Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Bolesław Kozłowicz Artykuły autora:

Bolesław Kozłowicz

Biegówki to doskonała aktywność także dla dzieci

środa, 14 grudnia 2016 w Z życia
W życiu każdego biegającego rodzica nadejdzie w końcu ten moment. Pójdziemy na pierwszą wspólną wycieczkę. Co zrobić, aby dzieci szybko się nie zniechęciły? Jak sprawić, żeby nie mogły doczekać się kolejnej wyprawy? Jak pomóc naszym dzieciom w polubieniu nart biegowych?

Planować z głową. Rzecz o trasach narciarskich

niedziela, 03 kwietnia 2016 w Z życia
Zdarza się stanąć zimą w górach przed tablicą dumnie obwieszczającą początek oznakowanej i wymierzonej trasy do biegania nartach. Idealne położenie, spora wysokość, góry, las, metr śniegu - czego chcieć więcej? Problem w tym, że ów przykladowy metr śniegu zalegał również, nie tknięty ludzką stopą ani nartą, właśnie na tej trasie. Do biegania na pewno się nie nadaje. Do wędrowania - nie dla wszystkich. Do treningu przedzierania się przez śnieżne zaspy - tak. Czy może być inaczej? Na szczęście tak.

Znani, lubiani, wybierani. Kto biega na nartach?

piątek, 25 marca 2016 w Z życia
Bardziej popularne i nośne dyscypliny sportu, takie które przyciągają bogatych sponsorów i telewizyjne transmisje, znajdują rzesze naśladowców - również tych bardziej od innych znanych. Popularne sporty są uprawiane przez aktorów, muzyków, polityków, dziennikarzy i różnego rodzaju celebrytów. Czy ludzie, których często widzimy na ekranach telewizorów i na okładkach gazet, biegają na nartach? Kilku na pewno. I to dobrze.

Jak zmieniała się technika w biegach narciarskich

wtorek, 22 marca 2016 w Trening i technika
Na przestrzeni lat technika biegu narciarskiego zmieniała się i pewnie będzie się zmieniać nadal. Styl klasyczny przeszedł długą drogę aby wyglądać tak jak dziś, a pewne jego elementy są już dziś zapomniane i nikt ich nie używa. Rewolucją w świecie biegów narciarskich okazało się wprowadzenie stylu łyżwowego, który również na początku wyglądał zupełnie inaczej niż dziś.  

Egzotyczni biegacze narciarscy - od Peru po Iran

poniedziałek, 14 marca 2016 w Z życia
Nie zajmujemy się nimi na co dzień i nie pamiętamy o nich w zimowe weekendy, śledząc zawody w narciarstwie biegowym. Czasem, podczas transmisji z zimowych igrzysk olimpijskich, realizator skupi się na dłuższą chwilę na jakimś egzotycznym outsiderze, który jako ostatni dociera do mety, wzbudzając aplauz publiczności. Taki zawodnik często jest bardzo zmęczony, plączą mu się nogi, ma widoczne problemy ze stylem, którym próbuje biec, ale zawsze jest ogromnie szczęśliwy - dlatego, że spełnił się jego olimpijski sen, że może reprezentować na igrzyskach swój kraj i dlatego że droga do tego miejsca był trudna, wyboista i wymagała pokonania wielu przeszkód.

Trening wysokogórski także dla narciarzy biegowych

środa, 16 marca 2016 w Trening i technika
Wyczynowi sportowcy często wyjeżdżają na wysokogórskie zgrupowania, ciężko na nich trenują, a po zjeździe w doliny i odpowiednim odpoczynku, oczekują poprawy swoich wyniów i rezultatów. Nie jest to absolutnie zarezerwowane tylko i wyłącznie dla zawodników z elity. Amator może korzystać z tych możliwości i doświadczeń pełnymi garściami przygotowując się do sezonu zimowego lub ważnych dla niego zawodów.

Historia początków Biegu Piastów

wtorek, 01 marca 2016 w Imprezy
Bieg Piastów obchodzi czterdzieste urodziny. Celebracja tego wydarzenia potrwa długo, bo Festiwal Narciarstwa Biegowego w jaki ta impreza się przekształciła, daje takie możliwości, dawkując powoli kolejne biegi i imprezy towarzyszące. Narciarze biegowi w Polsce doczekali się swojego święta i zasłużenie mogą posmakować splendoru Biegu Piastów. Sławy, na jaką bieg sobie zasłużył i zapracował. O początkach Biegu Piastów postaramy się, choć trochę, opowiedzieć. O tym jak wielkie marzenie stało się realnym wyzwaniem. O tym, że kiedyś "nie było niczego"...

Dlaczego Czesi liczniej, częściej i lepiej od Polaków biegają na nartach?

sobota, 27 lutego 2016 w Z życia
Stopień narciarskiego rozwoju, świadomości i kultury biegania w Czechach jest o wiele większy. Przysłowiowy Czech lubi piwo i ma chociaż jedną parę biegówek. Dlaczego narciarstwo biegowe ma się lepiej za naszą południową granicą?

Co z biegami narciarskimi jeśli nie będzie już śniegu?

sobota, 20 lutego 2016 w Stylem dowolnym
Pytanie w tytule jest prowokacyjne i może nieco na wyrost, jednak doświadczenia ostatnich kilku zim nie są zbyt budujące dla biegaczy narciarskich. Problem nie jest tylko nasz, lokalny i nie wynika z tego, że mamy słabą infrastrukturę, mało tras i armatek do naśnieżania. Problemy z przygotowaniem tras narciarskich mają kraje alpejskie i skandynawskie, a miejsca uznawane do tej pory za pewne, jeśli chodzi o snieg i warunki, już pewne nie są. Biegacze trenują, chcą biegać na nartach, chcą rywalizować w zawodach, ale trenować, nie mając pewności czy spadnie śnieg i czy zawody się odbędą, jest naprawdę trudno. Czy bieganie na nartach stanie się egzotyczną i rzadką dyscypliną? Czy kłopoty z pogodą mogą mieć wpływ na masowość i dostępność tego sportu?

Kontuzje w narciarstwie biegowym

środa, 17 lutego 2016 w Trening i technika
Kontuzje są na trwałe wpisane w uprawianie sportu. Mimo że narciarstwo biegowe jest dyscypliną bezpieczniejszą od gier zespołowych czy narciarstwa zjazdowego, urazy zdarzają się i tu. Jeśli dopadnie Cię kontuzja, warto wiedzieć skąd się wzięła i jak ją leczyć, a jeśli potrzebna będzie przerwa w treningach, lepiej ją spędzić aktywnie i efektywnie, aby powrót do sportu był szybszy.
Strona 1 z 2

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas