi spod śniegu. W dniu pisania raportu nie było ubytków spowodowanych ociepleniem, trasy były w podobnym stanie, co we środę. Trudno powiedzieć jakie szkody wyrządzi zapowiadana krótka odwilż.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku mimo dodatnich temperatur - w czwartek w południe +6°C - można biegać po 11 km świetnie przygotowanych tras. Grubość pokrywy śnieżnej to ok. 25 cm. Trasy ratrakowane są w miarę potrzeb, wyciskane są dwa tory do techniki klasycznej i jeden do techniki łyżwowej. Można biegać po wschodniej i zachodniej stronie ul. Nędzy Kubińca oraz w lesie między polaną a ośrodkiem biathlonowym. Można też korzystać z tras w ośrodku biathlonowym na Kirach - 4 km przygotowane tylko do techniki łyżwowowej.
Gorce - Obidowa
W Obidowej ratrak pracuje codziennie, ratrakowane są obie doliny: Lepietnicy i Obidowca. Pokrywa śnieżna wynosi od 30 cm do 50 cm, tor do stylu klasycznego wyciśnięty jest na całej długości tras, a środek przygotowany do stylu łyżwowego. Brak oblodzeń i wystających kamieni. W Dolinie Lepietnicy na pierwszych 3 km mogą pojawić się zaprzęgi konne. Opłaty za wejście na trasę pozostają w wysokości 5 zł i płatne są tylko w wyznaczonych punktach kasowych przed wejściem na trasy. Wszystkie wypożyczalnie są otwarte.
 
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej na trasach leży 50-60 cm w dużej mierze sztucznego śniegu, który jest wielokrotnie bardziej trwały od naturalnego. W czwartek przygotowane przez ratrak było 2 km tras, na których można było biegać zarówno klasykiem, jak też łyżwą. Po zmroku trasa jest oświetlona. W nadchodzący weekend trasy będą czynne: w Sylwestra 10:00 - 18:00, w Nowy Rok - 11:00 - 20:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej w czwartek na trasach leżało 30-40 cm w dużej mierze sztucznego śniegu. Można biegać po trasie o długości 1,5 km z torami do klasyka i łyżwy. Na ostatni weekend roku zapowiadane są dodatnie temperatury, z tego względu trasa nie będzie ratrakowana, by nie pogorszyć jej stanu. Sztuczny śnieg jest znacznie bardziej trwały, niż naturalny, dlatego spodziewamy się, że w Ptaszkowej powinien wytrzymać zapowiadaną odwilż. Wypożyczalnia jest czynna od 8:00 do 20:00, trasy są otwarte od 8:00 do 21:00, wieczorami oświetlone.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy biegowe w Krynicy są otwarte całą dobę, na odcinku 6 km są ratrakowane codziennie, na całej długości wyciśnięte są tory do klasyka, jak też ścieżka do łyżwy. W czwartek śniegu było dużo, warunki doskonałe. Na miejscu można skorzystać z przebieralni i wc, niżej dostępna Restauracja u Leśników.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy (Cartusia Ski Arena Nordic)
W Kartuzach na trasach w czwartek leżało 5-10 cm śniegu. Do biegania nadawało się 3 km tras. Są równe, ale miejscami spod śniegu wystaje trawa. Są tory do klasyka i do łyżwy. Cześć tras jest oświetlona od 17:30. Jeśli w nadchodzący weekend spadnie śnieg, to na trasy wyjedzie maszyna, by je ponownie przygotować.
 
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 30 grudnia 2021 19:57
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas