Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 4 lutego 2021 [RAPORT]

opublikowano: 04 lutego 2021 autor: Redakcja

Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa

Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa
Ocieplenie i opady deszczu w ostatnich dniach dotknęły niemal wszystkie polskie trasy biegowe, choć w niektórych miejscach nie wyrządziły większych szkód. W górach, zwłaszcza w wyższych ich partiach, leży jeszcze dużo śniegu. Wszyscy liczymy na zapowiadane na weekend ochłodzenie i nowe dostawy białego puchu, co powinno znacznie poprawić warunki na trasach. Jaka sytuacja panuje w polskich ośrodkach narciarskich, przeczytasz w dzisiejszym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Góry Izerskie dotarła odwilż. We środę padał deszcz i było ciepło. Zniszczeniu uległa m.in. trasa na Dolnym Dukcie. By ponownie wyjechać na trasy, ratraki czekają na ochłodzenie i nowe opady śniegu. Te na szczęście zapowiadane są na nadchodzący weekend.
Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Bystrzyckie
Spalona i Lasówka: Odwilż uniemożliwiła wyjazd ratraka. Na sobotę zapowiadane są opady śniegu, jeśli spadnie go dostatecznie dużo, wyjedzie ratrak.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Odwilż uniemożliwiła wyjazd ratraka. Na sobotę zapowiadane są opady śniegu, jeśli spadnie go dostatecznie dużo, wyjedzie ratrak.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory:

Od wtorku w górach padał deszcz i śnieg w zastraszającym tempie zaczął topnieć. Na szczęście od piątku prognozy zapowiadają powrót zimy. Ratrak na trasy w Górach Bialskich wyjedzie w piątek w nocy i w zależności od warunków w górach, jeśli nadejdą opady i mróz, planowane jest przygotowanie następujących odcinków tras: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej, Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Droga Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, 13 Ultrabiel i droga do Przełęczy Dział. Tradycyjnie Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej i z Przełęczy Suchej w kierunku Przełęczy Dział ma być przygotowana pod styl klasyczny i łyżwowy, pozostałe trasy głównie pod styl klasyczny. Do Przełęczy Dział można łatwo dotrzeć z Bielic trasą tzw. 13 Ultrabiel lub Czarnym Duktem. W niedzielę prawdopodobnie zostanie potwótrzone ratrakowanie wspomnianych tu szlaków.

Góry Sowie
W czwartek warunki na trasach wyraźnie się pogorszyły. Śnieg jest bardzo mokry, miejscami widać przetarcia. Na większości długości tras leży jeszcze 20-30 cm śniegu. Zapowiadane na weekend opady i ochłodzenie mogą jedynie zmienić warunki na plus. Poniższe zdjęcie przedstawia trasy we środę.
 
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce duża ilość śniegu oparła się odwilży. Zapowiadane na weekend ochłodzenie i opady śniegu dają nadzieję na udane bieganie na Kubalonce.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku trasy nie nadają się do biegania na nartach. Śnieg został wytopiony przez wiatr halny i ocieplenie powietrza.
Gorce - Nowy Targ
Po opadach deszczu na szlakach narciarstwa biegowego w Nowym Targu warunki trudne do bardzo trudnych. W kilku miejscach śniegu prawie nie ma, jest natomiast lód. Należy zachować ostrożność i nie przeceniać swoich umiejętności. Jedynie na sztucznie naśnieżanym „KOLE" w Parku Miejskim warunki bardzo dobre. W najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu i mróz, więc sytuacja może ulec poprawie.
Gorce - Obidowa
Trasa Śladami Olimpijczyków 11 km na Turbacz jest ratrakowana codzienne rano przed godziną 8:00. Ostatnia odwilż nie odcisnęła piętna na trasie. Po obu stronach jest wyciskany tor do stylu klasycznego, środek przygotowany do stylu łyżwowego. Na trasie obowiązuje ruch prawostronny. Na Kałużnej - Wąwóz Cieślara - rozdzielono trasy pod górę i zjazd - tu należy zwrócić uwagę na oznakowanie i podporządkować się organizacji ruchu! Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 40-50 cm na całej długości trasy. Brak oblodzeń i wystających kamieni. W dolnej części trasy w Dolinie Lepietnicy na długości około 2 km w weekendy należy przygotować się na ruch zaprzęgów konnych, które poruszają się po tej samej trasie, co biegacze narciarscy. W Obidowej pobierana jest opłata za wejście na trasy w wysokości 5 zł za osobę. Bilety można kupić w trzech wypożyczalniach - oznakowanych punktach kasowych przy wejsciu na trasę.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej można biegać na 1700 m zarówno klasykiem (wyciśnięte tory), jak też łyżwą. Trasa jest ratrakowana codziennie. Obecnie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 40-90 cm. Wejście na trasy tylko po zasłonięciu nosa i ust. Wciąż zamknięta pozostaje wypożyczalnia sprzętu na terenie ośrodka. Trasa jest oświetlona po zmroku, w weekendy można korzystać od 8:00 do 20:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej można biegać na 1 km trasy o grubości pokrywy ok. 30 cm. Trasa jest bezpieczna dla narciarzy, brak kamieni, czy gałęzi. Został wyciśnięty tor do klasyka, po środku utwardzony tor do łyżwy. Opady deszczu i ocieplenie, które miały miejsce w nocy ze środy na czwartek, pogorszyły stan podłoża, odwilż uniemożliwiła wyjazd ratraka w czwartek. Do 14 lutego, według obowiązujących obostrzeń, każdy kto chciałby korzystać z tras, musi okazać dokument potwierdzający tę możliwość (licencja klubowa, zaświadczenie o pobieranym stypendium sportowym). Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 694 413 860 - recepcja. Obiekt czynny 8.00 - 21.00.

 

 

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
Trasa w Ustjanowej ucierpiała w wyniku odwilży i opadów deszczu. Stadion w złym stanie, wyżej w lesie jest trochę lepiej. Generalnie warunki ciężkie. Od czwartku wieczorem, w piątek, sobotę i niedzielę ma padać śnieg. Temperatura ma spaść, więc można spodziewać się dobrych warunków w nadchodzący weekend. Jeśli temperatura będzie odpowiednia i spadnie wystarczająco dużo śniegu, trasa ma zostać przygotowana ratrakiem. Poniżej zdjęcie z czwartku z godziny 15:00 po intensywnych opadach deszczu.
Bieszczady - Muczne
Na trasach w Mucznem obecnie brak warunków do uprawiania narciarstwa biegowego.

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
W Kartuzach odwilży w zasadzie nie było i śnieg na trasach się utrzymał. Obecnie można biegać po 3-4 km przygotwanych pętli, na których jest 10-15 cm ubitego śniegu, w tym 10 cm świeżego. Trasy są bezpieczne dla nart i narciarzy, brak kamieni, czy przetarć. Na całej długości można biegać łyżwą, zostały też wyciśnięte tory, w zależności od fragmentu trasy od jednego, do nawet trzech. Ostatnio dla narciarzy została udostępniona nowa pętla o długości 750 m. Na weekend wszystkie trasy mają być przygotowane do biegania zarówno klasykiem, jak też łyżwą.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

podlaskie

Suwalszczyzna - Narciarska Trasa Biegowa "Papiernia"
Maszyna (ciągnik i wyciskarka do torów) zakłada tory na trasach NTB Papiernia do techniki klasycznej zazwyczaj raz w tygodniu. Przygotowane są tradycyjnie: trasa zielona 3,1 km oraz niebieska 4,8 km - w większości odcinków jest to podwójny tor. Trasy narciarskie w pewnym miejscu łączą się ze sobą. W piątek 5 lutego na trasach panował mróż (ok. -10°C) - zapowiada się słoneczny i mroźny weekend - idealny na biegówki w lesie. Na Suwalszczyźnie odwilży nie było, w przeciwieństwie do gór i śnieg na trasach się utrzymał, a w ostatnim tygodniu nawet go przybyło (ok. 10 cm świeżego śniegu). Trasy są bezpieczne dla nart i narciarzy, brak kamieni, czy przetarć. Trasy przebiegają przez tereny leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Suwałki.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 05 lutego 2021 14:27
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas