Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Czy tak wkrótce będzie wyglądać Polana Jakuszycka?

opublikowano: 27 października 2011 autor: Michał Rolski

Takie domki wkrótce mogą stanąć na Polanie Jakuszyckiej

Takie domki wkrótce mogą stanąć na Polanie Jakuszyckiej
Jakuszyce znane są w Europie dzięki doskonałym warunkom do biegania na nartach, Biegowi Piastów, a wkrótce Pucharowi Świata. Gospodarze terenu snują plany lepszego zagospodarowania Polany Jakuszyckiej. Dotarliśmy do wizualizacji pomysłu, który być może wkrótce doczeka się realizacji.

Nie jest tajemnicą, że obecna infrastruktura Polany Jakuszyckiej, czyli należące do Stowarzyszenia "Bieg Piastów" dwa małe budynki, nie spełnia współczesnych wymogów i oczekiwań. Zwłaszcza, że popularność dyscypliny rośnie, a co roku do Jakuszyc przyjeżdżają dziesiątki tysięcy amatorów biegówek. W sezonie zimowym w każdy weekend na Polanie Jakuszyckiej rozgrywane są też zawody, a w pierwszy weekend marca z całej Polski i Europy zjeżdża kilka tysięcy narciarzy, aby wziąć udział w Biegu Piastów.

W lutym 2012 roku Polana Jakuszycka będzie miejscem rozgrywania biegów w ramach Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, co powinno dodatkowo przyczynić się do popularyzacji tego miejsca wśród europejskich biegaczy narciarskich.

Braki w infrastrukturze od dłuższego czasu dostrzega gospodarz Polany Jakuszyckiej - Bieg Piastów. Pojawiają się kolejne wizje rozbudowy, jedna z nich ma duże szanse na realizację. Pomysł przewiduje postawienie siedmiu drewnianych domków wzdłuż linii kolejowej pomiędzy obecnymi budynkami i wejściem na Polanę od strony parkingu przy ośrodku Biathlon.

W jednym z domków, położonym najdalej od obecnie istniejących budynków, będzie się znajdować wypożyczalnia oraz sklep ze sprzętem i akcesoriami do biegania na nartach. W pozostałych sześciu znajdować się będą pomieszczenia dla ekip sportowych, m.in. pokoje nowocześnie wyposażone w sprzęt do serwisowania nart, pomieszczenia socjalne i szatnie. Dzięki temu Jakuszyce będą gotowe do organizacji imprez sportowych na najwyższym poziomie. Także uczestnicy Biegu Piastów i cotygodniowych zawodów mniejszej rangi będą mieli możliwość korzystania z nowej bazy.

Koncepcja przewiduje zmianę przeznaczenia domków w okresie letnim. Wówczas, po przemeblowaniu, będą zmieniane w miejsca noclegowe, a pokoje wynajmowane chętnym, np. sportowcom odbywającym obozy sportowe w Górach Izerskich, czy indywidualnym turystom przyjeżdżającym np. skorzystać z toru nartorolkowego (który ma powstać na Polanie Jakuszyckiej).

Poniżej przedstawiamy wizualizacje domków i mapę ich lokalizacji.

Wizualizacja projektu jednego z domków na Polanie Jakuszyckiej.

Wizualizacja ustawienia domków na Polanie Jakuszyckiej.

Wizualizacja ustawienia domków na Polanie Jakuszyckiej.

Wizualizacja jednego z domków na Polanie Jakuszyckiej.

Na zielono zaznaczono miejsca ustawienia domków.

Kolejna koncepcja zagospodarowania terenu przewiduje postawienie budynku gastronomiczno - noclegowego o powierzchni 500 m2 w okolicy stacji kolejowej w Jakuszycach. Poniżej prezentujemy mapę usytuowania budynku i jego uproszczoną wizualizację.

Wizja usytuowania budynku gastronomiczn-hotelowego w okolicy Polany Jakuszyckiej.

zaktualizowano czwartek, 27 października 2011 13:12
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Brak postów do publikacji.

lubią nas