Ocieplenie i opady deszczu w ostatnich dniach dotknęły niemal wszystkie polskie trasy biegowe, choć w niektórych miejscach nie wyrządziły większych szkód. W górach, zwłaszcza w wyższych ich partiach, leży jeszcze dużo śniegu. Wszyscy liczymy na zapowiadane na weekend ochłodzenie i nowe dostawy białego puchu, co powinno znacznie poprawić warunki na trasach. Jaka sytuacja panuje w polskich ośrodkach narciarskich, przeczytasz w dzisiejszym raporcie.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W Góry Izerskie dotarła odwilż. We środę padał deszcz i było ciepło. Zniszczeniu uległa m.in. trasa na Dolnym Dukcie. By ponownie wyjechać na trasy, ratraki czekają na ochłodzenie i nowe opady śniegu. Te na szczęście zapowiadane są na nadchodzący weekend.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory:
Od wtorku w górach padał deszcz i śnieg w zastraszającym tempie zaczął topnieć. Na szczęście od piątku prognozy zapowiadają powrót zimy. Ratrak na trasy w Górach Bialskich wyjedzie w piątek w nocy i w zależności od warunków w górach, jeśli nadejdą opady i mróz, planowane jest przygotowanie następujących odcinków tras: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej, Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Droga Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, 13 Ultrabiel i droga do Przełęczy Dział. Tradycyjnie Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej i z Przełęczy Suchej w kierunku Przełęczy Dział ma być przygotowana pod styl klasyczny i łyżwowy, pozostałe trasy głównie pod styl klasyczny. Do Przełęczy Dział można łatwo dotrzeć z Bielic trasą tzw. 13 Ultrabiel lub Czarnym Duktem. W niedzielę prawdopodobnie zostanie potwótrzone ratrakowanie wspomnianych tu szlaków.
W czwartek warunki na trasach wyraźnie się pogorszyły. Śnieg jest bardzo mokry, miejscami widać przetarcia. Na większości długości tras leży jeszcze 20-30 cm śniegu. Zapowiadane na weekend opady i ochłodzenie mogą jedynie zmienić warunki na plus. Poniższe zdjęcie przedstawia trasy we środę.
Po opadach deszczu na szlakach narciarstwa biegowego w Nowym Targu warunki trudne do bardzo trudnych. W kilku miejscach śniegu prawie nie ma, jest natomiast lód. Należy zachować ostrożność i nie przeceniać swoich umiejętności. Jedynie na sztucznie naśnieżanym „KOLE” w Parku Miejskim warunki bardzo dobre. W najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu i mróz, więc sytuacja może ulec poprawie.
Trasa Śladami Olimpijczyków 11 km na Turbacz jest ratrakowana codzienne rano przed godziną 8:00. Ostatnia odwilż nie odcisnęła piętna na trasie. Po obu stronach jest wyciskany tor do stylu klasycznego, środek przygotowany do stylu łyżwowego. Na trasie obowiązuje ruch prawostronny. Na Kałużnej – Wąwóz Cieślara – rozdzielono trasy pod górę i zjazd – tu należy zwrócić uwagę na oznakowanie i podporządkować się organizacji ruchu! Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 40-50 cm na całej długości trasy. Brak oblodzeń i wystających kamieni. W dolnej części trasy w Dolinie Lepietnicy na długości około 2 km w weekendy należy przygotować się na ruch zaprzęgów konnych, które poruszają się po tej samej trasie, co biegacze narciarscy. W Obidowej pobierana jest opłata za wejście na trasy w wysokości 5 zł za osobę. Bilety można kupić w trzech wypożyczalniach – oznakowanych punktach kasowych przy wejsciu na trasę.
W Klikuszowej można biegać na 1700 m zarówno klasykiem (wyciśnięte tory), jak też łyżwą. Trasa jest ratrakowana codziennie. Obecnie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 40-90 cm. Wejście na trasy tylko po zasłonięciu nosa i ust. Wciąż zamknięta pozostaje wypożyczalnia sprzętu na terenie ośrodka. Trasa jest oświetlona po zmroku, w weekendy można korzystać od 8:00 do 20:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek – pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
W Ptaszkowej można biegać na 1 km trasy o grubości pokrywy ok. 30 cm. Trasa jest bezpieczna dla narciarzy, brak kamieni, czy gałęzi. Został wyciśnięty tor do klasyka, po środku utwardzony tor do łyżwy. Opady deszczu i ocieplenie, które miały miejsce w nocy ze środy na czwartek, pogorszyły stan podłoża, odwilż uniemożliwiła wyjazd ratraka w czwartek. Do 14 lutego, według obowiązujących obostrzeń, każdy kto chciałby korzystać z tras, musi okazać dokument potwierdzający tę możliwość (licencja klubowa, zaświadczenie o pobieranym stypendium sportowym). Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 694 413 860 – recepcja. Obiekt czynny 8.00 – 21.00.
Trasa w Ustjanowej ucierpiała w wyniku odwilży i opadów deszczu. Stadion w złym stanie, wyżej w lesie jest trochę lepiej. Generalnie warunki ciężkie. Od czwartku wieczorem, w piątek, sobotę i niedzielę ma padać śnieg. Temperatura ma spaść, więc można spodziewać się dobrych warunków w nadchodzący weekend. Jeśli temperatura będzie odpowiednia i spadnie wystarczająco dużo śniegu, trasa ma zostać przygotowana ratrakiem. Poniżej zdjęcie z czwartku z godziny 15:00 po intensywnych opadach deszczu.
W Kartuzach odwilży w zasadzie nie było i śnieg na trasach się utrzymał. Obecnie można biegać po 3-4 km przygotwanych pętli, na których jest 10-15 cm ubitego śniegu, w tym 10 cm świeżego. Trasy są bezpieczne dla nart i narciarzy, brak kamieni, czy przetarć. Na całej długości można biegać łyżwą, zostały też wyciśnięte tory, w zależności od fragmentu trasy od jednego, do nawet trzech. Ostatnio dla narciarzy została udostępniona nowa pętla o długości 750 m. Na weekend wszystkie trasy mają być przygotowane do biegania zarówno klasykiem, jak też łyżwą.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach
Maszyna (ciągnik i wyciskarka do torów) zakłada tory na trasach NTB Papiernia do techniki klasycznej zazwyczaj raz w tygodniu. Przygotowane są tradycyjnie: trasa zielona 3,1 km oraz niebieska 4,8 km – w większości odcinków jest to podwójny tor. Trasy narciarskie w pewnym miejscu łączą się ze sobą. W piątek 5 lutego na trasach panował mróż (ok. -10°C) – zapowiada się słoneczny i mroźny weekend – idealny na biegówki w lesie. Na Suwalszczyźnie odwilży nie było, w przeciwieństwie do gór i śnieg na trasach się utrzymał, a w ostatnim tygodniu nawet go przybyło (ok. 10 cm świeżego śniegu). Trasy są bezpieczne dla nart i narciarzy, brak kamieni, czy przetarć. Trasy przebiegają przez tereny leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Suwałki.
Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl
Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.