Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Podhale: Centrum Narciarstwa Biegowego (i nartorolkowego) w Klikuszowej. Praktyczne informacje

opublikowano: 26 stycznia 2021 autor: Łucja Łukaszczyk
Oświetlona po zmroku i śnieżona. W dodatku z prawdziwą szatnią, sanitariatami i wypożyczalnią nart. W Klikuszowej na początku grudnia 2020 roku ruszyła nowa trasa biegowa. Po zimie będzie można biegać tu na nartorolkach.

Jeśli choć raz byliście na trasie biegowej z Obidowej na Turbacz, na pewno jechaliście przez Klikuszową. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości skręca się z zakopianki, by dojechać do podnóża Gorców. Teraz nie trzeba już czekać na naturalny śnieg, by w nowym ośrodku poćwiczyć bieganie na biegówkach.

Wszystko, czego na biegówkach potrzeba

Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej wznosi się nad zabudowaniami, niemal na samym szczycie wzniesienia. Zadbano tu o wszystko, co biegaczom (także amatorom) może przydać się podczas treningu:

 • trasa jest oświetlona po zmroku (codziennie do godziny 20.00),
 • w budynku przy trasie mieszczą się sanitariaty,
 • każdy może skorzystać z szatni (damska i męska),
 • można wykupić kluczyk do szafki, by zostawić swoje rzeczy,
 • w budynku jest wypożyczalnia i serwis biegówek,
 • panowie w wypożyczalni są instruktorami narciarstwa biegowego i można umówić się z nimi na lekcję,
 • przy centrum znajduje się bezpłatny parking na ok. 40 samochodów.

W przyszłości do tej listy dojdzie prawdopodobnie mały punkt gastronomiczny. - Na pierwszym piętrze w budynku przy stadionie mamy pomieszczenie, które chcielibyśmy w ten sposób zagospodarować. Między innymi z myślą o rodzicach, którzy odprowadzają dzieci na trening i marzną na zewnątrz. Z góry jest dobry podgląd na trasę. Dziecko rodzica nie widzi, a rodzic może obserwować, jakie jego pociecha robi postępy – mówi Katarzyna Maciążek, która jako Pełnomocnik Wójta Gminy Nowy Targ ds. Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej opiekuje się ośrodkiem.

Długość i profil trasy w Klikuszowej

Wrażenie z ośrodka Klikuszowej jest tak dobre, że w mediach zdążyły pojawić się informacje, że trasa ma 19 km. W rzeczywistości maksymalna długość trasy to niecałe 1,9 km. Niewiele, ale do poćwiczenia techniki czy zrobienia pierwszych kroków na biegówkach – miejsce jest idealne.

Trasa to jednokierunkowa pętla z dwoma torami do klasyka i miejscem dla biegających łyżwą. Wygląda jak wydłużone ucho albo lasso wyrzucone ze stadionu. Jedna strona ucha delikatnie opada w dół, druga – pnie się do góry. Oświetlone i naśnieżone z armatek jest 1200 m. Pozostała część pętli przygotowywana jest na naturalnym śniegu, oczywiście o ile są warunki.

Sam stadion ma 400 m i cały zamienia się w miejsce, na którym wygodnie można ćwiczyć technikę biegania na nartach. Na jego środku przygotowywany jest biegówkowy tor przeszkód dla dzieci.

Jak profil trasy ocenia Katarzyna Maciążek, która jest także instruktorem wykładowcą SITN PZN? Trasa jest urozmaicona. Są i podbiegi, i zjazdy, i część typowo płaska do trenowania techniki. Każdy z elementów techniki klasycznej i łyżwowej można tu sobie spokojnie szlifować.

Biegówki do marca, nartorolki od maja

Dzięki systemowi śnieżenia z armatek biegówkami w Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej będzie można cieszyć się prawdopodobnie od grudnia do marca (wszystko w zależności od temperatury i warunków). Później trzeba poczekać, aż śnieg się stopi i na wiosnę ośrodek stanie się centrum nartorolkowym.

Specjalnie dla nartorolek wyasfaltowana została pętla długości 1200 m. Co więcej, jest w całości oświetlona. W planach jest też otwarcie wypożyczalni nartorolek – jeśli wszystko dobrze pójdzie, ruszy już od najbliższego lata.

Trasa biegowa w Klikuszowej – przydatne informacje

 • Trasa czynna jest codziennie. Od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 20:00, w weekend od 8:00 do 20:00.
 • Wstęp na trasę jest płatny. Dorośli za 2 godziny płacą 10 zł, dzieci 5 zł. (Kasa znajduje się w budynku technicznym).
 • Informacje o warunkach na trasie znajdziecie w naszym cotygodniowym raporcie z warunków na trasach oraz na facebookowym fanpage'u Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa z podglądem na WebCAMERĘ.
 • Pierwszeństwo we wstępie na trasę mają kluby sportowe (jak dotąd nie zdarzyło się, by narciarze indywidualni nie zmieścili się w limicie osób, które mogą przebywać na trasie).
 • Podczas zawodów trasa jest zamknięta (informacje o zawodach na Facebooku CNB Klikuszowa).
 • Na trasę można dojechać komunikacją miejską z Nowego Targu (linia nr 3 – ta sama, która jedzie do Obidowej). Przystanek znajduje się 600 m od ośrodka. Autobusy kursują dość nieregularnie, warto więc wcześniej sprawdzić rozkład jazdy.
 • W budynku przy stadionie mieszczą się szatnie, toalety, serwis i wypożyczalnia biegówek.
 • Przy ośrodku znajduje się bezpłatny parking.

Zdjęcia: Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej

zaktualizowano wtorek, 26 stycznia 2021 11:19
Oceń artykuł
(0 głosów)
Łucja Łukaszczyk

Łucja Łukaszczyk

Dziennikarka, copywriterka i PR-owiec. Nie wyobraża sobie zimy bez biegówek i wędrówek na nartach backcountry. Od 2013 roku popularyzuje te zimowe aktywności w mediach podróżniczych i sportowych, a na www.biegowkipodtatrami.pl opisuje trasy po polskiej i słowackiej stronie Tatr.

Strona www: www.lucjalukaszczyk.pl
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas