Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pułapka na szczury na nartach biegowych

opublikowano: 30 listopada 2011 autor: Maciej Kantarski

Logo Rottefella

Logo Rottefella Rottefella
Co łączy pułapkę na szczury z biegówkami? Kto i w jakim kraju wymyślił pierwsze wiązania narciarskie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, przeczytaj pierwszy tekst z cyklu artykułów o wiązaniach do nart biegowych jednego z dwóch największych producentów wiązań biegówkowych na świecie.

W Norwegii, na północ od Polskiej granicy, narty biegowe i jazda telemarkiem jest nie tylko sportem narodowym. Jest codzienną, rekreacyjną aktywnością, ale jest przede wszystkim esencją życia! Przez prawie pół roku pokrywa śnieżna pozwala człowiekowi na ucieczkę w otchłań zimowych krajobrazów - terenów nieprzetartych oraz pozwala ciągle rywalizować na nartach.

Właśnie tam stale odkrywane i udoskonalane jest wiązanie biegowe, które dla wielu Norwegów aż do teraz nosi miano dziedzictwa narodowego. A producentowi nie chodzi tylko o lepsze wiązania, ale chce pokazać, że są one czymś więcej.

Wiązania do narciarstwa biegowego są kluczowe, by przekształcić siłę w szybkość. Kontrola nad nartą daje poczucie bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach, otwierając bramy każdego śnieżnego zakątka.

Historię powstania wiązania należy łączyć z norweskim inżynierem, mechanikiem, wynalazcą, który nazywał się With Bror. Stworzył on pierwszą spoinę w 1927 roku, którą później zaczęto nazywać wiązaniem. Użył swojego wiązania na zawodach narciarskich, podczas których obecny był Książe Olav. Po zawodach książe podszedł do zawodników i obserwując zastosowaną technologię zapytał With Brora jak skonstruował to „łączenie". Wynalazca szybko odpowiedział: „Och, to tylko pułapka na szczury, którą właśnie odebrałem ze sklepu!" Wiązanie to okazało się strzałem w dziesiątkę, a nazwa „Rottefella" była odniesieniem do tej anegdoty (Rottefella w tłumaczeniu z norweskiego oznacza pułapkę na szczury).

1927-1-950x430

(zdjęcie wiązania Rottefelli z 1927 roku)

Dalszy ciąg: Krótka historia wiązań Rottefella

zaktualizowano poniedziałek, 12 grudnia 2011 20:39
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas