Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pytanie do trenera

Pytanie do trenera

Na pytania czytelników odpowiada Józef Michałek - trener biegów narciarskich z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, który przez 8 lat prowadził Kadrę Narodową PZN, absolwent kierunku trenerskiego na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Wielki miłośnik biegów narciarskich, człowiek obdarzony niespotykaną wiedzą, pozyskaną głównie za granicą, w krajach, w których biegi narciarskie są na wysokim poziomie.

Jeżeli chcesz zapytać trenera, kliknij w poniższy przycisk. Zanim zapytasz, upewnij się w odpowiedziach, że trener nie udzielił już odpowiedzi na podobny lub identyczny temat.

ZAPYTAJ TRENERA

O co pytamy? O zasady dotyczące treningu, techniki, dobierania i serwisowania sprzętu, smarowania. Nie pytamy o konkretne marki i modele sprzętu. Nie zadajemy pytań podobnych do tych, na które udzielono już odpowiedzi. Trener zastrzega sobie prawo nieudzielenia odpowiedzi na dowolne pytanie bez podania przyczyny odmowy.

Pytania zadane przez czytelników

Zmiana dyscypliny z pływania na bieganie

w kategorii Pytanie do trenera
Od 9 lat trenuje plywanie (2 treningi dziennie). Teraz jednak zastanawiam sie nad zmianą dyscypliny. Czy wytrzymałość zdobyta w pływaniu moze zaprocentować w bieganiu na wysokim poziomie ? Czy w suwalskim osrodku Szelment jest trener narciarstwa biegowego ? Czy może lepiej jest rozpocząć przygodę bieganiem na stadionie poprostu ?

Jakie narty kupić na 45 kg i 153 cm wzrostu?

w kategorii Pytanie do trenera
Witam :-) biegam już dwa sezony, ale do tej pory wypożyczałam narty. Chcę kupić nowe narty i zupełnie nie wiem jaki sprzęt wybrać. Mam 153 cm wzrostu i wążę 45 kg. Biegam po lesie Młocińskim lub Wale Wiślanym. Pozdrawiam.

Jakie narty do biegania na wsi?

w kategorii Pytanie do trenera
Mieszkam na wsi i jest tu gdzie biegać. Nie mam torów do biegania, więc nie wiem jakie narty są mi potrzebne.

Jak przygotować nowe narty z łuską?

w kategorii Pytanie do trenera
Witam, proszę o poradę, zakupiłam narty biegowe z łuską, czy trzeba je jakos zabezpieczyć zanim zaczne ich używać? Z góry dziekuje za odpowiedź.

Jak serwisować narty z mikrołuską?

w kategorii Pytanie do trenera
Kupiłem narty z mikrołuską Rossignol c2. Co będzie mi niezbędne do ich przygotowania do startów i konserwacji? Do tej pory bazowałem na smarowanej strefie odbicia i jest to poniekąd dla mnie nowość, muszę więc swój warsztat doposażyć, w co trzeba i warto zainwestować?

Czy sprzedawca dobrze dobrał narty do łyżwy?

w kategorii Pytanie do trenera
Ostatni kupiłem salomony 10 łyżwa z kolekcji 12/13. Nie bardzo rozumiem doboru nart przez pana w sklepie. Do tej pory biegałem także w "10", ale na nartach napisane było "hard" i miały 186 cm. Moja waga 82 kg i 176 cm wzrostu. Sprzedawca dobrał narty 192 bez żadnej informacji o twardości na nartach.Czy większa długość nart będzie miała wpływ na komfort biegu i czy na pewno pan w sklepie dobrał mi dobre narty?

Od czego zacząć bieganie na nartach?

w kategorii Pytanie do trenera
Witam, proszę o wskazówki, które są ważne na początku uprawiania narciarstwa biegowego. Jaki rodzaj nart będzie dla mnie najlepszy? Pozdrawiam Ewa

Różne narty na różne warunki śniegowe

w kategorii Pytanie do trenera
Jestem na etapie kupna nowych nart do łyżwy, do tej pory biegałem na Salomonach equipe 10. Szukając nowych Salomonów z przedziału narty zawodnicze S-lab, producent zasypuje nas talią nart na różne warunki śniegowe. Moje pytanie - czy jest to kwestia założonej struktury na ślizgach czy też innych parametrów nart. I drugie pytanie czy warto inwestować w S-lab, czy w zupełności powinny wystarczyć equipe 9.

Jak dobrać twardość nart zawodniczych dla amatora

w kategorii Pytanie do trenera
Witam. Moja waga to 69 kg, wzrost 173 cm. Łyżwą jeżdżę kilka lat i technikę jazdy oceniam jako poprawną. Czy narty Fischera RCS Carbonlite SKATING PLUS HOLE rozmiar 182 medium (oznaczenie twardości na nartach - 074) beda dla mnie dobre? Wg tabeli doboru nart publikowanej na stronie producenta powinienem miec twardsze. Ale RCS-y, ogolnie rzecz biorac, to i tak narty twarde, przeznaczone dla zawodowcow, a ja jestem amatorem i nie mam takiej kondycji, sily oraz wytrenowania jak zawodnik wyczynowy. W zwiazku z tym czy nie powinienem miec zaniżonej sztywnosci nart z tego segmentu, bardziej miekkich, do jazdy amatorskiej w stosunku do tego co zaleca producent? Chcialbym uniknąć problemów z dobiciem narty do podloża, a co za tym idzie z odbiciem co mogloby zaistniec w przypadku narty zbyt twardej do moich umiejetności. Jesli chodzi o dlugość nart, to preferuję raczej krótsze deski. Pytam się, bo mam okazję kupić takie narty w cenie nart ze sredniej polki. Jesli Pana zdaniem taki rozmiar jest nieodpowiedni, to jaki w związku z tym by Pan polecił? Pozdrawiam.

Od jakiego stylu rozpocząć naukę biegania na nartorolkach

w kategorii Pytanie do trenera
Chcę zacząć biegać na nartorolkach. Czy lepiej rozpocząć naukę od stylu klasycznego czy łyżwowego?

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas