Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 9 stycznia 2020 [RAPORT]

opublikowano: 09 stycznia 2020 autor: Redakcja

Warunki na trasach 9 stycznia 2020 [RAPORT]

Trasy Biegowe Mogielica - serwis informacyjny
W pierwszej połowie stycznia 2020 roku na wielu trasach warunki nie rozpieszczają, ale w kraju mamy wiele ośrodków, gdzie śniegu jest dużo. Zwłaszcza w Małopolsce i na Śląsku. Na Dolnym Ślasku poza Górami Izerskimi (Jakuszyce) i wyżej położoymi partiami Gór Bialskich (Bielice) warunków do biegania raczej brak. Każdy jednak powinien w nadchodzący weekend znaleźć miejsce do biegania dla siebie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach ratrak przejechał Górnym i Dolnym Duktem, trasą do Kopalni Stanisław, z Polany Jakuszyckiej przez Samolot do schroniska Orla i z Samolotu na Rozdroże pod Cichą Równią. Wartstwa śniegu wynosi około 20 cm. Tory do techniki klasycznej położone są na wszystkich odcinkach tras. Na trasie spacerowej do Orla został wprowadzony ruch pieszo - narciarski, biegający łyżwą proszeni są o omijanie tego odcinka. Ze względu na padający deszcz w czwartek i dodatnie temperatury szacuje się, że warunki od piątku się pogorszą, sugerujemy zabrać gorsze narty, gdyż mogą pojawić się kamienie i inne przeszkody na trasach.
W nadchodzący weekend 11-12 stycznia w Jakuszycach planowane są dwa biegi narciarskie - w sobotę "Bieg dla kobiet i mężczyzn", w niedzielę "Bieg dla WOŚP". To oznacza, że niektóre trasy - Dolny i Górny Dukt Końskiej Jamy - będą niedostępne dla ruchu turystycznego.
Źródło: Wypożyczalnia Fischer Jakuszyce i informacja własna
Góry Stołowe - Karłów
Niestety z powodu braku śniegu żadne trasy biegowe w Karłowie i Górach Stołowych nie fukcjonują. Wypożyczalnia jest również zamknięta.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Duszniki Arena: warunki atmosferyczne nie pozwalają na przygotowanie tras na Duszniki Arena, śniegu naturalnego brak, a dodatnie temperatury uniemożliwiają produkcję sztucznego śniegu, to co udało się wyprodukować zostało zabezpieczone w pryzmach na zawody EFENES.
Zieleniec: stan pokrywy śnieżnej nie pozwala na wyjazd ratraka na trasy przy Kamieniu Rubascha.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie
W Górach Bystrzyckich śniegu jest za mało do bezpiecznego uprawiania narciarstwa biegowego.
Spalona: Po opadach śniegu ratrak przejechał pętlę 10 km, śniegu było za mało by wycisnąć tory, trasa nadawała się co najwyżej do spacerów na nartach, ze względu na opady deszczu w czwartek warunki z pewnościa się pogorszą.
Lasówka: trasy nieuprawiane, brak warunków
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Trasy nieuprawiane, brak warunków.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
W Górach Bialskich pracuje już ratrak gminy Stronie Śląskie. W dolnych odcinkach jest około 15 - 20 cm śniegu. Trasa wyratrakowana jest od samego parkingu przy stawach w Bielicach. Pierwsze 1,5 km bez torów do techniki klasycznej - za mało śniegu - dalej już z torami do klasyka. Od wysokości około 850 m n.p.m. warunki bardzo dobre, pokrywa śniegu wynosi od 25 do 30 cm. Trasy są przygotowane ratrakami - na chwilę obecną około 70 km na polsko-czeskim pograniczu. Przygotowana jest Dolina Białej Lądeckiej, Pętla Biały Spław, Droga nad Spławami, Przełęcz Sucha, Velky i Maly Sengen, Magistrala, Pohadka. Millire, Medvedi Bouda. W czwartek w Górach Bialskich padał deszcz, z pewnościa pogorszy to warunki w dolnych partiach. Problem ze szlabanem zagradzającym wjazd na leśny parking przy trasach w Bielicach został rozwiązany, można już bez przeszkód dojechać na trasy.
W Masywie Śnieżnika wciąż za mało śniegu w dolnych odcinkach tras, by mógł wjechać tam ratrak.

zdjęcie z 7 stycznia 2020 roku

małopolskie

Tatry - Chochołów
W Chochołowie łączna długośc przygotowanej trasy to 1600 m, trasa w całości przygotowana ratrakiem z torem do klasyka i miejscem do biegania łyżwą, śniegu leży nawet 50 cm. Trasa jest czynna codziennie od 8:00 do 22:00, po zmroku jest oświetlona, na miejscu jest wypożyczalnia i bezpłatny parking.
Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Zakopane
W Zakopanem śnieg leży na COS OPO Zakopane. Na Górnej Równi Kurpowej trwa sprzątanie po zabawie sylwestrowej, natomiast na trasach w rejonie Białego Potoku nie da się biegać, ze względu na zbyt małą pokrywę śnieżną.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu szlaki na lotnisku zostały przygotowane ratrakiem 6 stycznia, natomiast w „Borze Kombinackim" 7 stycznia. W sobotę 11 stycznia ma sypać śnieg. Jeżeli opad będzie wystarczający, to ratrak w niedzielę przygotuje trasy. Obecnie na czerwonym szlaku od długości 14 km na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" trasa jest nieczynna. Na szlaku niebieskim przygotowano pierwsze 4 km, a warunki panują tam od dobrych po trudne. Tory są oblodzone, miejscami wystają patyczki. Na szlaku w Borze Kombinackim na długości 5,5 km warunki są dostateczne, także tu występuje oblodzenie.
zdjęcie przedstawia szlak niebieski na lotnisku
Gorce - Obidowa
Na trasach biegowych "Śladami Olimpijczyków Obidowa" pokrywa śnieżna wynosi od 40 cm do 80 cm. Główna trasa przygowana w całości - 11 km ratrakowane jest na bieżąco. Założony jest tor do stylu klasycznego na całej długości trasy i środkiem do stylu łyżwowego.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Dla narciarzy dostępna jest trasa 21 km Mogielica. Na całej długości założony ślad ratrakiem 6.01.2020, jeśli warunki atmosferyczne pozwolą na weekend ślad zostanie poprawiony na odcinku pierwszych 6 km. W okolicach 2 km oraz na odcinku od 19 km do 20,5 km pojawiają się kamienie. Na trasie na Polanie Stumorgowej leży do 60 cm śniegu. Warunki bardzo dobre.
Źródło: Trasy Mogielica
Beskid Sądecki - Ptaszkowa
Obecnie w Ptaszkowej jest przygotowane 1,5 km tras biegowych z założonym torem do klasyka po zewnętrznej i wewnętrznej części trasy. Na tym odcinku można również biegać łyżwą środkową częścią trasy. Warstwa pokrywy śnieżnej wynosi około 30 cm. Trasy są przygotowane ratrakiem, w czwartek były lekko oblodzone, ale ta pokrywa pękała pod naciskiem nart. Na trasie jest bezpiecznie dla sprzętu i biegaczy. Parking dla korzystających z trasy jest dostępny przy budynku ośrodka.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy pozostają zamknięte z powodu braku śniegu.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 10 stycznia 2020 11:18
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas